X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Leszek Cichy królem nie jest, ale koronowany był jako pierwszy Polak. "Mam Koronę Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:00
- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Jerzego Kukuczkę i Krzysztofa Wielickiego, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy. 28 października 1999 r. Cichy jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
Leszek Cichy (z lewej) i Krzysztof Wielicki podczas Festiwalu Gorskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju
Leszek Cichy (z lewej) i Krzysztof Wielicki podczas Festiwalu Gorskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju Foto: EN
  • Korona Ziemi - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów
  • Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.), Ameryka Południowa: Aconcagua (6961 m n.p.m.), Ameryka Północna: Denali (6195 m n.p.m.), Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), Europa -według dwóch opinii Elbrus (5642 m n.p.m.) lub Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Australia lub Australia i Oceania: Australia: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.), Australia i Oceania: Piramida Carstensz (4884 m n.p.m.), Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.) 
  • Leszek Cichy to pierwszy Polak, który skompletował Koronę Ziemi, pierwszą Polką była Anna Czerwińska

- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Krzysztofa Wielickiego i Jerzego Kukuczkę, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi. Udało mi się ten projekt, w innych warunkach ekonomicznych, przeprowadzić łącznie z górą Mount Vision na Antarktydzie i zostałem pierwszym Polakiem i jestem też w pierwszej trzydziestce na świecie tych z Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy.  

- Jak występuję z Krzyśkiem na różnych spotkaniach, to jego przedstawiam jako koronowaną głowę z Koroną Himalajów, a ja jestem koronowaną głową z Koroną Ziemi - dodaje Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim w 1980 roku, jako pierwsi ludzie, podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, stanęli zimą na szczycie Mount Everestu.

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

Cichy nie został zawodowym wspinaczem. Skupił się na pracy oraz rodzinie. Chciałem, aby góry były dla mnie świętem, nie codziennością. "Takim deserem, który funduję sobie co dwa lata" - stwierdził w książce "Gdyby to nie był Everest...".

Po zdobyciu Mount Everestu nie przestawałem się wspinać, były kolejne wyprawy i kolejny etap mojej przygody z górami. Dwa lata później była nowa droga na K2, potem jeden z wierzchołków Kanczendzongi. Bardziej zmienił moje życie rok 1989 i zmiana systemu w Polsce. Nie zostałem zawodowym himalaistą, w 1989 roku wyjechałem na kontrakt zawodowy do Syrii, pracowałem dwa lata przy wytyczaniu tunelu i zapory melioracyjnej - mówi Leszek Cichy.

- Jak wróciłem do Polski, nie wróciłem na uczelnię, zmieniłem pracę, przestałem co roku jeździć na wyprawy, ale po paru latach góry się upomniały - wspomina Cichy. 

Leszek Cichy wielokrotnie podkreślał, że "każdy może mieć swój Everest, jeżeli ma dostateczną determinację, żeby zrobić coś w życiu".

- Trzeba zostawić po sobie ślad. Jeżeli ktoś zrobi to w górach, to pięknie. Jeśli zrobi to na innych polach działalności, też dobrze. Mamy jedno życie i chcielibyśmy, żeby po nas coś zostało - pamięć, niech zostanie dobra pamięć - podkreśla himalaista.

cichy 1200.jpg
40 lat temu Polacy zimą zdobyli Everest. Leszek Cichy: zrobili to dwaj inżynierowie z kluczem francuskim w dłoni

Leszek Cichy z zawodu jest geodetą, został też finansistą, od czasu do czasu organizuje wyprawy i wciela się w rolę górskiego przewodnika. Przez kilkanaście lat pracował naukowo na Politechnice Warszawskiej. Jest współautorem książki "Rozmowy o Evereście" oraz "Gdyby to nie był Everest...". 

Obszerny wywiad z Leszkiem Cichym o zimowym Evereście, w 40 rocznicę zdobycia szczytu.

Leszek Cichy - Korona Ziemi:
•1973 - Europa - Mont Blanc
•1980 - Azja -Mount Everest
•1984 - Europa - Elbrus
•1986 - Ameryka Południowa - Aconcagua (wejście w czasie 9 godzin)
•1989 - Ameryka Pn. - Mount McKinley
•1998 - Antarktyda - Vinson
•1998 - Afryka - Kilimanjaro
•1998 - Australia - Góra Kościuszki
•1999 - Australia i Oceania: Piramida Carstensz

Dokonania górskie Leszka Cichego:

Tatry
•Pierwsze polskie przejście na Małym Kieżarskim

Alpy
•1973 - Grand Capucin - droga Bonattiego
•1973 - Mount Blanc

Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA

Himalaje, Karakorum

•1974 – pierwsze wejście na Shispare (7611 m)
•1975 – trzecie wejście na Gaszerbrum II (8035 m) (ówczesny polski rekord wysokości), z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim nową drogą północno-zachodnią ścianą
•1976 – dojście do wysokości 8230 m na nowej drodze na K2 (8611 m), Cichy atakował ten szczyt także w 1982
•1978 – uczestnictwo w wyprawie na Makalu (8470 m)
•17 lutego 1980 – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m) wraz z Krzysztofem Wielickim podczas wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady 
•1984 – nowa droga na Yalung Kang (Kanczendzongę Zachodnią, 8505 m)

Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl

Czytaj także:


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz, wchodząc na Mount Everest, zirytowała kolegów po fachu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 08:26
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz, pionierka himalaizmu, która 16 października 1978 jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 10:00
- Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zawada jak nikt inny rozumiał góry zimą

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 05:40
16 lipca 1928 roku – 92 lata temu – urodził się Andrzej Zawada, jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów i jeden z najbardziej znanych w świecie. Był prawdziwym pionierem alpinizmu zimowego i to on poprowadził wyprawę, która w 1980 roku jako pierwsza zdobyła Mount Everest w wejściu zimowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd z K2 porównywany do wyczynu Kukuczki i Piotrowskiego. Bargiel wygrał, bo zrobił krok w tył

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:11
- Wysokie góry i narciarstwo to moje pasje, ale w tym co robię, nie akceptuję ryzyka. Z tego powodu odpuściłem próbę w 2017 roku, choć przyznam, że byłem potem rozczarowany - mówił Andrzej Bargiel na antenie Polskiego Radia po tym, jak w 2018 roku jako pierwszy człowiek zjechał ze szczytu K2 na nartach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak polskie himalaistki napisały historię bez wsparcia panów. Krueger-Syrokomska i Okopińska na szczycie Gaszerbruma II

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:25
45 lat temu - 12 sierpnia 1975 roku - Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska dokonały pierwszego w świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie - zdobyły Gaszerbrum II (8034 m) położony w Karakorum podczas wyprawy kierowanej przez Wandę Rutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Everest 1980. Zimą pierwsze skrzypce zagrali Polacy. Potem Messner wykonał imponujące solo bez tlenu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 05:50
W 1978 roku Reinhold Messner i Peter Habeler jako pierwsi zdobyli Everest bez dodatkowego tlenu. Dwa lata później Polacy dokonali niemożliwego - stanęli na szczycie zimą. Kilka miesięcy po tym wielkim wydarzeniu o Evereście znów było głośno. - Dla mnie wejście solo na Everest było wisienką na torcie - mówił w jednym z wywiadów Messner, który zdobył szczyt samotnie i bez tlenu 20 sierpnia 1980 roku.
rozwiń zwiń