Liga Europy: Lech Poznań - Standard Liege. Efektowne zwycięstwo ekipy Żurawia. "Kolejorz" wciąż w grze o awans

2020-11-05, 21:55

Piłkarze Lecha Poznań Mikael Ishak (L) i Michał Skóraś (P) cieszą się z gola podczas meczu grupy D Ligi Europy ze Standardem Liege . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Lech Poznań po dwóch efektownych, aczkolwiek nie zakończonych zwycięstwem meczach, z Benficą Lizbona i Rangers FC, w trzeciej kolejce Ligi Europy pokonał w Poznaniu 3:1 Standard Liege.

Zarówno Lech, jak i Liege przegrały swoje spotkania z Rangersami i Benficą, więc obie ekipy potrzebowały zwycięstwa, aby dalej realnie liczyć się w walce o awans do fazy pucharowej.

Gospodarze rozpoczęli mecz znacznie lepiej. Po 22 minutach prowadzili już 2:0 po golach Michała Skórasia i Szweda Mikaela Ishaka. W 29. stratę zmniejszył Maxime Lestienne, ale dwubramkową przewagę przywrócił chwilę po przerwie Ishak. To było czwarte trafienie Szweda, który dublet ustrzelił także w spotkaniu z Benficą (2:4). Na razie nikt w LE nie ma więcej goli od niego.

- Po pierwszych dwóch meczach były komplementy, ale punktów brakowało, teraz wreszcie mamy punkty - powiedział tuż po zakończeniu meczu Filip Bednarek, bramkarz Lecha Poznań.

- Kontrolowaliśmy przebieg spotkania. Może przez pierwszych pięć minut byliśmy trochę zaskoczeni tym, że rywale wyszli na nas wysokim pressingiem, ale z każdą kolejną chwilą wyglądało to coraz lepiej z naszej strony. Myślę, że możemy być zadowoleni z tego wyniku i naszej gry. Bardzo się cieszę, że mogłem strzelić swojego pierwszego gola dla Lecha, szczególnie w europejskich pucharach stwierdził Michał Skóraś, pomocnik Lecha.

Dużo pochwał po meczu zebrał Tymoteusz Puchacz, obrońca "Kolejorza".

- Dziś udało się przede wszystkim kontrolować mecz, strzelić dwa gole, wykorzystać sytuacje, dobrze zagrać w obronie - cieszy nas to bardzo, że w końcu zdobyliśmy punkty. Jesteśmy w grze! Na pewno dużo dało nam to, że praktycznie wszyscy zawodnicy byli do dyspozycji trenera. Przede wszystkim jednak warto pamiętać o tym, że zbieramy to doświadczenie, dla niektórych są to pierwsze spotkania w Europie. Zanim jeszcze wybiegliśmy na boisko, byłem przekonany, że nie dość, że wygramy, to będziemy lepiej się prezentować.

Lech Poznań - Standard Liege 3:1 (2:1) -

Bramki: 1:0 Skóraś (14 min), 2:0 Ishak (21 min), 2:1 Lestienne (28 min), 3:1 Ishak (47 min)

Lech Poznań: Filip Bednarek – Alan Czerwiński, Lubomir Satka, Thomas Rogne, Tymoteusz Puchacz – Michał Skóraś (62. Jan Sykora), Jakub Moder, Dani Ramirez (s81. Mohammad Awwad), Pedro Tiba (81. Karlo Muhar), Filip Marchwiński (62. Jakub Kamiński) – Mikael Ishak (85. Nika Kaczarawa).

Standard Liege:
Arnaud Bodart – Laurent Jans, Noe Dussenne, Merveille Bokadi, Nicolas Gavory (46. Hugo Siquet) – Nicolas Raskin (73. Mehdi Carcela), Samuel Bastien, Gojko Cimirot (88. Joachim Carcela Gonzalez) - William Balikwisha, Selim Amallah (60. Aleksandar Boljević), Maxime Lestienne (73. Obbi Oulare).

Drużynę prowadzoną przez Dariusza Żurawia chwali były reprezentant Polski, a zarazem 5-krotny mistrz Polski z "Kolejorzem" - Jarosław Araszkiewicz (IAR) 0:16
+

O tej samej porze odbyło się inne spotkanie grupy D Benfica - Rangers FC. W Lizbonie wszystko zaczęło się po myśli gospodarzy. Już po minucie gry uzyskali gola po tym, jak Anglik Connor Goldson niefortunnie przeciął dośrodkowanie i pokonał własnego bramkarza. Jednak w 19. wychodzącego na czystą pozycję Ryana Kenta nieprzepisowo powstrzymał Nicolas Otamendi, za co Argentyńczyk zobaczył czerwoną kartkę.

Podopieczni Stevena Gerrarda grę w przewadze wykorzystali bezbłędnie. W 24. minucie Diogo Goncalves próbował wybić piłkę po dośrodkowaniu, ale wyszedł mu z tego mocny strzał na własną bramkę i było 1:1. Remis utrzymał się zaledwie 90 sekund, bo wówczas po indywidualnej akcji gola uzyskał reprezentant Finlandii Glen Kamara. Na 3:1 podwyższył Kolumbijczyk Alfredo Morelos (51.).

Wtedy jednak niespodziewanie do gry wrócili gospodarze. W 77. minucie stratę zmniejszył Rafa Silva, a w jednej z ostatnich akcji spotkania remis uratował Urugwajczyk Darwin Nunez.

>>> Benfica Lizbona - Rangers FC

Dzięki temu portugalski klub utrzymał się na prowadzeniu w tabeli z siedmioma punktami. Tyle samo mają Rangers FC, ale ustępują liderowi bilansem bramek. Lech ma trzy punkty, a Standard zamyka tabelę z zerowym dorobkiem. W następnej kolejce 26 listopada rywalizować będą te same pary, ale tym razem w Belgii i Szkocji.

W tabeli z siedmioma punktami. Tyle samo mają Rangers FC, ale ustępują liderowi bilansem bramek. Lech ma trzy punkty, a Standard zamyka tabelę z zerowym dorobkiem. W następnej kolejce 26 listopada rywalizować będą te same pary, ale tym razem w Belgii i Szkocji.

Faza grupowa potrwa do 10 grudnia, a finał zaplanowano na 26 maja 2021 w Gdańsku.