Ekstraklasa: Lechia skuteczna do bólu. Pechowa porażka Stali Mielec

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 17:29
W pierwszym sobotnim meczu 19. kolejki piłkarskiej ekstraklasy PGE FKS Stal Mielec przegrała u siebie z Lechią Gdańsk 0:1 (0:1). Zwycięską bramkę zdobył w 45. minucie Łukasz Zwoliński, ale bohaterem spotkania był znakomicie dysponowany bramkarz Dusan Kuciak, bo to głównie jemu goście mogą zawdzięczać wywalczenie trzech punktów.
Piłkarze Lechii Gdańsk po strzelonej bramce
Piłkarze Lechii Gdańsk po strzelonej bramceFoto: PAP/Darek Delmanowicz
  • Lechia odniosła trzecie zwycięstwo z rzędu, nie tracąc w dodatku w tych potyczkach bramki
  • Mielczanie pozostają na wiosnę bez wygranej, a w trzech meczach na własnym stadionie nie zdołali strzelić gola

Pierwsza połowa zdecydowanie należała do Stali i bramkarz gdańskiej drużyny nie mógł narzekać na brak pracy. Najbardziej we znaki dał mu się Petteri Forsell - Fin próbował zaskoczyć Słowaka już w 13. sekundzie, a następnie groźnie uderzał z dystansu w 22. i 26. minucie. Kuciak popisywał się jednak świetnymi interwencjami.

Premier League: Łukasz Fabiański kontuzjowany. Z gry wykluczył go uraz łokcia

W pierwszej połowie gospodarze egzekwowali też siedem rzutów rożnych (w całym meczu 14, przy tylko dwóch rywali), po których kilka razy zakotłowało się w polu karnym Lechii.

Tymczasem po swoim jedynym kornerze w tej części gry zepchnięci do defensywy gdańszczanie objęli w 45. minucie prowadzenie. Najpierw bramkarz Stali Rafał Strączek poradził sobie z mocnym uderzeniem z dystansu Jana Biegańskiego, ale za chwilę piłka wróciła do pomocnika gości. Po błędzie De Amo Pereza Biegański podał do Zwolińskiego, który znalazł się sam przed golkiperem przeciwnika, minął go i skierował piłkę do pustej bramki.

Mielczanie twierdzili, że w tej sytuacji Zwoliński sfaulował Marcina Flisa, jednak po analizie VAR arbiter Łukasz Szczech uznał gola.

00:51 ojrzyński.mp3 Trener Stali Leszek Ojrzyński uważa, że z przebiegu gry jego drużyna zasłużyła na więcej (IAR)

Do drugiej połowy gospodarze przystąpili z mniejszym animuszem i w 61. minucie biało-zieloni mogli zdobyć drugą bramkę, ale strzał Karola Fili przeszedł tuż obok słupka.

Z kolei sześć minut później bliscy szczęścia byli zawodnicy Stali, jednak na wysokości zadania ponownie stanął Kuciak. Po rzucie rożnym Słowak obronił najpierw główkę Aleksandra Kolewa, a następnie dobitkę Macieja Jankowskiego.

W 80. minucie po złym wybiciu Strączka piłkę przejął Zwoliński, ale nie zdecydował się zagrać do lepiej ustawionego Conrado i okazja została zaprzepaszczona.

W doliczonym czasie gospodarze zamknęli Lechię w jej polu karnym. W 94. minucie Kuciak obronił strzał z bliska Krystiana Getingera, a za chwilę Mateusz Matras trafił z 11 metrów w poprzeczkę. 120 sekund później golkiper gości przerzucił piłkę nad bramką po główce Łukasza Zjawińskiego.

To głównie za sprawą Kuciaka gdańszczanie ponownie pokonali mielczan, bowiem 19. września triumfowali na własnym stadionie 4:2.

00:56 stokowiec.mp3 Piotr Stokowiec: nie zagraliśmy wielkiego meczu (IAR)

PGE FKS Stal Mielec - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Łukasz Zwoliński (45).

Żółta kartka - PGE FKS Stal Mielec: Maciej Domański. Lechia Gdańsk: Kristers Tobers, Karol Fila.

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

PGE FKS Stal Mielec: Rafał Strączek - Albin Granlund (69. Robert Dadok), De Amo Perez, Bożidar Czorbadżijski (79. Mateusz Mak), Marcin Flis, Krystian Getinger - Maciej Jankowski (79. Andreja Prokić), Maciej Domański, Mateusz Matras, Petteri Forsell - Aleksandyr Kolew (69. Łukasz Zjawiński).

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Kristers Tobers, Mario Maloca, Rafał Pietrzak - Joseph Ceesay (72. Conrado), Jan Biegański, Jarosław Kubicki, Maciej Gajos (88. Tomasz Makowski), Łukasz Zwoliński - Flavio Paixao.

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-02-26:
Warta Poznań - Lech Poznań 1:2 (0:0)
Raków Częstochowa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (0:0)

2021-02-27:

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
Górnik Zabrze - Legia Warszawa 1:2 (1:1)

Pozostałe mecze kolejki

2021-02-28:

Wisła Płock - Wisła Kraków (12.30)
Cracovia Kraków - KGHM Zagłębie Lubin (15.00)
Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. PGE FKS Stal Mielec 18 3 6 9 18-31 15 -13
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze
*) Cracovia ukarana odjęciem pięciu punktów za korupcję

Mecze w następnej kolejce
2021-03-05:
Wisła Kraków - Górnik Zabrze (20.30)
2021-03-06:
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lechia Gdańsk (15.00)
KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok (17.30)
Raków Częstochowa - Cracovia Kraków (20.00)
2021-03-07:
Piast Gliwice - PGE FKS Stal Mielec (12.30)
Pogoń Szczecin - Lech Poznań (15.00)
Śląsk Wrocław - Legia Warszawa (17.30)
2021-03-08:
Warta Poznań - Wisła Płock (18.00)

Napastnik Glasgow Rangers, Kolumbijczyk Alfredo Morelos, ma po czwartkowym meczu Ligi Europy przynajmniej kilka powodów do radości. Oprócz zdobytej bramki, która pomogła w awansie zespołu do kolejnej rundy, zawodnik zdobył rozgłos dzięki gestowi w duchu fair play podczas starcia z Royal Antwerpią.

Ekstraklasa: trener Śląska Wrocław nie martwi się o posadę. "Nie było żadnego ultimatum"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:34
Śląsk Wrocław wiosną jeszcze nie wygrał, ale trener Vitezslav Lavicka nie czuje się zagrożony utratą posady. - Jeszcze przed meczem z Lechem Poznań rozmawiałem z prezesem, dał mi wsparcie i nie czuję żadnego ultimatum – przyznał Czech. W niedzielę jego zespół zmierzy się z Pogonią Szczecin.