HME w Toruniu: medal Justyny Święty-Ersetic, kontrowersyjna dyskwalifikacja

2021-03-06, 18:57

Justyna Święty-Ersetić. Foto: PAP/Leszek Szymański

W sobotę Justyna Święty-Ersetic zdobyła srebrny medal w biegu na 400 metrów na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu. Bardzo dobrze spisali się polscy biegacze na 800 metrów, jednak najwięcej emocji wzbudziła kontrowersyjna dyskwalifikacja Mateusza Borkowskiego.

• Polacy wywalczyli dotychczas dwa srebrne medale - w biegu na 1500 m Marcin Lewandowski oraz w pchnięciu kulą Michał Haratyk. Obaj bronili tytułów wywalczonych w 2019 roku w Glasgow
  • HME w Toruniu potrwają do 7 marca

W sesji wieczornej trzeciego dnia HME zaprezentował się komplet biało-czerwonych w biegu na 800 m. Do finału pewnie awansowały Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik, a wśród mężczyzn Patryk Dobek i Adam Kszczot. Awans wywalczył też Mateusz Borkowski, jednak w jego przypadku sytuacja mocno się skomplikowała.

Borkowski bardzo mądrze rozłożył siły. Zaatakował na 200 m do mety, wyszedł na pierwsze miejsce i utrzymał je do końca. Poprawił nawet czasem 1.45,79 rekord życiowy, ale... potem został zdyskwalifikowany. Sędziowie uznali, że doszło do przepychanki z trzecim na mecie Szwedem Andreasem Kramerem. Polacy złożyli kontrprotest, który został uznany.

W swoim stylu półfinał rozegrał Kszczot. Trzykrotny halowy mistrz Europy na tym dystansie ustawił się w środku stawki i czekał do ostatniej chwili, żeby zacząć finisz. To wystarczyło na drugie miejsce i pewny awans. Trenujący z Tomaszem Lewandowskim lekkoatleta uzyskał czas 1.47,98. Wygrał mistrz świata z 2017 roku Francuz Pierre-Ambroise Bosse - 1.47,86.

Sporą niespodzianką jest postawa Dobka, specjalisty biegu na 400 m ppł. Po zmianie trenera na Zbigniewa Króla zawodnik SKLA Sopot wystąpił po raz pierwszy w karierze na 800 m w hali. Najpierw wygrał mistrzostwo Polski, co było sensacją, bo pokonał "profesora" tej konkurencji Kszczota.

Patryk Dobek dzielnie walczył w półfinale do ostatnich metrów. Zaczęło mu wtedy brakować sił, ale utrzymał drugie miejsce, zapewniające awans do finału (IAR) 0:17
+

A teraz bardzo dobrze radzi sobie także na międzynarodowej scenie. W swoim półfinale zajął drugie miejsce czasem 1.47,56. Przegrał jedynie z dwukrotnym medalistą MŚ Bośniakiem Amelem Tukiem.

- Rozmawiałam ze swoim trenerem i mówiłam mu już wcześniej, że będzie śmiesznie, gdy z Angeliką będziemy walczyły o złoto. Właśnie tak jest. Będzie walka na łokcie i kuksańce - mówiła żartobliwie Jóźwik.

Jóźwik wygrała półfinał w imponującym stylu z czasem 2:03.15 (IAR) 0:19
+

Wskazała, że taka walka na pewno nastąpi, a gdy obie Polki staną na podium "będzie pięknie".

- Tego sobie i jej życzę - wskazała.

- Cieszę się, że Polska średnimi biegami stoi. Jestem niezwykle zadowolona, że znajduje się w tej fantastycznej grupie. Czuję, że jestem świetnie przygotowana. Muszę zrobić wszystko, aby regeneracja była jak najlepsza. Dlatego teraz szybko uciekam do hotelu, jem kolację, potem wizyta u fizjoterapeutki, odnowa zimną wodą czy lodem i idę spać. Jutro będzie ciężki i dobry dzień - dodała, uśmiechając się oczami, bo usta zawodników zasłaniają maski.

Zmagania w Toruniu trwały od rana. Z pewnością największą sensacją dnia było odpadnięcie obrońcy tytułu w skoku o tyczce Pawła Wojciechowskiego. Dalej awansowali Piotr Lisek i Robert Sobera. Z kolei Marcin Lewandowski i Michał Rozmys wycofali się z biegu na trzy kilometry.

Remigiusz Olszewski zajął czasem 6,66 szóste miejsce w finale biegu na 60 m. Wygrał Włoch Marcell Jacobs, który uzyskał najlepszy tegoroczny wynik na świecie - 6,47.

Srebro wywalczył Niemiec Kevin Kranz - 6,60, a brąz broniący tytułu Słowak Jan Volko - 6,61.

- Tata będzie pewnie niezadowolony, bo liczyłem na lepszy rezultat. Medal był w zasięgu. Czułem jednak, że te nogi mi się już nie kręciły. To najgorszy z trzech moich biegów. To jednak najlepszy wynik w mojej karierze - skomentował trenujący ze swoim ojcem zawodnik bydgoskiego Zawiszy.

Wyniki sobotnich finałów i miejsca Polaków w lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Toruniu: