X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. "Był jedną z najmocniej inspirujących osób w kraju"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:35
22 lutego, w wieku 74 lat zmarł Aleksander Doba, kajakarz i podróżnik. Na jego profilu na Facebooku poinformowała o tym rodzina.
Aleksander Doba
Aleksander DobaFoto: Tomasz Jarkowiec

Aleksander Doba był szybownikiem, spadochroniarzem, kolarzem, żeglarzem i sternikiem, jednak, jak sam podkreślał, jego największą pasją w życiu było kajakarstwo.

Doba miał na swoim koncie kilka naprawdę spektakularnych osiągnięć - jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej (w dodatku zrobił to trzykrotnie), opłynął też kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał

Posłuchaj
00:17 Doba 1.mp3 Aleksander Doba przyznał, że przepłynięcie Atlantyku kosztowało go mnóstwo sił (IAR)


Posłuchaj
00:29 Doba 2.mp3 Po powrocie kajakarz mówił o tym, że w trakcie rejsu musiał radzić sobie z wieloma przeciwnościami losu (IAR)


Posłuchaj
00:19 Doba 3.mp3 Tuż po dopłynięciu do brzegu mówił, że jest bardzo szczęśliwy, że udało mu się zrealizować swój plan (IAR)


Posłuchaj
00:16 Doba 4.mp3 Aleksander Doba zachęcał, by jego wyczyn stał się inspiracją dla innych (IAR)


Posłuchaj
00:21 Doba 5.mp3 Radio Szczecin jako pierwsze rozmawiało z podróżnikiem po zakończeniu jego wyprawy. Aleksander Doba przyznał wówczas, że był to jego ostatni rejs przez Atlantyk (IAR)

W internetowym głosowaniu "National Geographic" zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015. Był laureatem wielu prestiżowych nagród podróżniczych, został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzina poinformowała, że "zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki".

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. zmarł śmiercią podróżnika...

Opublikowany przez Aleksandra Dobę Wtorek, 23 lutego 2021

Mimo ponad 70 lat na karku Polak nie tracił werwy, wciąż szukając nowych wyzwań.

- Czuję się aktywnym turystą, wybieram się na trasy, na których jeszcze nie byłem. Podczas ostatniej wyprawy przepłynąłem swój stutysięczny kilometr w kajaku, nikt w Polsce nie ma tyle na liczniku. Jednak ani razu nie pływałem tam i z powrotem, to dla mnie nie jest trening, nigdy nie byłem sportowcem - opowiadał w rozmowie w radiowej Trójce.

Doba przyznał, że w każdym wieku można zrobić coś ciekawego, zachęcał też, by realizować swoje pasje.

Posłuchaj
00:11 Cichy Doba.mp3 "O swoich dokonaniach opowiadał w fascynujący sposób" - wspomina Leszek Cichy (IAR) 

- Ja wcale nie czuję się stary. Apeluję do tych "młodych staruszków", czterdziesto- czy pięćdziesięcioletnich. Przed wami kawał życia, bierzcie się do roboty, chłopy i dziewczyny! - mówił.

Posłuchaj
00:26 Cichy Doba cd.mp3 Leszek Cichy przypomniał, że kajakarz i podróżnik zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro (IAR)

/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Doba: zbliżyłem się do granicy ludzkich możliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 09:23
Trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk. Teraz nie zamierza już ryzykować życia, ale nie były sobą, gdyby nie wyruszył w świat. Aleksander Doba w rozmowie z "Trójką" zdradza swoje najbliższe plany. Podróżnik wyruszy z Poznania na Madagan.
rozwiń zwiń