Ekstraklasa: Cracovia przerwała wstydliwą serię i zameldowała się w grupie mistrzowskiej

2020-06-09, 19:58

Piłkarze Cracovii po strzelonej bramce . Foto: PAP/Adam Warżawa

Trener Cracovii Kraków Michał Probierz wreszcie ma powody do zadowolenia. Po serii sześciu kolejnych porażek, jego podopieczni stanęli na wysokości zadania i pokonali Lechię Gdańsk 3:1. Bohaterem meczu został strzelec dwóch bramek, Holender Pelle van Aamersfort.

Zdaniem Krzysztofa Chrobaka - byłego szkoleniowca kilku ekstraklasowych zespołów - tym zwycięstwem posadę na ławce trenerskiej Cracovii uratował Michał Probierz (IAR)
+

Dominacja Cracovii

Oba zespoły zebrały przed tym meczem po 42 punkty, jednak to gospodarze przystępowali do niego w lepszych nastrojach. Podopieczni Piotra Stokowca po przerwie spowodowanej pandemią wygrali z Arką Gdynia i odrobili dwubramkową stratę z Górnikiem Zabrze, remisując 2:2. Na przeciwnym biegunie znalazła się zaś Cracovia, która przegrała sześć kolejnych ligowych meczów.

Legia zakończy zwycięską serię? Vuković: Arka zrobi wszystko, żeby się utrzymać

Od pierwszych minut goście przejęli inicjatywę - w 4. minucie Dytiatiew oddał celny strzał głową, a później spróbował strzału przewrotką. Obie próby nie przyniosły gola, a chwilę później Rafael Lopes ograł dwóch lechistów, jednak jego uderzenie sparował Kuciak. Na zakończenie pierwszego kwadransa swoją szansę miał Pelle van Aamersfort, lecz w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył obok bramki.

Cracovia wciąż dominowała, kilka minut później po podaniu Thiago szansę z kilku metrów zmarnował Rapa, strzelając w bramkarza Lechii. "Pasy" dopięły swego w 32. minucie - po świetnie rozegranym ataku pozycyjnym Sergiu Hanca dograł do środka, a Van Aamersfort strzelił swojego piątego gola w sezonie.

Blisko błyskawicznej odpowiedzi był Flavio Paixao, lecz w ostatniej chwili został powstrzymany przez obrońców Cracovii. Piłkarze Stokowca do przerwy starali się wyrównać, jednak dośrodkowania ze stałych fragmentów gry Filipa Mladenovicia nie przynisoły skutku.

Wymiana ciosów

Chwilę po przerwie nokautujący cios wyprowadziła Lechia - Karol Fila doszedł do piłki zagranej prawą stroną, a jego dośrodkowanie wykończył Łukasz Zwoliński. Były napastnik Pogoni zdobył czwartą bramkę w trzecim kolejnym meczu. Radość w ekipie gospodarzy nie trwała długo, gdyż już w 50. minucie Mario Maloca niefortunnie wybijając dośrodkowanie Pestki zdobył bramkę samobójczą.

Zawodnicy z Krakowa wrócili do kontroli nad meczem, jednak zdarzały im się błędy. Zwoliński miał okazję na podwojenie swojego dorobku strzeleckiego w 66. minucie, gdy po przypadkowym odbiciu piłki przez jednego z rywali znalazł się z piłką w polu karnym, jednak spudłował ku niezadowoleniu wychodzącego na pozycję Saiefa.

Stokowiec chciał wpłynąć na niekorzystny rezultat i przeprowadził dwie zmiany - na boisko weszli Maciej Gajos i Ze Gomes. Pierwszy z nich już chwilę po wejściu oddał strzał z dystansu, który nieznacznie minął bramkę. Lechia atakowała głównie lewą stroną, gdzie aktywny był boczny obrońca Mladenović, jednak przeciwnicy skutecznie ustawiali się w linii obrony.

Potrafili też skutecznie zaatakować, co potwierdzili w 89. minucie, gdy po sprawnie wyprowadzonym kontrataku drugiego gola w meczu zdobył van Aamersfort, ustalając wynik meczu. Michał Probierz może odetchnąć - Cracovia przerwała serię porażek, zaprezentowała się z bardzo dobrej strony i awansowała na czwarte miejsce w tabeli. "Pasy" są też już pewne awansu do grupy mistrzowskiej.

Lechia Gdańsk - Cracovia Kraków 1:3 (0:1)

Bramki: 0:1 Pelle van Amersfoort (33), 1:1 Łukasz Zwoliński (46-głową), 1:2 Mario Maloca (51-samobójcza), 1:3 Pelle van Amersfoort (89).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Jarosław Kubicki, Michał I Nalepa. Cracovia Kraków: Ołeksij Dytiatjew.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

2020-06-10:
Wisła Kraków - Raków Częstochowa (18.00)
Wisła Płock - Śląsk Wrocław (18.00)
Legia Warszawa - Arka Gdynia (20.30) - relacja w Studio S-13 w radiowej Jedynce
ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok (20.30) - relacja w Studio S-13 w radiowej Jedynce

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. ŁKS Łódź 28 5 6 17 26-46 21 -20
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze