Liga Narodów: Niemcy - Hiszpania. Kontrowersje po golu w ostatniej akcji hitu

2020-09-04, 09:20

Gol Timo Wernera nie dał Niemcom zwycięstwa. Obok kapitan Hiszpanów Sergio Ramos . Foto: PAP/EPA/Philipp Guelland

W czwartek zainaugurowano rozgrywki drugiej edycji Ligi Narodów UEFA. W najciekawszym spotkaniu Niemcy zremisowali z Hiszpanią 1:1 w meczu grupy 4. dywizji A, który odbył się w Stuttgarcie. Wyrównującego gola goście zdobyli w... 96. minucie.

• W barwach gospodarzy zabrakło piłkarzy Bayernu Monachium, którym Joachim Loew dał odpocząć
  • W drugim spotkaniu dywizji A Ukraina pokonała u siebie Szwajcarię

Liga Narodów: kadra gotowa na mecz z Holandią. Jerzy Brzęczek: mamy swój plan

W drugiej edycji rozgrywek powiększono liczbę drużyn najsilniejszej dywizji A z 12 do 16. Dzięki temu, Niemcy (oraz m.in. Polacy) pozostali na tym poziomie, gdyż w pierwszej edycji zajęli ostatnie, trzecie miejsce w swojej grupie i według starych zasad powinni opuścić elitę.

Dominacja nie dała wygranej

Podopieczni Joachima Loewa od początku spotkania w Stuttgarcie mieli przewagę. Już w jedenastej minucie groźnie uderzał Thilo Kehrer, ale David De Gea zdołał odbić piłkę. W pierwszej połowie hiszpański bramkarz świetnie interweniował także po strzale Leroya Sane. Ostatecznie do przerwy nie padły bramki, chociaż bliżej wyjścia na prowadzenie byli nasi zachodni sąsiedzi.

Druga część gry rozpoczęła się doskonale dla gospodarzy. W 51. minucie Niemców na prowadzenie wyprowadził Timo Werner, który wykorzystał podanie Robina Gosensa. Dziesięć minut później mogło i powinno być już 2:0. Sane mógł strzelać, ale nowy nabytek Bayernu Monachium wyłożył piłkę Toniemu Kroosowi. Kapitan gospodarzy uderzył jednak obok bramki.

Bohater ostatniej akcji

Hiszpanie wyglądali dużo słabiej od rywali. Gdy wydawało się, że podopieczni Luisa Enrique rozpoczną rozgrywki od przegranej, goście wyrównali w... szóstej minucie doliczonego czasu. W podbramkowym zamieszaniu najczujniejszy był Jose Gaya, który umieścił piłkę w siatce.

Niemcy protestowali przeciw decyzji sędziego Daniele Orsato, gdyż jeden z nich w momencie strzału Gayi przebywał poza boiskiem. Arbiter słusznie uznał jednak gola. Według aktualnych przepisów gry w piłkę nożną "zawodnik drużyny broniącej opuszczający pole gry bez zgody sędziego będzie dla oceny spalonego uważany za znajdującego się na własnej linii bramkowej".

Wobec takiej, prawidłowej interpretacji linię spalonego wyznaczał przedostatni zawodnik gospodarzy, czyli bramkarz Kevin Trapp.

W czwartkowym spotkaniu w barwach gospodarzy zabrakło piłkarzy Bayernu. Zwycięzcy Ligi Mistrzów otrzymali wolne od niemieckiego selekcjonera. Z kolei w drużynie gości zadebiutował Ansu Fati, który wszedł na boisko w drugiej połowie. Skrzydłowy Barcelony, mając 17 lat i 308 dni, został drugim najmłodszym debiutantem w historii "La Furia Roja".

Wygrana Ukrainy

W drugim spotkaniu grupy 4. dywizji A Ukraina pokonała we Lwowie Szwajcarię 2:1. Gole dla drużyny prowadzonej przez słynnego Andrija Szewczenkę zdobyli Andrij Jarmolenko i Oleksij Zinczenko. "Helweci" odpowiedzieli tylko bramką Harisa Seferovicia. Wygrana pozwoliła Ukraińcom objąć prowadzenie w tabeli.

Liga Narodów: kolejne osłabienie holenderskiej obrony. Stefan De Vrij nie zagra w meczu z Polską