Klubowe Mistrzostwa Świata: Bayern Monachium najlepszą drużyną globu. Kolejny sukces Roberta Lewandowskiego

2021-02-11, 20:59

Bayern Monachium. Foto: PAP/EPA/NOUSHAD THEKKAYIL

Bayern Monachium pokonał meksykańskie Tigres 1:0 w finale Klubowych Mistrzostw Świata. Decydującą bramkę zdobył Benjamin Pavard. Robert Lewandowski został trzecim Polakiem w historii, który sięgnął po wspomniany tytuł.

• W barwach monachijczyków 73 minuty rozegrał Robert Lewandowski. Polak miał udział przy bramce Benjamina Pavarda
  • Robert Lewandowski został trzecim polskim mistrzem świata po Józefie Młynarczyku i Tomaszu Kuszczaku

Bayern Monachium szybko przejął inicjatywę i od pierwszych minut miał miażdżącą przewagę w posiadaniu piłki. To jednak nie przekładało się na dogodne sytuacje pod bramką Tigres. W 18. minucie wydawało się, że Bawarczycy przełamali opór rywali za sprawą Joshuy Kimmicha, który fantastycznie huknął z ponad 20 metrów. Po analizie VAR bramka została jednak anulowana - sędzia uznał, że będący na spalonym Robert Lewandowski absorbował uwagę bramkarza.

W dalszych fragmentach meczu "Die Roten" bombardowali bramkę Tigres. Strzelali m.in. Coman i Davies, ale Meksykanie wyszli z opresji cało dzięki paradom dobrze dysponowanego Nahuela Guzmana. W końcówce pierwszej odsłony gry ekipie "Tygrysów" udało się odsunąć zagrożenie od własnej bramki i utrzymać bezbramkowy remis. Atakom Bayernu brakowało pomysłu i tempa.

Pavard daje zwycięstwo Bayernowi

Po zmianie stron z narożnika pola karnego groźnie uderzył Serge Gnabry, ale minimalnie chybił. Impas przełamał w 61. minucie Benjamin Pavard, który dobił strzał Roberta Lewandowskiego. Gracze Tigres nie byli w stanie zagrozić bramce Bawarczyków, natomiast ci, mając korzystny wynik, zwalniali grę.

W 73. minucie z boiska zszedł Robert Lewandowski. Polak wprawdzie brał udział w akcji bramkowej, ale przez większość meczu był niewidoczny i nie wyróżniał się na tle przeciętnego rywala. "Lewego" zmienił Eric Choupo-Moting.

W końcówce Bawarczycy kilkukrotnie mogli podwyższyć prowadzenie, w tym raz za sprawą obrońcy Tigres Carlosa Salcedo, który omal nie pokonał własnego bramkarza.

Tym samym Bayern Monachium po raz czwarty w historii został Klubowym Mistrzem Świata. Poprzednio Bawarczycy sięgnęli po wspomniane trofeum w 2013 roku. Jest to już szósty puchar FCB za kadencji Hansa-Dietera Flicka. Warto dodać, że Niemiec przejął zespół w... listopadzie 2019 roku.

"Die Roten" stali się drugą drużyną w historii, która sięgnęła po komplet możliwych do wygrania tytułów w sezonie. Jako pierwsza dokonała tego Barcelona.

To 8 triumf europejskiej ekipy w KMŚ z rzędu. Ostatnim zwycięzcą klubowego mundialu spoza Starego Kontynentu był zespół Corinthians Paulista, który w finale pokonał Chelsea.