X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Ekstraklasa: tak liga chce wrócić do gry

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:53
Władze Ekstraklasy przekazały premierowi i ministrowi zdrowia dokument przedstawiający założenia powrotu piłkarzy na boiska. 
Nowy sezon Ekstraklasy rozpoczął się 19 lipca
Nowy sezon Ekstraklasy rozpoczął się 19 lipca Foto: shutterstock/Dziurek
  • Najczęściej wymienianym terminem wznowienia rozgrywek Ekstraklasy jest przełom maja i czerwca
  • W raporcie Ekstraklasy S.A przedstawionym władzom państwowym zostały ujęte wszystkie aspekty związane z procedurami, których będą miały przestrzegać kluby, aby bezpiecznie dokończyć rywalizację
  • Powrót do gry ma następować fazami

Raport liczy dziewięć stron. Zawiera wskazówki dla klubów, jak mają się przygotować do restartu ligi i co robić w przypadku stwierdzenia u kogoś choroby COVID-19. Do raportu dotarł "Przegląd Sportowy", który szeroko opisuje jego założenia.  

ekstraklasa legia jaga 1200 f.jpg
Ekstraklasa: testy pozwolą dokończyć sezon? "Na obecnym etapie trudno oszacować koszty, ale jesteśmy zdeterminowani"

Autorzy raportu zaznaczają, że ewentualny powrót do rozgrywek jest uzależniony od zgody władz rządowych i sanitarnych. Jednocześnie podkreślają, że futbol to najbardziej popularny sport, a jego ponowne uruchomienie może wpłynąć w pozytywny sposób na uspokojenie nastrojów społecznych. 

Powrót na boiska ma się odbywać fazami

Kluby otrzymają opis środków bezpieczeństwa i zasad, jakie muszą stosować podczas treningów we wszystkich strefach - na boisku, siłowni, szatni oraz w obszarze fizjoterapii.

Pierwsza faza ma trwać 7–21 dni, jest określona jako treningi indywidualne i grupowe. Potem (czas nie został określony) kluby będą mogły zacząć zajęcia w małych, dwuosobowych grupach na boiskach z udziałem jednego trenera.

Druga faza to treningi zespołowe. Te mają zostać przywrócone na minimum dwa tygodnie przed wznowieniem rozgrywek, które zaplanowano na 29 maja lub 6 czerwca.

Specjalne środki ostrożności 

W zaleceniach pojawia się informacja dotycząca wydzielenia podczas treningów stref wyłącznie dla członków zespołów: obowiązek noszenia masek i rękawiczek przez wszystkich trenerów oraz pracowników klubów; zachowywanie dystansu minimum dwóch metrów podczas ćwiczeń grupowych; częsta dezynfekcja i mycie rąk; czyszczenie wszystkich użytkowanych pomieszczeń po każdym użyciu; otwarcie wszystkich drzwi na obiektach treningowych, aby ograniczyć dotykanie klamek; noszenie maseczek i rękawiczek przez wszystkie osoby przebywające w szatni (a więc również piłkarzy). Szatnia traktowana jest jako obszar szczególnej uwagi; wykonywanie zespołowych ćwiczeń biegowych w szeregu, a nie w rzędzie - wyliczono.

W dokumencie nie pominięto wskazań dotyczących działania kuchni, magazynu czy pralni. 

Testy

Po 14 dniach przed wznowieniem treningów zespołowych, wszystkie osoby zgłoszone przez klub do sportowej izolacji będą musiały przejść testy na obecność koronawirusa. Ta grupa ma także zostać poddana badaniom przesiewowym, które pozwolą określić, czy ktoś nie przeszedł już COVID-19.

Jak podaje "PS", z dokumentu przedstawionego m.in. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nie wynika, kto miałby finansować zakup testów medycznych. 

- Czekamy na rekomendacje z ministerstwa sportu i ministerstwa zdrowia w zakresie rodzajów testów, więc na obecnym etapie trudno oszacować koszty. Zdajemy sobie jednak sprawę, że Ekstraklasa może ponieść znaczącą część wydatków z tym związanych. Jesteśmy jednak zdeterminowani, żeby bezpiecznie dokończyć rozgrywki - tak do finansowej kwestii odniósł się Marcin Animucki, prezes spółki prowadzącej rozgrywki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Mecze

Plan zakłada ostre rygory dotyczące organizacji meczów. Kalendarz będzie napięty, bo spotkania mają odbywać się często, każda drużyna może grać nawet co trzy dni.

Autorzy projektu rozważają wprowadzenie dwóch dodatkowych "zmian sanitarnych" w pierwszych pięciu meczach po wznowieniu rozgrywek – ma to pozwolić uniknąć kontuzji.

Sędziowanie

W meczach mają się pojawiać dwie 5-minutowe przerwy (w 30. i 75. minucie) przeznaczone na dezynfekcję. W trakcie meczu na stadionie będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób niezbędnych do sprawnego rozegrania spotkania. Wszystkie będą pracować w przyłbicach i rękawiczkach, a wcześniej przejdą odpowiednie szkolenie. Również sędziowie mają prowadzić mecze w maskach oraz rękawiczkach i używać elektrycznego gwizdka zamiast klasycznego.

<<< CZYTAJ TAKŻE >>> Ekstraklasa: koronawirus może wpłynąć na sędziów. Przyłbice, e-gwizdek i brak VAR?

Co z chorymi?

Przedstawiono protokół postępowania na wypadek, gdyby ktoś w klubach miał objawy zakażenia. Wówczas trzeba niezwłocznie powiadomić Sanepid lub szpital. Taka osoba zostanie odizolowana, a po kwarantannie/leczeniu ponownie zostanie poddana testowi na obecność koronawirusa. Wszyscy, którzy mieli z nią kontakt, będą poddani kwarantannie. Zaznaczono, ze także cała drużyna ma przejść ponownie badania.

W czwartek pojawiła się informacja, ze rząd jest gotów dać zielone światło na wznowienie rozgrywek.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ >>> Rząd jest gotów zgodzić się na wznowienie rozgrywek 

ah, PolskieRadio24.pl, "Przegląd Sportowy"


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekstraklasa: Legia w pełnej mobilizacji. Drużyna Vukovicia w strefie pierwszej izolacji sportowej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 08:42
W poniedziałek piłkarze Estraklasy rozpoczęli izolację sanitarną. W przypadku zawodników Legii wiele się nie zmieniło, w takich warunkach funkcjonowali od początku kwarantanny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKO Ekstraklasa: jednomyślna decyzja w Gliwicach, Piast obciął pensje o połowę

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 13:51
Piast Gliwice poszedł w ślady innych klubów PKO Ekstraklasy. Mistrz Polski zdecydował się na obniżkę wynagrodzeń piłkarzy i trenerów o połowę. Jak zaznaczono w komunikacie "nie było żadnych negocjacji, a decyzja została podjęta jednomyślnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie w Legii Warszawa. Piłkarze zgodzili się na obniżkę zarobków

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 21:27
Władze Legii Warszawa osiągnęły z piłkarzami porozumienie w sprawie zmniejszenia wynagrodzenia zawodników lidera Ekstraklasy. Przez cztery miesiące otrzymywać będę pensję mniejszą o 30 procent – poinformował w środę portal legia.net.
rozwiń zwiń