Formuła 1: niepodzielne rządy Mercedesa w Rosji. Bottas przed Hamiltonem, rekord Schumachera musi poczekać

2020-09-27, 14:55

Lewis Hamilton i Valtteri Bottas z Mercedesa, F1. Foto: PAP/EPA/Bryn Lennon / Pool

Fin Valtteri Bottas z Mercedesa wygrał wyścig o Grand Prix Rosji, 10. rundę mistrzostw świata Formuły 1. Jego kolega z teamu Brytyjczyk Lewis Hamilton, który miał szansę wyrównać rekord liczby zwycięstw Niemca Michaela Schumachera - 91 - zajął trzecie miejsce.

• Tytułu broni Lewis Hamilton, który wciąż pozostaje liderem klasyfikacji generalnej sezonu MŚ Formuły 1
  • Mercedes pewnie prowadzi wśród konstruktorów
  • Od 2014 roku Mercedes jest niepokonany na torze w Rosji
  • Kimi Raikkonen wystartował w niedzielę w wyścigu o Grand Prix po raz 322. w karierze, wyrównując rekord Rubensa Barrichello
  • Kolejny wyścig odbędzie się 11 października na niemieckim Nuerburgringu - GP Eifelu

Formuła 1. Kubica: nie chcę wracać po to, żeby ciągle być ostatni

Hamilton po raz 96. w karierze startował z pole position, co także jest rekordem, ale niedługo po starcie otrzymał informację, że musi odbyć karę postoju w alei serwisowej przez 10 sekund. To konsekwencja dwóch wykroczeń przy próbnych startach przed rozpoczęciem wyścigu.

Skorzystali na tym ruszający z trzeciej pozycji Bottas oraz drugi w kwalifikacjach Holender Max Verstappen (Red Bull), który także w niedzielnych zawodach zajął drugie miejsce. Przewaga Hamiltona w klasyfikacji generalnej minimalnie stopniała, ale wciąż jest znacząca. Brytyjczyk pewnie zmierza po siódmy w karierze tytuł mistrzowski, co byłoby wyrównaniem innego rekordu Schumachera.

Na 91. zwycięstwo Hamilton będzie musiał poczekać przynajmniej do 11 października, kiedy odbędzie się wyścig o GP Niemiec.

W niedzielę wyrównany został także rekord liczby startów, należący dotychczas do Brazylijczyka Rubensa Barrichello. Po raz 322. w karierze w wyścigu wziął udział Fin Kimi Raikkonen. Zawodnik teamu Alfa Romeo Racing Orlen, którego kierowcą testowym jest Robert Kubica, zajął 14. miejsce.