X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Speedway of Nations: Rosjanie obronili tytuł, Polacy ze srebrem w przerwanych zawodach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 22:00
Rosyjscy żużlowcy Emil Sajfutdinow i Artiom Łaguta obronili na torze w Lublinie tytuł drużynowego mistrza świata, w rozgrywanych po raz trzeci w nowej formule zawodach Speedway of Nations. Drugie miejsce zajęli Polacy Bartosz Zmarzlik i Szymon Woźniak, gromadząc tyle samo punktów co zwycięzcy, ale przegrywając bezpośredni wyścig.
Bartosz Zmarzlik (kask czerwony) i Szymon Woźniak (niebieski) podczas turnieju Speedway of Nations
Bartosz Zmarzlik (kask czerwony) i Szymon Woźniak (niebieski) podczas turnieju Speedway of NationsFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Po odwołaniu w piątek pierwszej rundy turnieju warunki atmosferyczne w sobotę sprawiły, że rozegrano tylko czternaście biegów, po czym, z uwagi na bezpieczeństwo zawodników, zawody zakończono.

Speedway of Nations 1200.jpg
Wielki żużel przegrał z pogodą. Piątkowe zawody Speedway of Nations odwołane

Pogoda znowu nie pomogła 

Pogoda nie była sprzymierzeńcem żużlowców i po odwołaniu piątkowej rundy Speedway of Nations pod znakiem zapytania stanęło przeprowadzenie zawodów w sobotę, bo tor, mimo intensywnych na nim prac, w dalszym ciągu był w bardzo złym stanie. Ostatecznie po próbie toru wykonanej przez wszystkie ekipy, ich menedżerowie i dyrektor zawodów Phil Morris podjęli decyzję o przystąpieniu do rywalizacji.

Między wyścigami nie stosowano równania i polewania toru, bo cały czas lekko padał deszcz i organizatorom zależało, by rozegrać przynajmniej czternaście biegów, kiedy każda z drużyn miałaby po cztery jazdy.

Po tym czternastym wyścigu postanowiono kontynuować zawody, jednak feralnym okazał się piętnasty bieg, w którym Polacy rywalizowali ze Szwecją.

Turniej przerwany po kraksie

Indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik niezagrożony zmierzał do mety, ale Szymon Woźniak walczył jeszcze z parą szwedzką o jak najlepszą pozycję, gdy przy wyjściu z ostatniego wirażu Fredrik Lindgren upadając wypuścił motocykl, przez który przewrócili się także Woźniak i Oliver Berntzon. Dyrektor zawodów zdecydował, że po tym wydarzeniu rywalizację należy przerwać i tytuły rozdzielić zgodnie ze zdobyczą punktową.

Polacy i Rosjanami mieli po 23 punkty i o pierwszym miejscu przesądził bezpośredni bieg tych par, w którym rosyjscy żużlowcy wygrali 5:4.

W tych zawodach nie mogło być remisowych wyścigów, bo zastosowano punktację 4 za zwycięstwo, 3 za zajęcie drugiego miejsca, 2 za trzecie i 0 punktów za czwarte. W rywalizację dwóch najlepszych par wygrał wprawdzie Bartosz Zmarzlik, ale Szymona Woźniaka wyprzedzili Emil Sajfudinow i Artiom Łaguta.

Pożegnanie trenerskiej legendy 

Lubelskie zawody były ostatnimi, w których, po czternastoletniej pracy w roli trenera - polską reprezentację poprowadził Marek Cieślak. Za jego kadencji polscy żużlowcy zdobyli dziesięć medali w Drużynowym Pucharze Świata, w tym siedem złotych, a w dwóch poprzednich edycjach Speedway of Nations zdobyli brąz i srebro.

- Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, z którymi przez te czternaście lat współpracowałem i wielu osobom, z Piotrkiem Szymańskim, które miały udział w tych sukcesach, jakie odnosiła nasza reprezentacja. Przeżyłem fajną historię i choć marzyłem tu na koniec o złocie, to dobre jest i srebro po pięknej walce - powiedział Marek Cieślak.

Niewątpliwie czołową postacią zawodów był Bartosz Zmarzlik, który trzy biegi wygrał, a w jednym przyjechał za klubowym kolegą Szymonem Woźniakiem.

- Były to dobre zawody w naszym wykonaniu i ważne, że zdobyliśmy srebro dla Polski - skwitował sukces dwukrotny indywidualny mistrz świata. - Moich punktów zabrakło do złota, bo Bartek był znakomity, ale zrobiłem, co mogłem, angażując swoje wszystkie umiejętności - dodał Woźniak.


Posłuchaj
00:21 baron.mp3 Ostateczne wyniki komentuje Piotr Baron, były żużlowiec, a obecnie trener Fogo Unii Leszno (IAR)

 

Klasyfikacja po 14 wyścigach:
1. Rosja 23 (Emil Sajfudinow 15, Artiom Łaguta 8, Jewgienij Saidulin ns)
2. Polska 23 (Bartosz Zmarzlik 15, Szymon Woźniak 8, Dominik Kubera ns)
3. Dania 19 (Leon Madsen 10, Anders Thomsen 4, Marcus Birkemose 5)
4. Szwecja 19 (Fredrik Lindgren 14, Oliver Berntzon 5, Alexander Woentin ns)
5. Australia 17 (Jason Doyle 5, Max Fricke 12, Jaimon Lidsey ns)
6. W. Brytania 12 (Robert Lambert 6, Drew Kemp ns, Daniel Bewley 6)
7. Czechy 11 (Vaclav Milik 11, Eduard Krcmar 0, Petr Chlupac 0)

Bieg po biegu

1. Zmarzlik, Bewley, Woźniak, Lambert (t) (Polska - Wielka Brytania 6:3)
2. Sajfutdinow, Łaguta, Milik, Krcmar (Rosja - Czechy 7:2)
3. Fricke, Lindgren, Doyle, Berntzon (Szwecja - Australia 3:6)
4. Woźniak, Zmarzlik, Thomsen, Madsen (Dania - Polska 2:7)
5. Sajfutdinow, Łaguta, Lambert, Bewley (Wielka Brytania - Rosja 2:7)
6. Milik, Lindgren, Berntzon, Krmcar (d) (Czechy - Szwecja (4:5)
7. Madsen, Fricke, Thomsen, Doyle (t) (Dania - Australia 6:3)
8. Zmarzlik, Sajfutdinow, Łaguta, Woźniak (Polska - Rosja 4:5)
9. Lambert, Bewley, Milik, Chlupac (Czechy - Wielka Brytania 2:7)
10. Lindgren, Birkemose, Madsen, Berntzon (Szwecja - Dania 4:5)
11. Zmarzlik, Fricke, Woźniak, Doyle (Australia - Polska 3:6)
12. Lindgren, Berntzon, Lambert (t), Bewley (u/w) (Wielka Brytania - Szwecja 0:7)
13. Sajfutdinow, Fricke, Doyle, Łaguta (Rosja - Australia 4:5)
14. Madsen, Milik, Birkemose, Krcmar (d) (Dania - Czechy 6:3)

ps

Czytaj także

PGE Ekstraliga: dominacja trwa. Fogo Unia odrobiła straty i świętuje kolejny tytuł

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 21:56
Żużlowcy Fogo Unii Leszno wygrali z Moje Bermudy Stalą Gorzów Wlkp. 59:30 w rewanżowym meczu finału PGE Ekstraligi. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem Stali 46:44. Mistrzem Polski został Fogo Unia, dla której to 18. tytuł w historii klubu, a czwarty z rzędu.
rozwiń zwiń