Bundesliga: hat-trick Roberta Lewandowskiego. Bayern odrobił dwa gole i pokonał Borussię

2021-03-06, 20:27

Robert Lewandowski. Foto: PAP/EPA/Sebastian Widmann / POOL

Bayern Monachium pokonał Borussię Dortmund 4:2 w hicie sobotniej serii spotkań Bundesligi. "Der Klassiker" był zapowiadany jako pojedynek snajperów i rzeczywiście to Robert Lewandowski i Erling Haaland byli bohaterami swoich zespołów - Polak zdobył 3, a Norweg 2 gole.

W ostatnich konfrontacjach Bayernu z BVB na Allianz Arenie Bawarczycy gromili gości z Dortmundu (4:0, 5:0, 6:0). Wynik otworzyli jednak goście. Już w 2. minucie Erling Haaland huknął zza pola karnego, piłka zmieniła tor lotu po rykoszecie i wpadła do siatki.

Bayern natychmiast zabrał się do odrabiania strat, ale po chwili "Die Roten" otrzymali kolejny cios. Ponownie zadał go Haaland, który wykorzystał świetne podanie Thorgana Hazarda ze skrzydła. Dla Norwega był to już 29. gol w tym sezonie.

Pierwsza dobra szansa dla Bayernu przyszła w 17. minucie. Po długiej krzyżowej piłce do strzału głową doszedł Leroy Sane, ale minimalnie chybił. Po chwili niezłą okazję zmarnował Robert Lewandowski. W 26. minucie polski snajper był już bezbłędny - świetną akcję przeprowadził Sane, który wyłożył "Lewemu" piłkę na 5. metrze od bramki Marvina Hitza.

Po chwili przebudził się Kingsley Coman - Francuz ruszył lewą flanką i kąśliwie uderzył w krótki róg, jednak golkiper BVB nie dał się zaskoczyć. Przed przerwą Bawarczycy dopięli swego - Mohammed Dahoud sfaulował Comana w polu karnym, a rzut karny w swoim stylu wykorzystał Robert Lewandowski, strzelając swoją 36. bramkę w sezonie. Po kapitalnej pierwszej połowie było 2:2.

Początek drugiej części gry również należał do Borussii - najpierw groźnie strzelał Hazard, a po chwili w pole karne Bayernu wpadł Marco Reus, który jednak po interwencji jednego z obrońców stracił równowagę i nie zdołał uderzyć na bramkę Manuela Neuera.

W kolejnych minutach inicjatywę ponownie przejął Bayern. Na domiar złego dla BVB, w 60. minucie plac gry musiał opuścić Erling Haaland, który doznał rozcięcia w okolicach ścięgna Achillesa. Zastąpił go występujący na co dzień w drugim zespole BVB Steffen Tigges.

Obie drużyny grały w drugiej połowie w sposób o wiele bardziej zachowawczy i wyrachowany. Z tego powodu szans bramkowych było znacznie mniej, a oba zespoły przede wszystkim koncentrowały się na tym, by nie stracić gola. W końcówce odważniej ruszył Bayern, co zaowocowało bramką Leona Goretzki w 88. minucie gry. Niemiec precyzyjne uderzył zza pola karnego i przesądził o zwycięstwie "Die Roten". Wynik meczu ustalił Lewandowski, kompletując hat-tricka.

Dzięki wygranej Bayern zachował 3-punktową przewagę nad drugim w tabeli RB Lipsk. Borussia zajmuje 6. miejsce i traci 4 punkty do strefy gwarantującej grę w Lidze Mistrzów.