X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nirmal Purja zdobył K2 bez wspomagania tlenem: zaryzykowałem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 21:43
Nirmal Purja, jeden z nepalskich wspinaczy, którzy w sobotę 16 stycznia 2021 roku jako pierwsi w historii zdobyli K2 zimą, poinformował, że wszedł na drugi najwyższy szczyt świata bez użycia butli z tlenem. 
Grupa nepalskich wspinaczy weszła na K2 zimą
Grupa nepalskich wspinaczy weszła na K2 zimą Foto: PAP/EPA/SEVEN SUMMIT TREK / HANDOUT

Do soboty K2 (8611 m n.p.m.) był jedynym z czternastu ośmiotysięczników, którego nie zdobyto zimą. Tego dnia na szczyt weszła jednak grupa dziesięciu nepalskich Szerpów. 

Adam Bielecki 1200 F.jpg
Adam Bielecki wywołał kontrowersje. "Nie zamierzałem umniejszać wyczynu Nepalczyków (...) mam korbę z tym tlenem"

Historycznego wejścia dokonało 21 stycznia 2021 roku o godz. 16.58 czasu pakistańskiego (o 12.58 czasu polskiego) 10 Nepalczyków-Szerpów z trzech komercyjnych wypraw: Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

Ich wyczyn wzbudził zachwyt, choć niektórzy, m.in. polski himalaista Adam Bielecki, zwracali uwagę na fakt, iż Nepalczycy do wejścia na K2 mogli użyć butli z tlenem, co przez część środowiska jest uważane za doping. 

K2 winter was a beast of a challenge. I firmly believe that a feat of such caliber is never possible if you don’t have a...

Opublikowany przez Nirmala Purję Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Nirmal Purja, który był jednym z uczestników wyprawy dwa dni po zejściu do bazy umieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym relacjonował swoje wejście na górę.

K2 Mingma G. 1200 f .jpg
K2 zdobyte zimą. Jest film ze szczytu [ZOBACZ WIDEO]

"Zaryzykowałem i kontynuowałem bez dodatkowego tlenu" - napisał Nepalczyk na Facebooku. W swoim wpisie przyznał, iż ciężkie warunki atmosferyczne sprawiły, że długo zastanawiał się, czy nie wspomóc się tlenem przy wchodzeniu na drugi najwyższy szczyt świata.

Nirmalowi Puji pogratulował Bielecki. "To jest news! Szanuję to" - napisał Polak na Twitterze.

Oświadczenie Nepalczyka powinno zamknąć dyskusję na temat zdobycia przez Szerpów szczytu K2. Choć wciąż otwarte pozostaje pytanie czy reszta zespołu (na szczyt weszło dziesięciu wspinaczy) korzystała z tlenu. Bez ich wsparcia Nirmal Purja nie miałby szansy na sukces na K2.

himalaje góry k2 1200 f.jpg
K2 zdobyte zimą. Wejście z tlenem robi różnicę. "Zmniejsza wysokość odczuwalną o dwa kilometry"

Czytaj także:

/empe/ah


Czytaj także

K2 zdobyte zimą. Wejście z tlenem robi różnicę. "Zmniejsza wysokość odczuwalną o dwa kilometry"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 17:00
- Zastanawiam się, ile osób w ogóle zdaje sobie sprawę, jaka jest różnica między zdobywaniem ośmiotysięcznika wspomagając się tlenem i bez wspomagania - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Po zdobyciu K2 zimą warto wyjaśnić, na czym polega ta różnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nepalczycy poskromili K2 zimą. Krzysztof Wielicki: należało im się. My w górach swoje już zrobiliśmy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:16
Grupa Szerpów z Nepalu dokonała pierwszego zimowego wejścia na drugi co do wysokości szczyt Ziemi, K2 w Karakorum (8611 m n.p.m.). Wyrazy swojego uznania złożył wspinaczom Krzysztof Wielicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w cieniu historycznego sukcesu na K2. Nie żyje hiszpański wspinacz

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 16:19
Podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej na K2 (8611 m) zginął hiszpański himalaista Sergi Mingote, kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks, której uczestniczką jest Magdalena Gorzkowska. Niemalże w tym samym czasie na szczycie Karakorum stanęło 10 Nepalczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowalewski pod wrażeniem zdobywców K2. "Nepalczycy w końcu wyszli z cienia"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 09:07
Nepalczycy, którzy zdobyli w sobotę K2 (8611 m) w Karakorum, to zdaniem Waldemara Kowalewskiego, który jeszcze dwa tygodnie temu był w bazie pod szczytem, to elita światowego himalaizmu. - Cieszę się, że tego dokonali. Są lepsi od zachodnich wspinaczy. W końcu wyszli z cienia - powiedział.
rozwiń zwiń