X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wraca temat zimowej wyprawy na K2. Polscy himalaiści spotkali się z ministrem Glińskim

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 20:44
Plan organizacji zimowej wyprawy na K2 (8611 m) w Karakorum w sezonie 2021/22 był głównym tematem spotkania ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego z przedstawicielami programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, w tym jego kierownikiem Piotrem Tomalą.
Wschód słońca nad K2
Wschód słońca nad K2Foto: Patrick Poendl/Shutterstock

"W Międzynarodowym Dniu Gór spotkanie z polskimi himalaistami. Dobra rozmowa o Polskim Himalaizmie Zimowym i zimowej wyprawie na K2 z Piotrem Tomalą, Rafałem Fronią i posłem @bwroblewski" - napisał na Twitterze wicepremier Piotr Gliński.

Niezdobyta góra 

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym człowiek nie stanął zimą. O tej porze roku biało-czerwoni zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi w świecie. Narodowa zimowa wyprawa na K2, współfinansowana przez Ministerstwo Sportu, odbyła się na przełomie 2017/18, ale nie zakończyła się zdobyciem szczytu.

- Wicepremier Gliński był przed laty na wyprawie w Indiach, w Himalajach Garhwalu na siedmiotysięczniku Dunagiri. Idąc tym tropem poczyniliśmy zabiegi o spotkaniem z panem ministrem, by porozmawiać m.in. o możliwości współfinansowania planowanej na sezon zimowy 2021/22 polskiej wyprawy na K2 - powiedział PAP Piotr Tomala, który był uczestnikiem ostatniej wyprawy na K2.

W spotkaniu wziął udział także inny uczestnik tamtej ekspedycji Rafał Fronia, który w trakcie wspinaczki został raniony kamieniem i musiał zakończyć w niej udział przed czasem. Po powrocie do kraju okazało się, że himalaista ma pękniętą kość ręki.

W rozmowach uczestniczył też poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który w latach 1998-2014 zdobył Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów, w tym Everest najwyższą górę świata (8848 m).

Kolejne ekspedycje 

Zimą w sezonie 2018/19 pod K2 zameldowały się dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W tym roku także planowane są kolejne: komercyjna agencji Seven Summits Trek, z Polakiem Waldemarem Kowalewskim (zdobył latem 2019 K2), oraz mniejsza prowadzona przez Islandczyka Johna Snorri, a także nepalska z Nirmalem Purją, który w ciągu jednego sezonu 2019 w ciągu 189 dni zdobył (z tlenem) wszystkie 14 ośmiotysięczników, czym ustanowił rekord świata.

/empe 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 06:00
- Ta ściana pociąga mnie tak samo mocno, jak każdy inny ośmiotysięcznik. Jest taki moment, kiedy człowiek ma dość cywilizacji, dość miasta i po prostu jedzie w góry - mówił Jerzy Kukuczka przed wylotem na Lhotse w 1989 roku. - Bawią mnie góry, ciągnie mnie wyczyn sportowy, a przede wszystkim te nieprzetarte szlaki, a w Himalajach jest ich jeszcze dużo... - dodawał przed wyprawą z której nie wrócił.
rozwiń zwiń