X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Grypa hiszpanka czy wojna. Polski sport nie pierwszy raz w stanie zawieszenia

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 15:17
Wojny światowe i trudne lata, które po nich nastąpiły, epidemia grypy hiszpanki... Polski sport w przeszłości wiele razy znajdował się w dramatycznych sytuacjach. Opowiada o nich historyk - dr Robert Gawkowski.
Audio
  • Dr Robert Gawkowski o trudnych chwilach w historii polskiego sportu cz. 1 (Trójka)
  • Dr Robert Gawkowski o trudnych chwilach w historii polskiego sportu cz. 2 (Trójka)
Fragment meczu Polska-Węgry, piłkarze w walce o piłkę w powietrzu, 27 sierpnia 1939.
Fragment meczu Polska-Węgry, piłkarze w walce o piłkę w powietrzu, 27 sierpnia 1939.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polski sport znalazł się w trudnej sytuacji - właściwie wszystkie rozgrywki zostały zakończone lub zawieszone, zawodnicy skupiają się przede wszystkim na utrzymaniu formy i robią to, co miliony rodaków, czyli czekają na rozwój sytuacji i moment, w którym sytuacja wróci do normy.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, kiedy nastąpi poprawa - organizatorzy Euro 2020 i igrzysk olimpijskich w Tokio nie chcieli podejmować ryzyka i przenieśli imprezy.

Pandemia koronawirusa to olbrzymi cios dla całego świata, a sport nie jest w tym przypadku dziedziną wyjątkową - w jej wyniku ucierpiały miliony sportowców, kluby będą walczyć o przetrwanie. Nie jest to jednak pierwszy taki przypadek w historii.

Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości polskie kluby działały pod zaborami, a przez pierwszy rok I wojny światowej nie rozgrywano ani meczów piłkarskich, ani żadnych rozgrywek sportowych. Wyjątkiem były zawody wojskowe.

W 1918 roku wybuchła pandemia grypy hiszpanki, która na całym świecie zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi. 

- Społeczeństwo lekceważyło ówczesną epidemię hiszpanki, brało udział w wielkich manifestacjach narodowych, cieszyło się odzyskaniem niepodległości, któż by tam myślał o tym, by odwoływać sportowe imprezy z powodu "jakiejś tam" epidemii. W rzeczywistości imprezy sportowe nie odbywały się, ale przyczyną było zupełnie coś innego. Młodzież zaciągała się do tworzonej dopiero co polskiej armii. Normalny sport zaczął istnieć na naszych ziemiach dopiero w 1920/21 roku. Pierwsze mistrzostwa Polski w piłce nożnej czy lekkoatletyce usankcjonowały ten stan rzeczy - mówił historyk dr Robert Gawkowski.

Kolejny kryzys sportu nastąpił przez wybuch II wojny światowej. Jeszcze w maju i czerwcu 1939 roku mało kto wyobrażał sobie, że mogą nie odbyć się igrzyska olimpijskie, które miały zostać zorganizowane w Helsinkach (wcześniej zrezygnowała z nich Japonia).

>>>Wojna, bojkot, a teraz koronawirus? Klątwa może znów dopaść igrzyska? "To zdarza się co 40 lat"

W czerwcu i lipcu liczba międzynarodowych imprez sportowych malała. Jeszcze pięć dni przed wybuchem II wojny światowej piłkarska reprezentacja Polski grała z Węgrami. Wygraną 4:2 oglądało w Warszawie 20 tysięcy ludzi. Większość publiki była jednak wtedy w mundurach, w stanie najwyższej gotowości.

Swoją rolę w mobilizacji chcieli odegrać sami sportowcy i kluby, które zbierały środki między innymi na Fundusz Obrony Narodowej. 

Jak polski sport zdołał przetrwać trudne czasy i w jaki sposób radzili sobie sportowcy? Zapraszamy do posłuchania dr. Roberta Gawkowskiego, z którym rozmawiał Tomasz Gorazdowski.

ps 

Zobacz więcej na temat: SPORT koronawirus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Igrzyska olimpijskie w Tokio: ustalono nową datę rozpoczęcia imprezy w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:33
Ceremonia rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 igrzysk olimpijskich w Tokio odbędzie się 23 lipca - poinformowali oficjalnie organizatorzy. Dojdzie więc do niej niemal równo z rocznym opóźnieniem - pierwotnie planowano ją bowiem na 24 lipca br.
rozwiń zwiń