X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

K2 zdobyte zimą. Jest film ze szczytu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:02
Nepalscy wspinacze pochwalili się w mediach społecznościowych filmem z K2, które 16 stycznia 2021 roku zostało zdobyte przez dziesięcioosobową grupę Szerpów. Wcześniej ekipa pokazała zdjęcie ze szczytu. 
Mingma Gyalje Sherpa
Mingma Gyalje SherpaFoto: Mingma G/FB

Pierwsze w historii zimowe wejście na K2 stało się faktem - w sobotę dziesięciu Nepalczyków zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt. 

Adam Bielecki 1200 F.jpg
Adam Bielecki wywołał kontrowersje. "Nie zamierzałem umniejszać wyczynu Nepalczyków (...) mam korbę z tym tlenem"

Historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik dokonało w sobotę o godz. 16.58 czasu pakistańskiego (o 12.58 czasu polskiego) 10 Nepalczyków-Szerpów z trzech komercyjnych wypraw: Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.


Na filmie widać Sona Sherpę, który czeka na resztę wspinaczy, żeby pokonać ostatnie metry w pełnym 10-osobowym składzie.

"Sona i kilku innych Sherpów czekali kilkanaście minut, żeby uformować grupę 10 wspinaczy i wejść na szczyt. To najlepszy przykład pracy zespołowej i współpracy. Cieszcie się widokiem!" - podpisano film.


Według informacji z portali społecznościowych Nepalczycy mieli używać tlenu z butli od wysokości 7300 m. Nie jest jasne, czy jeden z nich, kolejny w tym gronie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Mingma Gyalje Sherpa, takiego wspomagania używał.

Użycie tlenu traktowane jest przez himalaistów za wspomaganie, niektórzy - jak mający polskie obywatelstwo Rosjanin Denis Urubko - określają to nawet jako doping. Także Adam Bielecki, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, wyraził swoje zdanie na temat użycia tlenu podczas ataku na K2.

Góry Karakorum droga do K2 1200 f.jpg
K2 zdobyte zimą. Wejście z tlenem robi różnicę. "Zmniejsza wysokość odczuwalną o 2 km"

"Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. (...) Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: czy, kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - napisał w sobotę na Twitterze.

W niedzielę na Facebooku dodał: "Moje serdeczne gratulacje dla Nepalczyków, którzy dokonali pierwszego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik - K2. W ostatnich kilkunastu godzinach zalała mnie olbrzymia i co tu dużo mówić bardzo przykra fala hejtu. Przykra tym bardziej, że nigdy nie zamierzałem umniejszać wyczynu Nepalczyków, których zawsze bardzo szanowałem. Moje gratulacje są szczere. Zazdrości czy bólu d... brak. A że mam korbę z tym tlenem, to rzecz znana nie od dziś - mówię o tym regularnie. Pozdrawiam wszystkich serdecznie, szanujmy się proszę nawzajem, bądźmy dla siebie życzliwi i cieszmy się ze swoich wzajemnych sukcesów - himalaizm nigdy nie był i nie będzie sportem rywalizacyjnym".

Czytaj także:

/ah

Czytaj także

Nepalczycy poskromili K2 zimą. Krzysztof Wielicki: należało im się. My w górach swoje już zrobiliśmy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:16
Grupa Szerpów z Nepalu dokonała pierwszego zimowego wejścia na drugi co do wysokości szczyt Ziemi, K2 w Karakorum (8611 m n.p.m.). Wyrazy swojego uznania złożył wspinaczom Krzysztof Wielicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sergi Mingote stracił życie na K2. "Nie miał szans na przeżycie"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 11:04
W cieniu pierwszego zimowego wejścia na niezdobyty dotychczas o tej porze roku szczyt K2 rozegrała się tragedia. Podczas zejścia z obozu do bazy zginął Sergi Mingote. "Nie miał szans na przeżycie" - opisywała wydarzenia uczestniczka wyprawy Magdalena Gorzkowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielecki wywołał kontrowersje. "Nie zamierzałem umniejszać wyczynu Nepalczyków (...) mam korbę z tym tlenem"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 20:13
Pierwsze w historii zimowe wejście na K2 stało się faktem - w sobotę dziesięciu Nepalczyków zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt. Wyczyn ten skomentował Adam Bielecki, jednak jego gratulacje spotkały się z mieszanymi opiniami. Polak zdecydował się wyjaśnić, że nie chciał deprecjonować tego, co osiągnęli wspinacze.
rozwiń zwiń