X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Akcja ratunkowa na K2. Ali Sadpara, John Snorri i Juan Pablo Mohr zaginieni

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 10:55
Trzej wspinacze: Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara, Islandczyk John Snorri oraz Chilijczyk Juan Pablo Mohr, którzy w czwartek podjęli próbę wejścia na K2 (8611 m) i nie ma z nimi kontaktu od ponad 36 godzin, zostali uznani za zaginionych - przekazał agencji AFP sekretarz Alpine Club of Pakistan Karrar Haidri.
K2
K2Foto: Hussain Warraich/Shutterstock.com

Walka z czasem

Wcześniej o braku kontaktu z trójką himalaistów informował w oświadczeniu na Facebooku kierownik komercyjnej ekspedycji Seven Summit Treks - Chhang Dawa Sherpa.

- Minęło już ponad 30 godzin, odkąd (w bazie - przyp. red.) nie usłyszeliśmy informacji od Johna Snorriego, Alego Sadpary i Juana Pablo Mohra. Żaden z ich nadajników GPS nie wydaje się działać - napisał Chhang Dawa.

Magdalena Gorzkowska 1200 f.jpg
Magdalena Gorzkowska poprosiła o ewakuację z bazy pod K2. Koniec marzeń o historycznym wejściu Polki

W próbie zdobycia szczytu brał także udział syn Sadpary - Sajid. 21-latek zawrócił, będąc powyżej obozu III z powodu awarii butli tlenowej. Teraz jest już bezpieczny.

Muhammad Ali Sadpara to zdobywca ośmiu ośmiotysieczników, w tym pierwszy zimowy zdobywca Nanga Parbat (2016) z Baskiem Alexem Txikonem i Włochem Simone Moro. 2 lutego w bazie pod K2 świętował swoje 45 urodziny.

W sobotę w akcji ratunkowej zostały wykorzystane helikoptery armii pakistańskiej, ale lot zwiadowczy nie przyniósł żadnych informacji o losach himalaistów.

Warunki pogodowe pod K2 pogorszyły się znacznie w ostatnich kilkunastu godzinach. Spadła widoczność i wzrosła siła wiatru, który przekraczał prędkość 80 km/h na wysokości około 8000 m. Temperatury powyżej 7000 m sięgają minus 40 stopni. Niedziela według prognoz pogody ma być słoneczna.

I Asghar Ali Porik Jasmine Tours official organizers of Iceland K2 Winter Expedition John Snorri Sigurjónsson regrets to...

Opublikowany przez Asghara Aliego Porika Sobota, 6 lutego 2021


Sukces na K2

16 stycznia dziesięciu Nepalczyków dokonało historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Szczyt osiągnęli: Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa. Dziewięciu z nich używało tlenu, jeden - Nirmal Purja, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum w 189 dni (z użyciem tlenu), tym razem wspinał się bez korzystania z tlenu.

Niemalże w tym samym czasie gdy Nepalczycy świętowali sukces, podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej zginął hiszpański himalaista 49-letni Sergi Mingote, kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks, zdobywca 10 z 14 ośmiotysięczników.

Skatov 1200 f.jpg
Tragedia na K2. Bułgarski alpinista Atanas Skatow spadł w przepaść

W akcji ratowniczej brali udział m.in. Polacy - Magdalena Gorzkowska i wspinający się filmowiec Oswald Rodrigo Pererira. Polka kilka dni temu po nieudanej próbie ataku została ewakuowana helikopterem z bazy do Skardu z powodu pogarszającego się stanu zdrowia spowodowanego zatruciem pokarmowym.

W piątek na K2, drugim co do wysokości szczycie globu, lecz uważanym za najtrudniejszy technicznie, doszło do kolejnej tragedii - zginął bułgarski himalaista 42-letni Atanas Skatow, zdobywca 10 z 14 ośmiotysięczników, w tym Everestu dwoma różnymi drogami.

Czytaj także:

pepe

Czytaj także

Tragedia w cieniu historycznego sukcesu na K2. Nie żyje hiszpański wspinacz

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 16:19
Podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej na K2 (8611 m) zginął hiszpański himalaista Sergi Mingote, kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks, której uczestniczką jest Magdalena Gorzkowska. Niemalże w tym samym czasie na szczycie Karakorum stanęło 10 Nepalczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowalewski pod wrażeniem zdobywców K2. "Nepalczycy w końcu wyszli z cienia"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 09:07
Nepalczycy, którzy zdobyli w sobotę K2 (8611 m) w Karakorum, to zdaniem Waldemara Kowalewskiego, który jeszcze dwa tygodnie temu był w bazie pod szczytem, to elita światowego himalaizmu. - Cieszę się, że tego dokonali. Są lepsi od zachodnich wspinaczy. W końcu wyszli z cienia - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 zdobyte zimą. Jest film ze szczytu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:02
Nepalscy wspinacze pochwalili się w mediach społecznościowych filmem z K2, które 16 stycznia 2021 roku zostało zdobyte przez dziesięcioosobową grupę Szerpów. Wcześniej ekipa pokazała zdjęcie ze szczytu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nirmal Purja zdobył K2 bez wspomagania tlenem: zaryzykowałem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 21:43
Nirmal Purja, jeden z nepalskich wspinaczy, którzy w sobotę 16 stycznia 2021 roku jako pierwsi w historii zdobyli K2 zimą, poinformował, że wszedł na drugi najwyższy szczyt świata bez użycia butli z tlenem. 
rozwiń zwiń