X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polski himalaista rusza zimą na K2. Waldemar Kowalewski zaatakuje "bez dodatkowego tlenu i solo"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 14:26
"20.12.2020 rozpoczynamy ekspedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów K2 (8611m)" - poinformował Waldemar Kowalewski. Wspinacz K2 zdobył latem 2019 roku, ale ma też na koncie próbę zimową.
Waldemar Kowalewski
Waldemar Kowalewski Foto: FB/Waldemar Kowalewski

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym zimą nie stanął żaden człowiek. Polacy mają na koncie najwięcej szczytów ośmiotysięcznych, które zdobyli o tej porze roku - zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników. Zimowy podbój najwyższych szczytów rozpoczęli od Everestu, najwyższy szczyt Ziemi zdobyli 17 lutego 1980 roku (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki).

Everest 1980 banner.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

W czerwcu 2020 roku Polski Himalaizm Zimowy poinformował, że zimą 2020 roku nie wyruszy polska wyprawa na K2 (8611 m). Plany polskich himalaistów, którzy działają w ramach programu PHZ im. Artura Hajzera pokrzyżował koronawirus.

"Nie możemy sobie pozwolić na narażanie zdrowia potencjalnych uczestników” – wyjaśnił Piotr Tomala, kierownik programu PHZ im. Artura Hajzera. Pierwotnie wspinacze z PHZ akcję zimową planowali na sezon 2019/20, ale przełożono ją ze względu na kłopoty kadrowe – kontuzje i problemy zdrowotne wyeliminowały wówczas z udziału kilku czołowych himalaistów, co w znaczący sposób zmniejszyło szanse na powodzenie wyprawy.

Czytaj także:

Próbę zdobycia K2 podejmie jednak Waldemar Kowalewski, który dołączy do ekipy Seven Summit Treks (cały skład nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzony, ale w ekipie ma być między innymi Katalończyk Sergio Mingote).

"20.12.2020 rozpoczynamy ekspedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów k2 mierzący 8611m, w rejonie Pakistan Karakorum - czytamy na profilu wspinacza".

Dla Kowalewskiego będzie to trzecie spotkanie z K2 - w Karakorum działał już zima 2019 roku, a potem w lipcu tego roku stanął na szczycie. 

collage k2 1200 F.jpg
K2 dla Polaków nie zimą 2020/2021. Czy szczyt poczeka na biało-czerwonych?

"Ogólnie rozpocznę 12 ekspedycję na ośmiotysięcznik z których sukcesem zakończyłem 5. Jednak ta długa droga, gdzie każda ekspedycja trwa blisko 2 miesiące, pokazała mi i nauczyła czego góry nie wybaczają, gdzie można i co poprawić podczas akcji górskiej. Brutalne zderzenie z zimową ścianą z zimowymi szalenie trudnymi warunkami tam panującymi nawet w bazie, już przeszedłem, szczyt natomiast latem zdobyłem. Jestem gotowy aby to zrobić, dam z siebie wszystko. Będę pracować dla zespołu, będę poręczować własnymi linami odcinki drogi. Zbudujemy igloo" - napisał wspinacz.  

Kowalewski zapewnił, ze akcję górską będzie prowadził bez dodatkowego tlenu i solo.

K2 winter zima 2020 20.12.2020 rozpoczynamy expedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów k2...

Opublikowany przez Waldemara Kowalewskiego Czwartek, 5 listopada 2020

W sezonie zimowym 2019/20 pod K2 działała międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Nepalczyka Mingmy Gyalje Sherpy, ale nie osiągnęła nawet 6500 m. Była to szósta zimowa próba na drugim co do wysokości i jednym z najtrudniejszych technicznie szczytów. Rok wcześniej o wejście na Czogori ("Rozległa góra"), jak nazywany jest szczyt w dialekcie zamieszkujących ten region ludów, walczyły dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m, zaś Rosjanie ok. 7400 m, gdzie zatrzymały ich w dalszej walce niebezpieczne szczeliny.

Rekord wysokości zimowego himalaizmu na tym pięknym szczycie o kształcie piramidy, nazywanym przez Chińczyków Qogir ("Wspaniała Góra") należy do Polaków i Denisa Urubki, mającego od 2015 r. polskie obywatelstwo. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition - pod kierownictwem Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum - działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski dotarli do wysokości 7650 m.

Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA


Po raz pierwszy atakowała K2 zimą, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. Polska narodowa wyprawa próbowała następnie zdobyć szczyt zimą 2018 r.

Czytaj także:

/ah

Zobacz więcej na temat: góry Himalaje SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 10:00
- Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

45 lat temu pierwszy ośmiotysięcznik padł łupem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 16:35
45 lat temu - 1 sierpnia 1975 roku - Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz i Krzysztof Zdzitowiecki zdobyli Gaszerbrum II (8034 m) w Karakorum i tym samym jako pierwsi Polacy stanęli na głównym wierzchołku jednego z 14 ośmiotysięczników globu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak polskie himalaistki napisały historię bez wsparcia panów. Krueger-Syrokomska i Okopińska na szczycie Gaszerbruma II

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:25
45 lat temu - 12 sierpnia 1975 roku - Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska dokonały pierwszego w świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie - zdobyły Gaszerbrum II (8034 m) położony w Karakorum podczas wyprawy kierowanej przez Wandę Rutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Cichy królem nie jest, ale koronowany był jako pierwszy Polak. "Mam Koronę Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:00
- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Jerzego Kukuczkę i Krzysztofa Wielickiego, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy. 28 października 1999 r. Cichy jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
rozwiń zwiń