Euro 2020: Słowacja pierwszym rywalem Polaków [SKŁAD WSZYSTKICH GRUP]

2020-11-12, 23:34

Piłkarze Słowacji cieszą się z gola w meczu barażowym z Irlandią Północną. Foto: PAP/EPA/JOHN MCVITTY

Słowacja po zwycięstwie w Belfaście nad Irlandią Północną po dogrywce 2:1 (1:1, 1:0) awansowała do przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy. W grupie E spotka się z Polską, Hiszpanią i Szwecją.

Drużyna selekcjonera Stefana Tarkovicia pokonała w Belfaście w decydującym meczu ścieżki barażowej B po dogrywce Irlandię Północną 2:1 (1:0, 1:1, 1:1), trzeba jednak przyznać, że była to wyjątkowo trudna przeprawa.

Goście objęli prowadzenie w 17. minucie po golu Juraja Kucki. W 87. minucie samobójcze trafienie zanotował obrońca Słowacji Milan Skriniar, który był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku.

Słowacy od momentu strzelenia gola skupiali się głównie na defensywie, co zdołali wykorzystać ich rywale. W końcówce spotkania szansę na to, by wprowadzić swoją drużynę do mistrzostw Europy, miał Kyle Lafferty, jednak trafił w słupek.

W regulaminowym czasie gry padł remis, więc sędzia zarządził dogrywkę. Bramkę dla gości na wagę awansu w 110. minucie zdobył Michal Duris, który wykorzystał błąd defensywy gospodarzy - najpierw niepewnie interweniował Jonny Evans, a później golkiper nie upilnował krótkiego słupka.

Dla Słowaków to 2. z rzędu awans do turnieju finałowego europejskiego czempionatu. Przed czterema laty zakończyli swój udział w mistrzostwach Starego Kontynentu na 1/8 finału.

Słowacja została przydzielona do grupy E - z Polską, Hiszpanią i Szwecją.

Irlandia Północna - Słowacja 1:2 po dogr. (1:1, 0:1).

Bramki: dla Irlandii Płn. - Milan Skriniar (88-samob.); dla Słowacji - Juraj Kucka (17), Michal Duris (110).

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).

W czwartek awans na ME wywalczyły także reprezentacje Macedonii Północnej, Węgier i Szkocji.

Węgry - Islandia 2:1 (0:1).

Bramki: dla Węgier - Loic Nego (88), Dominik Szoboszlai (90+2); dla Islandii - Gylfi Sigurdsson (11).

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia).

Serbia - Szkocja 1:1 po dogr. (1:1, 0:0), 4-5 w karnych

Bramki: dla Serbii: Luka Jović (90); dla Szkocji: Ryan Christie (52).

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania).