LM siatkarzy: Grupa Azoty ZAKSA przegrała, ale gra dalej. Polacy lepsi w "złotym secie" od włoskiego giganta

2021-03-03, 21:06

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Foto: Polska Liga Siatkówki

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle awansowali do półfinału Ligi Mistrzów. W ćwierćfinałowym rewanżu przegrali u siebie z Cucine Lube Civitanova 0:3 (22:25, 24:26, 24:26), czym włoski zespół odrobił straty z przegranej 1:3 w pierwszym meczu, a o awansie polskiej drużyny zdecydował tzw. złoty set, wygrany 16:14.

Pierwsze trzy partie gładko wygrali Włosi, ale Polacy zdążyli wrócić do gry w "złotym secie", decydującym o awansie do kolejnej rundy. Dodatkowe starcie zaczęło się od prowadzenia Lube (3:1), ale chwilę później miejscowi nadrobili straty między innymi dzięki asowi Rejno (3:3). Przy zmianie stron było 8:7 dla Lube. Pełne dramaturgii były też kolejne akcje.

Rywalem ZAKSY w półfinale Ligi Mistrzów będzie zwycięzca z pary PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań. Pierwszy mecz wygrali Rosjanie. W czwartek bełchatowianie w Kazaniu powalczą o przełamanie rywali.

Było blisko, by powróciły demony ZAKS-y sprzed roku. Wówczas w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów najpierw pokonali na wyjeździe Kuzbass Kemerowo 3:2, a w rewanżu u siebie ulegli rosyjskiej ekipie 1:3 odpadając z rywalizacji. Kędzierzynianie grają jednak dalej.

Środkowy Krzysztof Rejno opisywał przebieg meczu (IAR) 0:15
+

Atakujący Łukasz Kaczmarek cieszył się z awansu (IAR) 0:09
+

Jak wyliczyli statystycy, kędzierzynianie tym spotkaniu posłali dziewięć asów, a ich rywal 10, z czego cztery Simon.

W międzynarodowych rozgrywkach zespół z Kędzierzyna-Koźla występuje jako Grupa Azoty, bez skrótu ZAKSA. Wynika to z przepisów Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV), dotyczącego liczby znaków w nazwie drużyny.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Cucine Lube Civitanova 0:3 (22:25, 24:26, 24:26); tzw. złoty set 16:14

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: David Smith, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk - Paweł Zatorski (libero) - Bartłomiej Kluth, Krzysztof Rejno.

Cucine Lube Civitanova: Simone Anzani, Luciano De Cecco, Osmany Juantorena, Robertlandy Simon, Kamil Rychlicki, Yoandy Leal - Fabio Balaso (libero) - Andrea Marchisio, Jiri Kovar.