Żużlowe Grand Prix: Max Fricke najszybszy w Toruniu. Zmarzlik musi poczekać na kolejny tytuł

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 21:37
Australijczyk Max Fricke wygrał na Motoarenie w Toruniu turniej z cyklu Grand Prix, siódmą eliminację Indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Drugi w finale był Maciej Janowski, a czwarty Bartosz Zmarzlik, który jest bliskI obrony tytułu najlepszego żużlowca świata. Decydujące zawody odbędą się w sobotę, również w Toruniu.
Bartosz Zmarzlik
Bartosz Zmarzlik Foto: shutterstock.com/ Stefan Holm
  • Na jedną rundę przed końcem cyklu Zmarzlik ma 113 punktów. O osiem wyprzedza Taia Woffindena oraz o dziesięć Fredrika Lindgrena
  • Losy tytułu indywidualnego mistrza świata rozstrzygną się podczas sobotniej rundy w Toruniu
Żużel: Polska - Rosja. Dotkliwa porażka biało-czerwonych. Tomasz Gollob w Galerii Sław

Piątkowe zawody rozpoczęły się bardzo dobrze dla Polaków. Zmarzlik wygrał swój bieg w pierwszej serii, a tuż za nim przyjechał Patryk Dudek. Janowski także okazał się najlepszy w swojej gonitwie. Żużlowiec Betard Sparty Wrocław jechał zresztą kapitalnie. "Magic" z 12 punktami okazał się najlepszy w fazie zasadniczej i pewnie awansował do półfinału.

Upadek nie przeszkodził

Zmarzlik także znalazł się w najlepszej ósemce, jednak celującemu w mistrzostwo świata gorzowianinowi awans nie przyszedł tak łatwo. Obrońca tytułu zaliczył upadek w drugiej serii startów, kiedy stracił panowanie nad motocyklem, jadąc blisko krawężnika. Na szczęście, Zmarzlikowi nic się nie stało, ale z powtórki został wykluczony.

W dwóch kolejnych seriach Polak przywiózł jednak łącznie trzy punkty i jego awans do półfinału stanął pod znakiem zapytania. Na szczęście rozgrywany w gwiazdorskiej obsadzie bieg osiemnasty był popisem Zmarzlika. Indywidualny mistrz świata wygrał, wyprzedzając Jasona Doyle'a, Fredrika Lindgrena i Leona Madsena.

Dziewięć punktów pozwoliło awansować do decydującej fazy rozgrywek, co nie udało się Dudkowi. Zielonogórzanin zdobył łącznie tylko pięć "oczek" i zajął trzynaste miejsce. "Duzzers" w siódmej eliminacji tegorocznego cyklu Grand Prix po raz siódmy nie awansował do półfinału...

Polskie półfinały

Półfinały przyniosły natomiast świetne wieści dla polskich kibiców. W pierwszym Janowski pewnie awansował do decydującego biegu. Wrocławianin przegrał tylko z Maksem Frickem. Co ważniejsze w kontekście walki o tytuł, za "Magicem" przyjechał Lindgren. Szwed, który przed rozpoczęciem zawodów tracił do Zmarzlika siedem punktów w klasyfikacji generalnej, nie awansował więc do ostatniego biegu piątkowego wieczora.

00:45 Cegielski 1.mp3 Były reprezentant Polski, a teraz komentator żużla - Krzysztof Cegielski z wypiekami na twarzy śledził piątkowe zawody (IAR)

Drugi półfinał był popisem mistrza świata. Zmarzlik po kapitalnej walce zwyciężył, wyprzedzając Taia Woffindena. Brytyjczyk, który w przeszłości trzy razy zostawał indywidualnym mistrzem świata, wciąż zachowywał szanse na kolejny tytuł.

Niespodziewany zwycięzca

W finałowym biegu nie błyszczał jednak ani Zmarzlik, ani Woffinden. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się już na pierwszym okrążeniu. Bardzo dobrze ze startu wyszedł Fricke, który, mimo ataków Janowskiego, do końca nie dał się wyprzedzić. "Magic" musiał zadowolić się trzecim miejscem, a na trzecim finiszował Woffinden. Całe podium zajęli więc zawodnicy Betard Sparty Wrocław.

Dla Australijczyka to pierwsza w karierze wygrana runda cyklu Grand Prix.

Zmarzlik został na starcie i na metę dojechał jako ostatni. W klasyfikacji generalnej na jedną rundę przed końcem wciąż jest jednak liderem. Obrońca tytułu ma 113 punktów i wyprzedza o osiem Woffindena oraz o dziesięć Lindgrena. Losy tytułu indywidualnego mistrza świata 2020 rozstrzygną się więc podczas sobotniego turnieju w Toruniu.

Awans do finału w sobotę zapewni Zmarzlikowi drugi tytuł indywidualnego mistrza świata.