Ekstraklasa: Cracovia - Wisła. Derby Krakowa w cieniu decyzji sędziowskich

2020-12-04, 22:42

Piłkarz Cracovii Sergiu Hanca (z lewej) walczy o piłkę z zawodnikiem Wisły Dawidem Szotem . Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Piłkarze Cracovii zremisowali u siebie z Wisłą Kraków w pierwszym meczu 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Poziom spotkania nie zachwycił, a kilka decyzji sędziego Daniela Stefańskiego wzbudziło kontrowersje.

• Wisłę po raz pierwszy w oficjalnym meczu prowadził Peter Hyballa
  • Poziom krakowskich derbów, zwłaszcza w pierwszej połowie, nie zachwycił

Ekstraklasa: Cracovia - Wisła Kraków. Peter Hyballa wciąż uważa, że ekipa Probierza to "koszykarze"?

202. derby stolicy Małopolski odbyło się zaledwie dwa dni po tym, jak nowym trenerem Wisły został Peter Hyballa. Z niemieckim szkoleniowcem rachunki do wyrównania miał prowadzący Cracovię Michał Probierz. W lipcu 2019 roku "Pasy" odpadły bowiem w pierwszej rundzie kwalifikacji Ligi Europy z DAC Dunajską Stredą, którą wówczas prowadził Hyballa.

Nudy do przerwy

Meczu, który elektryzuje cały Kraków, tym razem nie mogli obejrzeć kibice. Być może to brak fanów sprawił, że od początku spotkania jego poziom pozostawiał sporo do życzenia. Częściej przy piłce była Wisła, jednak atakom "Białej Gwiazdy" brakowało dynamiki i elementu zaskoczenia.

Goście próbowali grać długie piłki do Felicio Brown Forbesa, lecz nie zdawało to egzaminu. Kostarykanin kilkukrotnie dawał się łapać na spalonym.

W pierwszej połowie obie drużyny oddały ledwo po jednym celnym strzale. Tak naprawdę najciekawiej było jednak w 37. minucie, kiedy sędzia Daniel Stefański ukarał wiślaka Dawida Szota żółtą kartką za próbę wymuszenia rzutu karnego...

Po przerwie na stadionie przy ulicy Kałuży działo się nieco więcej. Już w 47. minucie Stefański podyktował rzut karny dla Cracovii! Arbiter uznał, że ręką zagrał Adi Mehremić. Po sprawdzeniu sytuacji w systemie VAR, sędzia wycofał się jednak z tej decyzji!

Najpierw gol, potem czerwona kartka

Po godzinie gry Stefański wskazał na wapno po drugiej stronie boiska. Tym razem VAR nie wpłynął na jego decyzję i przyznał Wiśle jedenastkę po faulu Dawida Szymonowicza na Brown Forbesie, choć sytuacja nie wyglądała jednoznacznie. Do piłki podszedł sam poszkodowany i pokonał Karola Niemczyckiego, choć młody golkiper był blisko odbicia piłki.

Kostarykanin przez chwilę był bohaterem Wisły. W 67. minucie napastnik gości wyleciał jednak z boiska za dwie żółte kartki i zmusił kolegów do obrony korzystnego wyniku w dziesięciu. "

Pasy" nie od razu jednak rzuciły się do ataków. W 73. minucie niecelnie uderzył Thiago, a trzy minuty później piłka po strzale Sergiu Hanki poszybowała nad poprzeczką.

Zdołali wyrównać

Minuty mijały, a gospodarze skupiali się głównie na strzałach z dystansu. W 85. minucie trafili jednak do siatki. Zrobił to Pelle van Amersfoort, który strzałem głową wykończył dośrodkowanie Hanki. Daniel Stefański sprawdzał jeszcze czy we wcześniejszej fazie akcji nie doszło do faulu na Georgiju Żukowie, jednak ostatecznie uznał gola.

"Pasy" nie zadowalały się punktem. W 89. minucie po rzucie rożnym doskonałą sytuację miał Michal Siplak. Słowak fatalnie przestrzelił stojąc metr od bramki!

Więcej kontrowersji niż jakości

Ze względu na liczne przerwy w grze, sędzia doliczył do drugiej połowy aż dziewięć minut. Nie przełożyło się to jednak na bramki, choć między piłkarzami nie brakowało negatywnych emocji. W polu karnym Wisły doszło do przepychanek, a sędzia ukarał żółtą kartką bramkarza gości Mateusza Lisa.

Daniel Stefański po raz ostatni zagwizdał w... 102. minucie meczu. Spotkanie zakończyło się remisem, a arbiter od razu po jego zakończeniu musiał tłumaczyć się piłkarzom ze swoich decyzji.

O ile poziom spotkania nie zachwycił, o tyle o kilku decyzjach sędziego będzie się mówiło w najbliższych dniach...

Cracovia  – Wisła Kraków 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Felicio Brown Forbes (61-karny), 1:1 Pelle van Amersfoort (84-głową).

Żółta kartka – Cracovia  Michal Siplak, Sergiu Hanca, Ivan Marquez. Wisła Kraków: Adi Mehremic, Dawid Szot, Felicio Brown Forbes, Mateusz Lis, Stefan Savic, Georgij Żukow.

Czerwona kartka za drugą żółtą – Wisła Kraków: Felicio Brown Forbes (67).

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Mecz bez udziału publiczności.

Cracovia: Karol Niemczycki - Cornel Rapa, Dawid Szymonowicz, Ivan Marquez, Michal Siplak - Damir Sadiković, Florian Loshaj - Ivan Fiolić (65. Thiago), Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca - Rivaldinho (65. Filip Piszczek).

Wisła Kraków: Mateusz Lis – Dawid Szot (67. Konrad Gruszkowski), Michal Frydrych, Adi Mehremić, Maciej Sadlok (90+5. Dawid Abramowicz) – Patryk Plewka, Nikola Kuveljić (46. Vullnet Bahsa), Georgij Żukow – Yaw Yeboah (90+4. Stefan Savić), Felicio Brown Forbes, Jean Carlos (72. Fatos Beciraj).

Pozostałe mecze 12. kolejki

2020-12-05:
Jagiellonia Białystok - Warta Poznań (15.00)
Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa (17.30)
Legia Warszawa - Lechia Gdańsk (20.00)
2020-12-06:
Piast Gliwice - KGHM Zagłębie Lubin (15.00)
Lech Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała (17.30)
2020-12-07:
Pogoń Szczecin - PGE FKS Stal Mielec (18.00)
Wisła Płock - Górnik Zabrze (20.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 11 2 3 6 12-25 9 -13

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze