NHL: najlepsi hokeiści świata wrócili do gry. Popisowy mecz czeskiego debiutanta

2020-08-02, 11:08

Dominik Kubalik po raz pierwszy zagrał w meczu play-offów NHL . Foto: PAP/CTK/ONDREJ DEML

W Toronto i Edmonton wznowiono sezon w lidze NHL, po prawie pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem. Bohaterem sobotnich meczów rundy kwalifikacyjnej w play off był czeski hokeista Dominik Kubalik (Chicago Blackhawks), który zdobył dwa gole i miał trzy asysty.

• Ze względu na pandemię koronawirusa władze ligi zostały zmuszone do zmiany formatu rozgrywek
  • W nietypowej rundzie play--off biorą udział 24 drużyny, z których szesnaście rozpoczyna rywalizację od rundy kwalifikacyjnej
  • Dla Dominika Kubalika mecz z Edmonton Oilers był pierwszym w karierze występem w fazie play-off

Polska Hokej Liga ruszy we wrześniu. Znamy terminarz nowego sezonu

Nietypowe play-offy

W zamkniętych ośrodkach, bez kibiców na trybunach, rozpoczęła się rywalizacja o Puchar Stanleya, ale w zmienionej formule. Wyjątkowo w tych rozgrywkach uczestniczą 24 kluby, a nie 16. Pandemia uniemożliwiła dokończenie fazy zasadniczej, więc władze ligi postanowiły przeprowadzić od razu play off. Nowością są baraże, w których występuje 16 drużyn – po osiem w Konferencjach Wschodniej i Zachodniej. Pozostałych osiem ekip jest już w pierwszej rundzie i czeka na rywali.

Zmagania w rundzie wstępnej toczą się do trzech zwycięstw. W sobotnich spotkaniach rozegranych w Edmonton (Zachód) miejscowi Oilers przegrali z Blackhawks 4:6, a Calgary Flames pokonali Winnipeg Jets 4:1.

Czeski bohater

Bardzo dobry występ w barwach ekipy z Chicago zanotował Kublik. W pierwszym występie w karierze w play off zdobył aż pięć punktów i tym samym poprawił osiągnięcie Daryla Evansa z 1982 roku – uzyskał wówczas cztery “oczka” w debiucie w tej fazie NHL, w składzie Los Angeles.

Po pierwszej tercji Blackhawks prowadzili 4:1, a po drugiej 6:2. „Nafciarze” z Edmonton byli lepsi tylko w ostatniej części gry.

Kapitan Chicago Blackhawks Jonathan Toews zapisał na koncie dwa trafienia i asystę.

W pozostałych meczach

W Toronto w meczach Konferencji Wschodniej New York Islanders wygrali z Florida Panthers 2:1, Pittsburg Penguins przegrali po dogrywce z Montreal Canadiens 2:3, a Carolina Hurricanes pokonali New York Rangers 3:2.

O sukcesie Canadiens przesądził Jeff Petry w 74. minucie. Wcześniej jego zespół miał dwa gole przewagi, ale stracił ją w zaledwie trzy minuty.

Runda kwalifikacyjna potrwa najpóźniej do 9 sierpnia, a potem rozpoczną się ćwierćfinały konferencji. Półfinały od 25 sierpnia, a finały od 8 września. Początek walki o Stanley Cup 22 września.

Zwycięzca zostanie wyłoniony najpóźniej 4 października. Tytułu bronią St. Louis Blues.

Wyniki sobotnich meczów rundy kwalifikacyjnej (baraże) w play off hokejowej ligi NHL: