El. EuroBasket 2022: okraszona awansem minimalna porażka Polaków z mistrzami świata

2021-02-19, 22:35

Polak Adam Hrycaniuk oraz Hiszpanie Fran Guerra i Miguel Salvo podczas meczu eliminacyjnego do koszykarskich mistrzostw Europy. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w "bańce" w Gliwicach z Hiszpanią 88:89 (27:26, 16:17, 22:27, 23:19) w swoim przedostatnim meczu grupy A eliminacji ME. Polska była już pewna udziału w Eurobaskecie 2022, po tym jak Izrael pokonał najsłabszą w grupie Rumunię 79:71.

Hiszpanie zrewanżowali się biało-czerwonym za porażkę w Saragossie (69:80), ale spotkanie w Gliwicach było zacięte i wyrównane, a Polacy mieli do ostatnich sekund szanse na zwycięstwo. O wygranej mistrzów świata - choć w składzie w Gliwicach nie ma żadnego koszykarza z turnieju w 2019 roku w Chinach - zdecydował rzut wolny Frana Guerry 0,6 sekundy przed końcem czwartej kwarty.

Aleksander Balcerowski żałował minimalnej porażki biało-czerwonych (IAR) 0:17
+

Gospodarze mieli pomysł na grę w ataku, a w obronie udawało im się powstrzymać rywali, za wyjątkiem lidera Brizueli. Akcjami pod koszem popisywali się Balcerowski oraz Slauhgter, który po zasłonach kolegów potrafił znaleźć drogę do hiszpańskiego kosza mimo gąszczu rąk obrońców.

Wynik zmieniał się niemalże po każdej akcji. Biało-czerwoni prowadzili 13:9, ale po kilku stratach to rywale uzyskali przewagę 25:21. Wejście wracającego do kadry po dłuższej przerwie byłego kapitana Adama Waczyńskiego oraz Marcela Ponitki uporządkowało grę Polaków i pozwoliło na objęcie prowadzenia po pierwszej kwarcie 27:26.

Hiszpanie lepiej rzucali z dystansu i to pozwoliło im uzyskać najwyższe w meczu prowadzenie po trzech kwartach 70:65. Po 30 minutach mieli w dorobku 12 "trójek" (na 22 próby), a Polacy trafili zaledwie trzy z 13 takich rzutów.

W połowie czwartej kwarty mistrzowie globu prowadzili 79:73. Biało-czerwoni mieli problemy w ataku, gdzie bardzo agresywnie był pilnowany Slaughter. Sygnał do odrabiania strat dał Sokołowski trafiając zza linii 6,75 m i na trzy minuty przed końcem Hiszpania prowadziła tylko 79:78.

Marcel Ponitka widzi mankamenty w grze polskiej drużyny (IAR) 0:26
+

Na 15,4 s. przed końcem był remis 88:98, ale to Hiszpanie mieli piłkę. Nie trafili, ale w walce o piłkę sędziowie dopatrzyli się faulu Waczyńskiego i na 0,6 sekundy rzuty wolne wykonywał Guerra. Po trafieniu pierwszego drugi spudłował celowo, by jeszcze zmusić Polaków do walki o piłkę. Przejął ją Waczyński, ale jego rzut przez całe boisko był niecelny. 88:89.

Decydujące mecze eliminacji grupy A odbywają się w "sanitarnej bańce" w Gliwicach.

Polska - Hiszpania 88:89 (27:26, 16:17, 22:27, 23:19).

Polska: A.J. Slaughter 27, Adam Waczyński 11, Marcel Ponitka 11, Michał Michalak 10, Michał Sokołowski 9, Aleksander Balcerowski 7, Adam Hrycaniuk 4, Łukasz Koszarek 3, Aaron Cel 2, Aleksander Dziewa 2, Dominik Olejniczak 2;

Hiszpania: Jonathan Barreiro 24, Dario Brizuela 21, Xabi Lopez-Arostegui 13, Ferran Bassas 11, Jaime Fernandez 4, Joel Parra 4, Fran Guerra 4, Sergi Garcia 3, Miquel Salvo 2, Ruben Guerrero Pino 2, Oriol Pauli 1, Victor Arteaga 0.