PŚ w skokach: dramatyczny konkurs w Lahti zakończony upadkiem Graneruda. Polacy bez błysku

2021-01-24, 17:40

Halvor Egner Granerud . Foto: PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Norweg Robert Johansson wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Zdecydowanie najdalej skakał jego rodak Halvor Egner Granerud, ale szanse lidera Pucharu Świata pogrzebał upadek w drugiej serii. Najlepszy z Polaków Piotr Żyła zajął jedenaste miejsce.

• Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w sobotnim konkursie drużynowym
  • W przeszłości na fińskim obiekcie zwyciężali Adam Małysz i Kamil Stoch

PUCHAR ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH 2020/2021

W sobotę w Lahti rywalizowano drużynowo. Polska, w składzie: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, zajęła drugie miejsce, za Norwegią. Na trzeciej pozycji uplasowały się Niemcy.

W niedzielę jednak tak dobrze nie było. To nie biało-czerwoni odgrywali główne role. Po pierwszej serii najwyżej z naszych reprezentantów sklasyfikowany był Żyła, który zajmował dziewiąte miejsce. Nie utrzymał on jednak tej lokaty i zawody ukończył na 11. miejscu. Ostatecznie pucharowe punkty zdobyło sześciu biało-czerwonych.

Klasą dla siebie był natomiast Granerud, jednak lider klasyfikacji generalnej PŚ nawet nie stanął na podium. W pierwszej serii Norweg skoczył 132,5 i zdecydowanie prowadził, wyprzedzając Niemca Karla Geigera (130,5 m) aż o 10,2 pkt.

W drugiej próbie także poszybował zdecydowanie najdalej, jednak nie zdołał wylądować skoku na odległość 137,5 m. Sędziowie wystawili mu bardzo niskie noty za skok zakończony upadkiem, co poskutkowało dopiero czwartą pozycją, ze stratą ledwo 2,4 pkt.

Triumfował inny Norweg Robert Johansson, który na półmetku zawodów był trzeci. W drugiej serii skoczył 126,5 m, co wystarczyło do zwycięstwa. Skład podium uzupełnili Niemcy Markus Eisenbichler i Karl Geiger.