X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Cieszymy się, że wygraliśmy ten przełomowy spór". Szef WADA Bańka skomentował werdykt CAS ws. Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:11
- Cieszymy się, że wygraliśmy ten przełomowy spór - przyznał szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka w oświadczeniu przesłanym mediom. W czwartek Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie zdecydował o wykluczeniu Rosji na dwa lata z najważniejszych sportowych imprez.
Witold Bańka
Witold BańkaFoto: Kancelaria Premiera/Flickr
  • CAS utrzymał w mocy sankcje nałożone przez Światową Agencję Antydopingową (WADA), choć skrócił karę o dwa lata. Oznacza to, że do 16 grudnia 2022 roku rosyjscy sportowcy będą mogli startować w największych imprezach jedynie pod neutralną flagą, nie będzie mógł też wybrzmieć rosyjski hymn
  • Kara podyktowana jest olbrzymią skalą dopingowych nadużyć w rosyjskim sporcie

"Udowodniliśmy naszą rację"

- Dołożyliśmy wszelkich możliwych starań, badając tę bardzo złożoną sprawę i przedstawiając ją przed CAS. Panel wyraźnie potwierdził nasze ustalenia, że władze rosyjskie bezczelnie i nielegalnie manipulowały danymi moskiewskiego laboratorium w celu ukrycia zinstytucjonalizowanego dopingu. W obliczu ciągłego oporu i zaprzeczeń ze strony Rosji jasno udowodniliśmy naszą rację i zgodnie z przepisami prawa. Pod tym względem orzeczenie to jest bardzo ważne dla czystego sportu i sportowców na całym świecie - podkreślił Bańka.

igrzyska 1200 f.jpg
Rosja wykluczona na dwa lata z wydarzeń sportowych. CAS wydał werdykt

WADA czteroletni zakaz startu w największych imprezach sportowców w rosyjskich barwach nałożyła rok temu. Rosja odwołała się od kary do CAS, ale Trybunał utrzymał w mocy sankcje, a jedynie zmienił ich czas obowiązywania. Dwuletni zakaz będzie liczony od 17 grudnia 2020 roku.

Posłuchaj
00:43 Krzesiński PKOl.mp3 Sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński mówi, że w tej sytuacji nie ma salomonowego rozwiązania (IAR)

- Jesteśmy jednak rozczarowani, że panel CAS nie poparł wszystkich naszych rekomendowanych konsekwencji na czteroletni okres, o który prosiliśmy. Uważamy, że były one proporcjonalne i rozsądne, ale ostatecznie WADA nie jest sędzią, ale prokuratorem i musimy uszanować decyzję panelu. Są to nadal najdotkliwsze konsekwencje, jakie kiedykolwiek zostały nałożone na jakikolwiek kraj za bezprawne działania związane z dopingiem, a decyzja CAS wyraźnie potwierdza, że podejście WADA, zdecydowane oraz ukierunkowane na przestrzeganie określonych procedur, było właściwe i skuteczne w tej sprawie - skomentował Bańka długość kary.

Posłuchaj
00:57 Bańka 1.mp3 Mówi szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka (IAR)

Rosjanie pod neutralną flagą?

Rosjanie jako reprezentacja nie będą mogli wystąpić w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku oraz zimowych w Pekinie w 2022 roku. Sportowcy rosyjscy pod flagą narodową nie będą mogli też startować w mistrzostwach świata, których organizatorem są kraje-sygnatariusze światowego kodeksu antydopingowego. Zakazem wstępu na takie zawody objęto rosyjskich oficjeli.

Posłuchaj
00:50 Jastrzębski Rosja.mp3 Szwajcarski Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu postanowił, że rosyjscy zawodnicy, w najważniejszych imprezach sportowych przez dwa lata nie będą mogli występować pod flagą swojego kraju. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR) 

- Rosyjska flaga nie będzie powiewać na sportowych arenach. Nie będzie również odgrywany hymn Rosji. Jest to jasny sygnał, że zinstytucjonalizowane oszustwa i skoordynowane wysiłki zmierzające do obalenia światowego systemu antydopingowego nie będą tolerowane - zaznaczył Bańka.


Udział Rosjan w zawodach możliwy będzie jedynie pod neutralną flagą, podobnie jak miało to miejsce np. w zimowych igrzyskach w Pjongczangu w 2018 roku.

Posłuchaj
00:23 Tomaszewski.mp3 Były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski Jan Tomaszewski zwraca uwagę na kuriozalność tej sytuacji w odniesieniu do piłki nożnej (IAR)

 

Igrzyska Olimpijskie 1200 F.jpg
CAS: rosyjscy sportowcy w najważniejszych imprezach ewentualnie pod flagą neutralną

Szef WADA: skandaliczna manipulacja

Kryzys w rosyjskim sporcie trwa już prawie sześć lat, a jego ostatnia odsłona dotyczyła podejrzenia o manipulacje danymi, jakie WADA otrzymała z moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Pracujący na zlecenie WADA eksperci informatyczni stwierdzili, że z tych danych usunięto setki podejrzanych wyników.

Posłuchaj
00:20 Przedpełski.mp3 W 2022 roku w Rosji mają odbyć się mistrzostwa świata siatkarzy. Prawdopodobnie jednak nie będzie to dotyczyło imprez, które już wcześniej przyznano Rosjanom. Zwraca na to uwagę wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) Mirosław Przedpełski (IAR) 

- Skandaliczna manipulacja przez władze rosyjskie danymi, uzyskanymi przez Departament Śledczy WADA z moskiewskiego laboratorium, była ostatnią na długiej liście naruszeń i doprowadziła dzisiaj do znaczących konsekwencji dla władz. Władze rosyjskie miały okazję, aby uporządkować swoje podwórko i ponownie dołączyć do globalnej społeczności antydopingowej dla dobra swoich sportowców i uczciwości sportu, ale zamiast tego zdecydowały się kontynuować swoją ścieżkę oszustwa i zaprzeczania - przyznał Bańka, były minister sportu w Polsce, który kieruje WADA od 1 stycznia 2020.

Posłuchaj
00:54 Bańka 2.mp3 Zdaniem Witolda Bańki, Rosjanie konsekwentnie "zapracowali" na tak surową karę (IAR) 

Od wyroku CAS Rosji przysługuje odwołanie do sądu cywilnego - Szwajcarskiego Trybunału Federalnego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Bańka o wykluczeniu Rosji. "Decyzja zapadła jednogłośnie"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 14:09
- Decyzja w sprawie wykluczenia Rosji z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku zapadła jednogłośnie - oświadczył w Lozannie Witold Bańka, który 1 stycznia obejmie stanowisko przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
rozwiń zwiń