Ekstraklasa: Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok. Trzy punkty jadą na Podlasie

2021-01-30, 19:26

Piłkarz Lechii Gdańsk Flavio Paixao (przód) i Bogdan Tiru (tył) z Jagiellonii Białystok. Foto: PAP/Adam Warżawa

Jagiellonia Białystok pokonała na wyjeździe Lechię Gdańsk 2:0 w meczu 15. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Goście prowadzili od 3. minuty po bramce Hiszpana Jesusa Imaza. W 36. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał pomocnik gospodarzy Jakub Kałuziński. Wynik ustalił w 84. minucie Chorwat Jakov Puljić.

• Tytułu broni Legia Warszawa
  • Zakończenie sezonu Ekstraklasy zaplanowano na 16 maja
  • We wcześniejszym meczu Warta Poznań pokonała Cracovię 1:0
  • Obecnie liderem jest Pogoń Szczecin

Przed spotkaniem w Gdańsku intensywnie padało – śnieg został co prawda w większości usunięty z boiska, ale murawa była śliska. Nie przeszkodziło to jednak zawodnikom Jagiellonii już na początku rywalizacji przeprowadzić składnej akcji i objąć w 127 sekundzie prowadzenia. Udział w tej bramce miała także defensywa Lechii, która w tej sytuacji całkowicie się pogubiła.

Martin Pospisil idealnie zagrał na prawe skrzydło do Macieja Makuszewskiego, a ten świetnie wyłożył piłkę na środek do Imaza. Hiszpan nie zmarnował sytuacji sam na sam z Dusanem Kuciakiem, trafił do siatki w czwartym kolejnym spotkaniu i zdobył swoją dziewiątą w tym sezonie bramkę w Ekstraklasie.

Ekstraklasa. Covidowy chaos w Legii? Media: Michniewicz lekceważył objawy koronawirusa

W pierwszej połowie zdecydowanie lepsze wrażenie sprawiali goście, którzy mogli podwyższyć prowadzenie, ale dobrymi interwencjami popisywał się golkiper rywali. Kuciak obronił w 15. minucie uderzenie z dystansu Makuszewskiego, w 30. wolej Jakova Puljica, a w 37. nie dał się zaskoczyć Imazowi. Ponadto w 29. min groźny strzał Puljica zablokował Kristers Tobers.

Do przerwy gdańszczanie tylko raz zagrozili bramce białostoczan. W 18. min po podaniu Macieja Gajosa Bogdan Tiru trącił piłkę, a ta odbiła się od nóg Flavio Paixao i nieznacznie minęła słupek.

Biało-zieloni nie tylko stracili w pierwszej połowie gola, ale także zawodnika. W 36. min Jakub Kałuziński trafił ręką w twarz Imaza, za co ukarany został żółtą kartką. 18-letni środkowy pomocnik nie zdołał jednak utrzymać nerwów na wodzy, uderzył w złości piłką o murawę, za co sędzia Bartosz Frankowski natychmiast pokazał mu drugi żółty kartonik.

Spotkanie podsumowuje trener Lechii Piotr Stokowiec (IAR) 0:59
+

Początek drugiej połowy również mógł przynieść gola przyjezdnym. 68 sekund po wznowieniu gry po centrze z prawej strony z rzutu wolnego Pospisila główkował pozostawiony bez opieki Fedor Cernych, ale piłka zatrzymała się na poprzeczce.

Z pozyskanych w przerwie zimowej piłkarzy w zespole gospodarzy zadebiutował Joseph Ceesay (później na boisko wszedł także Jan Biegański) i w 77. min po faulu na niespełna 23-letnim szwedzkim skrzydłowym Błażej Augustyn nie tylko otrzymał żółtą kartkę, ale gdańszczanie bliscy byli również doprowadzenia do remisu. Po uderzeniu z wolnego Rafała Pietrzaka znakomitą interwencją popisał się jednak 17-letni bramkarz Xavier Dziekoński.

Po przerwie lechiści musieli radzić sobie w dziesiątkę, ale ta odsłona była lepsza w ich wykonaniu. Podopieczni trenera Stokowca nie zdołali jednak odrobić strat, stracili również drugiego gola.

W 84. min po akcji prawą stroną Imaza Tobers nie upilnował Puljica, a chorwacki napastnik mocnym strzałem w krótki róg zdobył swoją dziewiątą ligową bramkę i przypieczętował zasłużone zwycięstwo Jagiellonii.

W obecnym sezonie po raz ostatni w Ekstraklasie - o ile w przyszłości znów nie będzie reformy - występuje 16 drużyn. Od edycji 2021/2022 w rozgrywkach uczestniczyć będzie już 18 zespołów. W związku z tym w maju spadnie tylko jedna ekipa, a z pierwszej ligi awansują trzy.

Mówi szkoleniowiec Jagiellonii Bogdan Zając (IAR) 0:24
+

Z uwagi na krótszy niż zwykle sezon odbędzie się tylko 30, a nie - jak dotychczas - 37 kolejek. W przeciwieństwie do ostatnich lat nie będzie fazy finałowej, z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową.

Zakończenie sezonu zaplanowano na 16 maja.

Wygrana z Legią punktem zwrotnym Stali Mielec? Ojrzyński: chcemy by Ekstraklasa została na Podkarpaciu [WYWIAD]

15. kolejka Ekstraklasy:

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Jesus Imaz (3), 0:2 Jakov Puljic (84)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila (46. Bartosz Kopacz), Michał Nalepa, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak - Omran Haydary (72. Joseph Ceesay), Jarosław Kubicki (88. Jan Biegański), Maciej Gajos (76. Jakub Arak), Jakub Kałuziński, Conrado (46. Kenny Saief) - Flavio Paixao

Jagiellonia: Xavier Dziekoński - Paweł Olszewski, Bogdan Tiru, Błażej Augustyn, Bartłomiej Wdowik - Maciej Makuszewski (59. Kamil Wojtkowski), Taras Romanczuk, Martin Pospisil (86. Ariel Borysiuk), Jesus Imaz (89. Maciej Bortniczuk), Fedor Cernych (59. Fernan Lopez) - Jakov Puljic (86. Kris Twardek)