Ekstraklasa: Górnik - Legia. Zabrzanie wypunktowali lidera

2020-06-14, 20:15

Piłkarze Legii Warszawa Mateusz Cholewiak po meczu ostatniej kolejki rundy zasadniczej Ekstraklasy z Górnikiem Zabrze. Foto: PAP/Andzrej Grygiel

Piłkarze Ekstraklasy zakończyli sezon zasadniczy. W 30. kolejce Legia Warszawa przegrała w Zabrzu z Górnikiem 0:2 i jej przewaga nad drugim Piastem zmalała do siedmiu punktów.

30. kolejka Ekstraklasy w Studio S-13 część 1. (PR1)
+
  • Tytułu broni Piast Gliwice
  • W grupie mistrzowskiej drużyny rozegrają jeszcze po siedem meczów

>>> TABELA EKSTRAKLASY

Gospodarze już wcześniej stracili szanse awansu do grupy mistrzowskiej, liderujący tabeli legioniści przyjechali na Górny Śląsk, by zrobić kolejny krok w kierunku tytułu.

Ekstraklasa: Jagiellonia - Piast. Rzuty karne przeważyły. Gliwiczanie wykorzystali potknięcie Legii

Drużyna z Warszawy w poprzedniej kolejce rozgromiła na swoim stadionie gdyńską Arkę 5:1, ekipa trenera Marcina Brosza bezbramkowo zremisowała w Gliwicach z Piastem.

Ligowy „klasyk” rozegrany został tym razem bez udziału kibiców, z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ale głośna grupa miejscowych kibiców wspierała swoich ulubieńców zza bram stadionu.

Trener zabrzan zapowiadał, że ma plan na Legię. W pierwszej połowie przyniósł on powodzenie.

Goście od początku mieli inicjatywę, atakowali, dośrodkowywali na pole karne, strzelali. Najbliżej pokonania bramkarza Górnika był w 22. minucie Tomas Pekhart. Jego uderzenie z bliska Martin Chudy obronił.

Gospodarze oddali swój pierwszy strzał po pół godzinie gry. Jego autorem zza pola karnego był Jesus Jimenez. Wydawało się, że Radosław Majecki bez trudu złapie lekko kopniętą piłkę, tymczasem wyślizgnęła mu się z rąk i wtoczyła do siatki.

- My chcemy gola - krzyczeli zza trybun sympatycy Górnika. Do przerwy więcej okazji mieli przyjezdni, ich trener Aleksandar Vukovic często łapał się za głowę, jednak wynik się nie zmienił.

Legia po zmianie stron przypuściła kolejny szturm i przed bramką Chudego było groźnie. Bramkarz zabrzan bronił pewnie. Gospodarze czekali na swoją szansę i ją w 59. minucie wykorzystali. Po podaniu Erika Janży z rzutu wolnego głową podwyższył Igor Angulo.

Trener Legii wpuścił na boisko świeżych ofensywnych graczy i jego zespół walczył o odrobienie strat. Blisko pokonania Chudego był Vamara Sanogo, a po potężnym uderzeniu Jose Kante piłka odbiła się od poprzeczki.

Za błąd z pierwszej połowy zrehabilitował się z kolei Majecki, wygrywając pojedynek sam na sam z Angulo.

Górnik wygrał 2:0, co głośno fetowali jego kibice obok stadionu.

30. K O L E J K A  E K S T R A K L A S Y

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Jesus Jimenez (30), 2:0 Igor Angulo (59-głową).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

Górnik: Martin Chudy - Stavros Vassilantonopoulos, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza - Erik Jirka (84. David Kopacz), Roman Prochazka, Daniel Ściślak (46. Georgios Giakoumakis), Alasana Manneh, Jesus Jimenez (84. Adam Ryczkowski) - Igor Angulo

Legia: Radosław Majecki - Marko Vesovic, Mateusz Wieteska, Igor Lewczuk (76. Andre Martins), Michał Karbownik - Paweł Wszołek, Domagoj Antolic, Luquinhas (59. Jose Kante), Walerian Gwilia, Mateusz Cholewiak - Tomas Pekhart (67. Vamara Sanogo)

Ekstraklasa: koniec rundy zasadniczej. Sensacja w Zabrzu, przewaga Legii topnieje

Wyniki meczów 30. kolejki Ekstraklasy:

Śląsk Wrocław - ŁKS Łódź 4:0 (3:0)
Raków Częstochowa - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (0:0)
Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 1:1 (1:1)
Korona Kielce - Lech Poznań 0:3 (0:0)
Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:2 (0:1)
Cracovia - Wisła Płock 1:1 (0:0)
Arka Gdynia - Wisła Kraków 0:0

T A B E L A (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. ŁKS Łódź 30 5 6 19 26-53 21 -27
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze