Puchar Polski: Lech Poznań odpadł po szalonych karnych. Lechia Gdańsk powalczy o drugi tytuł z rzędu

2020-07-08, 22:45

Puchar Polski: Lech Poznań odpadł po szalonych karnych.  Lechia Gdańsk powalczy o drugi tytuł z rzędu
Piłkarz Lecha Poznań Pedro Tiba (L) i Karol Fila (P) z Lechii Gdańsk podczas meczu półfinałowego Pucharu Polski. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W drugim meczu 1/2 finału Pucharu Polski Lech Poznań przegrał u siebie z Lechią Gdańsk po serii rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce był remis 1:1. Decydującej jedenastki nie wykorzystał Kamil Jóźwiak. Lechia w finale zagra z Cracovią, która we wtorek pokonała u siebie Legię Warszawa 3:0.

• Tytułu broni Lechia Gdańsk
  • Finał 66. edycji Pucharu Polski odbędzie się na Arenie Lublin 24 lipca o godz. 20.00
  • Od 2014 roku finałowy mecz odbywał się na Stadionie Narodowym w Warszawie, ale z powodu pandemii przeniesiono spotkanie do Lublina

Puchar Polski: akt wandalizmu przed meczem Lech - Lechia. "Okazali 'szacunek' robotnikom Czerwca '56"

W lubelskim finale na zwycięzcę pojedynku Lech - Lechia czekała już Cracovia, która we wtorek pewnie pokonała lidera Ekstraklasy Legię Warszawa 3:0.

Pierwszą dogodną okazję mieli piłkarze Lechii Gdańsk, ale strzał Flavio Paixao był minimalnie niecelny.

Na odpowiedź gospodarzy nie trzeba było długo czekać. Tym razem gola dla Lecha mógł strzelić Dani Ramirez, do którego zagrywał Christian Gytkjaer, jednak piłka nie znalazła drogi do siatki gdańszczan.

Kilka minut później ponownie w lepszej sytuacji byli piłkarze "Kolejorza", jednak Gytkjaer uderzył obok bramki Lechii.

Przed przerwą jeszcze jedną próbę podjęli podopieczni Piotra Stokowca. Z dystansu uderzał Jose Gomes, ale piłka minęła słupek bramki strzeżonej przez Mickey'a van der Harta. Po pierwszych trzech kwadransach w Poznaniu Lech bezbramkowo remisował z Lechią Gdańsk.

Druga część meczu rozpoczęła się od ataków podopiecznych Dariusz Żurawia. Jako pierwszy próbował z dystansu Jakub Moder, ale futbolówka przeleciała obok bramki Lechii.

Szybkiej ale i skutecznej odpowiedzi udzielili goście. W polu karnym Lecha znalazł się Paixao, który nie miał problemów z pokonaniem golkipera "Kolejorza".

Nie minęło pięć minut i pewnym uderzeniem z dystansu Ramirez nie dał szans Zlatanowi Alomeroviciowi.

Gospodarze wciąż próbowali zdobyć bramkę dającą im finał Pucharu Polski. Ponownie zza pola karnego uderzał Moder, ale tym razem piłka odbiła się od słupka. Z dobitki próbował Kamil Jóźwiak, ale zawodnik Lecha był na spalonym.

W doliczonym czasie gry wydawało się, że w polu karnym Lechii Gdańsk doszło do zagrania ręką. Sędzia Tomasz Musiał skorzystał z systemu wideoweryfikacji i ostatecznie nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki dla Lecha. W Poznaniu kibiców czekała dogrywka.

Zarówno pierwsza jak i druga połowa dogrywki w stolicy Wielkopolski nie przyniosły rozstrzygnięcia. O wyjeździe do Lublina zadecydowały rzuty karne.

Serię jedenastek lepiej wykonywali piłkarze Lechii Gdańsk, którzy ostatecznie wywalczyli awans do lubelskiego finału PP.

Podczas rzutów karnych kontuzji doznał bramkarz Lecha Mickey van der Hart.

Szkoleniowiec Lechii Piotr Stokowiec przyznał, że jego drużyna marzy o Pucharze Polski (IAR) 0:50
+

Trener Lecha Dariusz Żuraw tłumaczył, że jego zespół mógł wygrać to spotkanie (IAR) 0:36
+

W pierwszym meczu półfinałowym Cracovia pokonała u siebie Legię Warszawa 3:0. Dla drużyny trenera Michała Probierza będzie to pierwszy w historii finał krajowego pucharu.

Finał tegorocznej edycji Pucharu Polski odbędzie się 24 lipca na Arenie Lublin (godz. 20).

Oficjalnie: nowa data i miejsce finału Pucharu Polski