PŚ w skokach: Stoch na podium w Rasnovie, Granerud musiał obejść się smakiem

2021-02-19, 16:10

Kamil Stoch . Foto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Japończyk Ryoyu Kobayashi wygrał w Rasnovie konkurs z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Najlepszy z Polaków był Kamil Stoch, który zajął drugie miejsce. Już po zawodach okazało się, iż pierwotny zwycięzca Norweg Halvor Egner Granerud został zdyskwalifikowany.

• Granerud przez chwilę cieszył się z dwunastej wygranej w sezonie
  • Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że Norweg został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon
  • Kamil Stoch zajął drugie miejsce. Czwarty był Dawid Kubacki, a piąty Piotr Zyła

PUCHAR ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH 2020/2021 - SERWIS SPECJALNY

Emocje od początku

Do Rumunii przyjechało tylko 48 zawodników.

Konkurs od początku był niezwykle interesujący. Po pierwszej serii prowadzili ex aequo Granerud (94 m) i Austriak Manuel Fettner (96 m). O ile dobra forma norweskiego lidera klasyfikacji generalnej PŚ nikogo nie dziwiła, o tyle pozycja doświadczonego Fettnera, który po raz ostatni na pucharowym podium stał w 2017 roku, była dużą niespodzianką.

Najlepszy z biało-czerwonych po pierwszej serii był Dawid Kubacki (95,5 m). Stoch był dziewiąty (92,5 m), a Piotr Żyła (93 m ) - dziesiąty. Do drugiej serii awansowali także jedenasty Jakub Wolny (93,5 m), czternasty Klemens Murańka (93 m) oraz dwudziesty trzeci Andrzej Stękała (90,5 m).

Nie zakwalifikował się trzydziesty pierwszy Paweł Wąsek (89,5 m).

Kombinezon przekreślił szanse Graneruda

W drugiej serii także nie brakowało emocji. Początkowo zwycięzcą konkursu ogłoszono Graneruda, który skoczył 96,5 metra i cieszył się z 12. zwycięstwa z sezonie.

Chwilę po zakończeniu rywalizacji okazało się, że Norweg, podobnie jak m.in. Niemiec Markus Eisenbichler, nie przeszedł kontroli sprzętu i został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.

Stoch wskoczył na podium

Wobec tego zwycięzcą został Ryoyu Kobayashi, który skoczył 98,5 m i awansował z siódmej lokaty po pierwszej serii.

Awans na podium zaliczył też Kamil Stoch. Skoczek z Zębu osiągnął 97,5 m i ostatecznie był drugi. Skład podium zamknął Niemiec Karl Geiger (96,5 m).

Kubacki (95 m) ostatecznie był czwarty, a Żyła (95 m) piąty. Pozostali biało-czerwoni zajęli nieco dalsze lokaty. Murańka (89,5 m) był szesnasty, Wolny (85,5 m) dziewiętnasty, a Stękała (90 m) dwudziesty drugi.

Rywalizacja na normalnej skoczni w Rasnovie była ostatnią w konkursie indywidualnym przed rozpoczynającymi się w środę w Oberstdorfie mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.

Na sobotę zaplanowane jedyne w sezonie pucharowe zawody drużyn mieszanych, w których wystąpią po dwie kobiety i dwóch mężczyzn.

Wyniki:

1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 257,9 (94,0/98,5)
2. Kamil Stoch (Polska) 256,3 (92,5/97,5)
3. Karl Geiger (Niemcy) 255,7 (94,5/96,5)
4. Dawid Kubacki (Polska) 255,6 (95,5/95,0)
5. Piotr Żyła (Polska) 253,4 (93,0/96,0)
6. Daniel-Andre Tande (Norwegia) 253,3 (92,5/96,5)
7. Pius Paschke (Niemcy) 252,7 (93,5/96,0)
8. Manuel Fettner (Austria) 249,5 (96,0/93,0)
9. Daniel Tschofenig (Austria) 246,3 (93,0/93,5)
10. Gregor Deschwanden (Szwajcaria) 245,6 (94,5/92,5)
...
16. Klemens Murańka (Polska) 236,7 (93,0/89,5)
19. Jakub Wolny (Polska) 233,9 (93,5/85,5)
22. Andrzej Stękała (Polska) 230,3 (90,5/90,0)