X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Leszek Cichy królem nie jest, ale koronowany był jako pierwszy Polak. "Mam Koronę Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:00
- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Jerzego Kukuczkę i Krzysztofa Wielickiego, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy. 28 października 1999 r. Cichy jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
Leszek Cichy (z lewej) i Krzysztof Wielicki podczas Festiwalu Gorskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
Leszek Cichy (z lewej) i Krzysztof Wielicki podczas Festiwalu Gorskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju Foto: EN
  • Korona Ziemi - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów
  • Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.), Ameryka Południowa: Aconcagua (6961 m n.p.m.), Ameryka Północna: Denali (6195 m n.p.m.), Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), Europa -według dwóch opinii Elbrus (5642 m n.p.m.) lub Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Australia lub Australia i Oceania: Australia: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.), Australia i Oceania: Piramida Carstensz (4884 m n.p.m.), Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.) 
  • Leszek Cichy to pierwszy Polak, który skompletował Koronę Ziemi, pierwszą Polką była Anna Czerwińska

- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Krzysztofa Wielickiego i Jerzego Kukuczkę, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi. Udało mi się ten projekt, w innych warunkach ekonomicznych, przeprowadzić łącznie z górą Mount Vision na Antarktydzie i zostałem pierwszym Polakiem i jestem też w pierwszej trzydziestce na świecie tych z Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy.  

- Jak występuję z Krzyśkiem na różnych spotkaniach, to jego przedstawiam jako koronowaną głowę z Koroną Himalajów, a ja jestem koronowaną głową z Koroną Ziemi - dodaje Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim w 1980 roku, jako pierwsi ludzie, podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, stanęli zimą na szczycie Mount Everestu.

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

Cichy nie został zawodowym wspinaczem. Skupił się na pracy oraz rodzinie. Chciałem, aby góry były dla mnie świętem, nie codziennością. "Takim deserem, który funduję sobie co dwa lata" - stwierdził w książce "Gdyby to nie był Everest...".

Po zdobyciu Mount Everestu nie przestawałem się wspinać, były kolejne wyprawy i kolejny etap mojej przygody z górami. Dwa lata później była nowa droga na K2, potem jeden z wierzchołków Kanczendzongi. Bardziej zmienił moje życie rok 1989 i zmiana systemu w Polsce. Nie zostałem zawodowym himalaistą, w 1989 roku wyjechałem na kontrakt zawodowy do Syrii, pracowałem dwa lata przy wytyczaniu tunelu i zapory melioracyjnej - mówi Leszek Cichy.

- Jak wróciłem do Polski, nie wróciłem na uczelnię, zmieniłem pracę, przestałem co roku jeździć na wyprawy, ale po paru latach góry się upomniały - wspomina Cichy. 

Leszek Cichy wielokrotnie podkreślał, że "każdy może mieć swój Everest, jeżeli ma dostateczną determinację, żeby zrobić coś w życiu".

- Trzeba zostawić po sobie ślad. Jeżeli ktoś zrobi to w górach, to pięknie. Jeśli zrobi to na innych polach działalności, też dobrze. Mamy jedno życie i chcielibyśmy, żeby po nas coś zostało - pamięć, niech zostanie dobra pamięć - podkreśla himalaista.

cichy 1200.jpg
40 lat temu Polacy zimą zdobyli Everest. Leszek Cichy: zrobili to dwaj inżynierowie z kluczem francuskim w dłoni

Leszek Cichy z zawodu jest geodetą, został też finansistą, od czasu do czasu organizuje wyprawy i wciela się w rolę górskiego przewodnika. Przez kilkanaście lat pracował naukowo na Politechnice Warszawskiej. Jest współautorem książki "Rozmowy o Evereście" oraz "Gdyby to nie był Everest...". 

Obszerny wywiad z Leszkiem Cichym o zimowym Evereście, w 40 rocznicę zdobycia szczytu.

Leszek Cichy - Korona Ziemi:
•1973 - Europa - Mont Blanc
•1980 - Azja -Mount Everest
•1984 - Europa - Elbrus
•1986 - Ameryka Południowa - Aconcagua (wejście w czasie 9 godzin)
•1989 - Ameryka Pn. - Mount McKinley
•1998 - Antarktyda - Vinson
•1998 - Afryka - Kilimanjaro
•1998 - Australia - Góra Kościuszki
•1999 - Australia i Oceania: Piramida Carstensz

Dokonania górskie Leszka Cichego:

Tatry
•Pierwsze polskie przejście na Małym Kieżarskim

Alpy
•1973 - Grand Capucin - droga Bonattiego
•1973 - Mount Blanc

Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA

Himalaje, Karakorum

•1974 – pierwsze wejście na Shispare (7611 m)
•1975 – trzecie wejście na Gaszerbrum II (8035 m) (ówczesny polski rekord wysokości), z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim nową drogą północno-zachodnią ścianą
•1976 – dojście do wysokości 8230 m na nowej drodze na K2 (8611 m), Cichy atakował ten szczyt także w 1982
•1978 – uczestnictwo w wyprawie na Makalu (8470 m)
•17 lutego 1980 – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m) wraz z Krzysztofem Wielickim podczas wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady 
•1984 – nowa droga na Yalung Kang (Kanczendzongę Zachodnią, 8505 m)

Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl

Czytaj także:


Czytaj także

"Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz, wchodząc na Mount Everest, zirytowała kolegów po fachu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 09:05
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz, pionierka himalaizmu, która 16 października 1978 jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 05:55
- Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zawada. Jak nikt inny rozumiał góry zimą

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 05:30
16 lipca 1928 roku urodził się Andrzej Zawada, jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów i jeden z najbardziej znanych w świecie. Był prawdziwym pionierem alpinizmu zimowego i to on poprowadził wyprawę, która w 1980 roku jako pierwsza zdobyła Mount Everest w wejściu zimowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd z K2 porównywany do wyczynu Kukuczki i Piotrowskiego. Bargiel wygrał, bo zrobił krok w tył

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:11
- Wysokie góry i narciarstwo to moje pasje, ale w tym co robię, nie akceptuję ryzyka. Z tego powodu odpuściłem próbę w 2017 roku, choć przyznam, że byłem potem rozczarowany - mówił Andrzej Bargiel na antenie Polskiego Radia po tym, jak w 2018 roku jako pierwszy człowiek zjechał ze szczytu K2 na nartach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak polskie himalaistki napisały historię bez wsparcia panów. Krueger-Syrokomska i Okopińska na szczycie Gaszerbruma II

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:25
45 lat temu - 12 sierpnia 1975 roku - Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska dokonały pierwszego w świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie - zdobyły Gaszerbrum II (8034 m) położony w Karakorum podczas wyprawy kierowanej przez Wandę Rutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Everest 1980. Zimą pierwsze skrzypce zagrali Polacy. Potem Messner wykonał imponujące solo bez tlenu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 05:50
W 1978 roku Reinhold Messner i Peter Habeler jako pierwsi zdobyli Everest bez dodatkowego tlenu. Dwa lata później Polacy dokonali niemożliwego - stanęli na szczycie zimą. Kilka miesięcy po tym wielkim wydarzeniu o Evereście znów było głośno. - Dla mnie wejście solo na Everest było wisienką na torcie - mówił w jednym z wywiadów Messner, który zdobył szczyt samotnie i bez tlenu 20 sierpnia 1980 roku.
rozwiń zwiń