Czesław Michniewicz: tak, mam świadomość, co się dzieje z trenerem Legii jak nie wygrywa

2020-09-22, 08:29

Czesław Michniewicz: tak, mam świadomość, co się dzieje z trenerem Legii jak nie wygrywa
Trener Czesław Michniewicz podczas meczu reprezentacji . Foto: Lukasz Szelag/REPORTER

- W tym zawodzie musisz umieć reagować szybko, szybko wyciągać wnioski. Jestem na to przygotowany, bywałem w takich sytuacjach w przeszłości, więc absolutnie mnie to nie przeraża. Cieszę się, że jestem w tym miejscu i że będę miał okazję pracować w Legii. I wspólnie tworzyć nową historię - powiedział nowy szkoleniowiec stołecznego klubu, Czesław Michniewicz, cytowany na stronie Legii. 

  • W poniedziałek 21 września ze stanowiskiem trenera pierwszej drużyny pożegnał się trener Aleksandar Vuković
  • Jego następcą został selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Polski, Czesław Michniewicz. Nowy szkoleniowiec zespołu mistrza Polski podpisał umowę z klubem na dwa lata
  • Michniewicz od 2017 roku prowadzi reprezentację Polski U21, z którą awansował na Mistrzostwa Europy UEFA jako pierwszy selekcjoner od 23 lat
  • Łącznie, prowadził dziewięć klubów na poziomie Ekstraklasy w ponad 300 meczach


- Jak poprawić grę zespołu? Na pewno nie jest to odpowiedź jednozdaniowa. Zdaję sobie sprawę, jaka jest obecna sytuacja Legii, stąd też moja osoba. Nie miałem żadnego wpływu na to, jak pracował poprzedni trener, jak wygrywał, jak przegrywał. Bardzo szanuję „Vuko”, znam go od wielu lat jako piłkarza, szanuję go jako trenera, życzę mu powodzenia i pocieszam go, że w tym zawodzie nie ma na świecie trenera, którego by nie zwolniono. Życzę mu jak najlepiej.

Powiązany Artykuł

Mioduski Vukovic 1200.jpg
Vuković zwolniony. Cezary Kucharski: jest zapotrzebowanie na ofiarę, więc ofiarą staje się trener

- Wszystko potoczyło się szybko. Znalazłem się przy Łazienkowskiej dzięki ofercie pana prezesa Mioduskiego i zgodzie prezesa Bońka, za co mu serdecznie dziękuję. Najpierw dał mi szansę zaistnieć w PZPN-ie, teraz wyraził zgodę na pracę w Legii. Recepta? Na pewno będziemy starali się przez najbliższe dni – czasu jest niewiele - przede wszystkim poznać jak najlepiej piłkarzy. W ostatnim czasie byłem skupiony na obserwacji pojedynczych jednostek, często obserwowałem zawodników Legii, ale pod kątem gry w reprezentacji. Teraz muszę spojrzeć na to całościowo.

*

- Jedziemy do ośrodka w Książenicach, gdzie będziemy mieszkać przez najbliższe dwa tygodnie, wraz z asystentem. Nie będziemy w ogóle stamtąd wychodzić. Będziemy starali się przygotować jak najwięcej materiałów, treningów i obserwacje zawodników, z którymi zmierzymy się już w czwartek. Na tym się skoncentrujemy i zrobimy wszystko, by ten zespół jak najszybciej grał na miarę potencjału, jakim dysponuje. Liczę na to, że będą omijały nas kontuzje i że wielu piłkarzy, którzy wracają do nas po urazach, jak najszybciej osiągną formę. Sporo graczy znam – z niektórymi pracowałem w reprezentacji, wielu znam z boiska. Jest kilku zawodników, którym będę musiał się bliżej przyjrzeć, ale w tym zawodzie musisz umieć reagować szybko, szybko wyciągać wnioski. Jestem na to przygotowany, bywałem w takich sytuacjach w przeszłości, więc absolutnie mnie to nie przeraża. Cieszę się, że jestem w tym miejscu i że będę miał okazję pracować w Legii. I wspólnie tworzyć nową historię.

"

Czesław Michniewicz Wiem jakim klubem jest Legia, jakie są oczekiwania, a także możliwości i potencjał drużyny. Wiem również co dzieje się z trenerem Legii jak nie wygrywa – tutaj wszystko toczy się bardzo szybko. Wjeżdżając do Warszawy powiedziałem do swojego asystenta: zobacz, tutaj nawet samochody szybciej jeżdżą, tu się wszystko szybciej dzieje, tu jest Warszawa. U nas w Trójmieście wszystko dzieje się bardziej spokojnie, powiedziałbym po włosku

*

- Czy planuję zmianę pozycji niektórym piłkarzom? Nie przeprowadziłem jeszcze żadnych zajęć z zespołem, stąd nie chciałbym teraz wypowiadać się przed kamerą, komu zmienię jaką pozycję. Będę się przyglądał. Takie rzeczy się dzieją, trenerzy szukają optymalnego ustawienia. Legia ma na tyle szeroką kadrę i dobrych piłkarzy, że można grać bardzo elastycznie – kilkukrotnie zmieniać ustawienie w czasie meczu, przechodzić na trójkę, czwórkę, piątkę obrońców - zależnie od tego z kim się gra i jaka jest faza meczu. Chciałbym, by Legia grała w taki sposób, żeby mogła swobodnie przechodzić z ustawienia do ustawienia. A żeby tak się działo, to – przede wszystkim - trzeba na to poświęcić dużo czasu. Trzeba wytłumaczyć zawodnikom, jaka jest idea, co trzeba robić na danej pozycji. I jeśli ktoś będzie to szybko chwytał, to z tego skorzystamy. W reprezentacji U-21 ta sztuka się udawała. Trenujemy ze sobą krótko, a przecież te mecze wyglądają całkiem pozytywnie. Liczę na to, że bardziej doświadczeni piłkarze, reprezentanci krajów, będą szybko łapać naszą ideę gry i ta współpraca będzie dobrze przebiegała.

*

- Do pracy w Legii konieczna była zgoda Zbigniewa Bońka i odbyła się rozmowa pomiędzy prezesami PZPN-u a Legii Warszawa. Moim warunkiem – prezesa Bońka również – było to, bym mógł dokończyć eliminacje z reprezentacją do lat 21. Jestem z tą drużyną bardzo długo, sporo razem przeszliśmy, zagraliśmy wiele fajnych meczów. Nie chcę teraz zostawiać tej drużyny, byłoby to nie fair wobec tych chłopaków, z którymi pracowałem, m.in. też legionistów, którzy tam są. Warunek był taki – jeśli będzie zgoda na podjęcie pracy w Legii, to też chciałbym dokończyć eliminacje z kadrą – zostały trzy mecze, nie wiem, co będzie później. Jesteśmy w ciekawym momencie eliminacji, przed nami bardzo trudne spotkania z Serbią i Bułgarią. Nie ukrywam, że następnego dnia, po meczu w Łodzi, wyjechałem na 10 dni na Kaszuby, gdzie analizowałem Serbów i Bułgarów do siódmego pokolenia. Na szczęście mam to już za sobą, teraz mogę skupić się na analizie kolejnych przeciwników Legii.

*

- Reprezentacja była świetnym czasem i bardzo dobrym projektem. Będąc w PZPN-ie, wiele się nauczyłem i osiągnąłem, nawiązałem dużo znajomości, z których doświadczenia mogłem czerpać garściami. A teraz wstępuję w nowy projekt. Wiem jakim klubem jest Legia, jakie są oczekiwania, a także możliwości i potencjał drużyny. Wiem również, co dzieje się z trenerem Legii jak nie wygrywa – tutaj wszystko toczy się bardzo szybko. Wjeżdżając do Warszawy, powiedziałem do swojego asystenta: zobacz, tutaj nawet samochody szybciej jeżdżą, tu się wszystko szybciej dzieje, tu jest Warszawa. U nas w Trójmieście wszystko dzieje się bardziej spokojnie, powiedziałbym po włosku, tutaj jest za to tempo jak w Nowym Jorku. Oczekiwania muszą być szybko realizowane. Ja jestem gotów wyjść im naprzeciw. A czy im sprostam? Czas pokaże.

Czesław Michniewicz od 2017 roku prowadzi reprezentację Polski U21, z którą awansował na Mistrzostwa Europy UEFA jako pierwszy selekcjoner od 23 lat. Do wygaśnięcia kontraktu w listopadzie br. będzie łączył obie funkcje.

W trakcie bogatej, trwającej 19 lat kariery szkoleniowej, Czesław Michniewicz zdobył mistrzostwo Polski, Puchar Polski i dwukrotnie Superpuchar Polski. Łącznie, prowadził dziewięć klubów na poziomie ekstraklasy w ponad 300 meczach.

Asystentem trenera będzie Kamil Potrykus, który od 2017 roku pracował na tym stanowisku w reprezentacji Polski U21.

W czwartek Czesław Michniewicz po raz pierwszy poprowadzi Legię po tym jak zastąpił na ławce trenerskiej Aleksandara Vukovicia. W trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy Legia Warszawa podejmie Drita Gnijlane z Kosowa. Początek spotkania o godzinie 20.30. 

Czytaj także: 

Polecane

Wróć do strony głównej