Marita Koch - ścigała się z Ireną Szewińską, a po jej śmierci oddała Polce hołd

2020-10-06, 18:11

Marita Koch - ścigała się z Ireną Szewińską, a po jej śmierci oddała Polce hołd
6 października 1985 rok, Marita Koch cieszy się z rekordu na 400 m - 47,60 sekundy. Foto: dpa - Report+++ pap/dpa

"To po prostu nie do uwierzenia” - powiedział Thomas Bach, prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, gdy dowiedział się, że Marita Koch pojawiła się na pogrzebie Ireny Szewińskiej. Przyjechała, aby pożegnać się ze swoją wielką rywalką, której nie raz odbierała rekordy.

  • Marita Koch była szybsza od najlepszych biegaczy w swojej szkole
  • Mimo, że była bezkonkurencyjna i najlepsza, tylko raz pojechała na igrzyska
  • Niemiecka Republika Dopingowa, tak nazywano kraj, gdzie większość sportowców zażywała niedozwolone środki. Koch została oskarżona o te praktyki
  • Marita Koch 6 października 1985 roku ustanowiła swój ostatni rekord świata. Dystans 400 metrów pokonała w czasie 47,60 sek. Od 35 lat jest on niepobity

Marita Koch przyszła na świat 18 lutego 1957 roku w Wismarze. Od dziecka wykazywała duży talent do sprintów. W szkole była najszybsza. Gdy skończyła 15 lat zaczęła współpracować z trenerem Wolfgangiem Meierem, dla którego  lekkoatletyka była hobby. Praca z Koch sprawiła jednak, że zaczął traktować swoje sportowe obowiązki bardzo poważnie. Po rozpoczęciu współpracy przeprowadzili się do Rostoku. Tam kariera Koch nabrała tempa. Lekkoatletka startowała we wszystkich biegach sprinterskich - na 100 i 200 metrów, a także na 400.

Pechowe olimpiady

Niemka na początku swojej sportowej drogi chciała wystartować na igrzyskach w 1976 roku w Montrealu. Niestety kontuzja uniemożliwiła jej wyjazd do Kanady. Po raz pierwszy i jak się okazało jedyny, pojechała na olimpiadę do Moskwy. Tam zdobyła złoty medal olimpijski w biegu na 400 metrów. Dodatkowo wywalczyła razem z koleżankami srebrny krążek w sztafecie 4 x 400 metrów. Na następne igrzyska nie pojechała ze względu na ich bojkot przez blok państw komunistycznych. W roku, kiedy odbyła się olimpiada w Seulu zakończyła swoją karierę.

 

Pierwsze rekordy świata

Od 1978 Koch zaczęła bić rekordy świata. Niestety odbyło się to kosztem naszej gwiazdy Ireny Szewińskiej. Polka, w 1974 roku ustanowiła rekord świata na 200 metrów, pobiegła 22,21 na mitingu w Poczdamie. Natomiast na 400 na igrzyskach w Montrealu w 1976 - 49,28. Marita Koch w Karl-Marx-Stadt (obecnie Chemnitz) poprawiła rekord na 200 wynikiem 21,71. Była pierwszą kobietą, która pokonała barierę 22 sekund. W finale mistrzostw Europy w Pradze przekroczyła jako pierwsza granicę 49 sekund na dystansie dwa razy dłuższym. Zwyciężyła z rezultatem 48,94.

 Czytaj także:

Rekord świata na zakończenie kariery

6 października 1985 roku, Canberra w Australii. Zawody lekkoatletycznego Pucharu Świata. Koch w biegu finałowym na 400 metrów wystartowała z drugiego toru. Po starcie wyraźnie prowadziła. W tych samych zawodach startowała także Jarmila Kratochvilowa. Ówczesna rekordzistka świata na tym dystansie z czasem 47,99. Niemka z każdym metrem powiększała swoją przewagę. Jedyną zawodniczką, która próbowała dorównać jej kroku była biegnąca na pierwszym torze Olga Władykina z ZSRR. Koch przecięła linię mety po zaledwie 47,60 sekundy. Niebotyczny rekord świata. Nie pobity do dzisiaj. Daleko za nią finiszowała sportsmenka z Rosji - 48,27. Kratochvilowa zajęła dopiero 5 miejsce z czasem 50,95. Po największym sukcesie przyszły znacznie słabsze lata. Niemka w 1988 roku zakończyła sportową karierę.

Niemiecka Republika Dopingowa

Tego typu wyniki, jak rekord świata, który nie może być pobity od 35 lat, wzbudzają dużo wątpliwości. W roku 1991 została opublikowana książka: „Doping Dokumente”. Autorami byli Brigitte Berendonk oraz prof. Werner Franke. Publikacja oparta została na oryginalnych dokumentach. Dotyczyły one niedozwolonych medykamentów podawanych  sportowcom w NRD. Jednoznacznie został zdemaskowany system dopingu w tym kraju. Według nich Marita Koch zażywała turinabol.  Substancję chemiczną, pochodną testosteronu. Stosowanie,jej pozwala, w bardzo krótkim czasie, na uzyskanie zdecydowanie lepszych wyników sportowych. Według opublikowanej dokumentacji Niemka używała tego specyfiku w latach 1981 – 1984.

- Podczas MŚ w Helsinkach w 1983 roku byłam badana trzykrotnie i nic nie wykryto. Żaden test podczas kariery nie dał pozytywnego wyniku. Całe życie byłam dojrzałą i rozsądną biegaczką” - odpierała Koch zarzuty w wywiadzie, którego udzieliła TVP Sport.

Pożegnanie Ireny Szewińskiej, wyjątkowy gest byłej rywalki

5 lipca 2018 roku. Warszawa. Pogrzeb najsławniejszej naszej sportsmenki pani Ireny Szewińskiej. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział  prezydent Andrzej Duda z małżonką. Był także prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. najwybitniejsi polscy sportowcy. Tysiące obywateli naszego kraju. Na pogrzebie pojawiła się zupełnie nieoficjalnie Marita Koch wraz z małżonkiem. Nie poinformowała nikogo o swoim przyjeździe. Chciała pożegnać się z rywalką z bieżni, której odebrała rekordy świata. To wielki i wspaniały gest. Przejechała ponad 800 kilometrów, aby oddać hołd rywalce.

"Das ist unglaublich" - to jest wprost nie do uwierzenia” - powiedział po pogrzebie przewodniczący MKOl, gdy dowiedział się, że była mistrzyni pojawiła się na pogrzebie Ireny Szewińskiej. Chciała anonimowo, bez rozgłosu, pożegnać się z byłą rywalką.

AK

Czytaj także:

Polecane

Wróć do strony głównej