PKO Ekstraklasa. Legia mistrzem Polski? UEFA ma swój, plan. PZPN także dysponuje regulaminem

2020-03-19, 06:45

PKO Ekstraklasa. Legia mistrzem Polski? UEFA ma swój, plan. PZPN także dysponuje regulaminem
Piłka nożna - ekstraklasa. Foto: shutterstock.com/Lens Strong

Cały świata zmaga się z pandemią koronawirusa, a praktycznie wszystkie sportowe wydarzenia na świecie zostały odwołane, w tym piłkarskie Euro, które zostało przesunięte na kolejny rok. Problemem jest również dokończenie rozgrywek ligowych, jednak jak informuje hiszpański "AS", UEFA ma swój plan, według którego Legia Warszawa zostałaby nowym mistrzem Polski. 

  • Obok Euro przełożono również Copa America
  • Wszystkie rozgrywki w Polsce zostały zawieszone
  • UEFA ma plan, według którego mistrzem kraju może zostać aktualny lider rozgrywek - informuje "AS" 

Powiązany Artykuł

uefa 1200.jpg
UEFA podjęła decyzję ws. Euro i LM. Koronawirus wygrał z piłką

Legia mistrzem Polski? 

PKO Ekstraklasa zatrzymała się na 26. kolejkach. Liderem pozostaje Legia Warszawa, która ma osiem punktów przewagi nad obrońcą tytułu Piastem Gliwice. Po decyzji o zawieszeniu rozgrywek nie wiadomo kiedy zespoły wrócą na boisko. Wstępnie liga pauzuje do końca marca, choć mało kto wierzy, że na początku kwietnia uda się wrócić do gry. Wszystko zależy od sytuacji w kraju i od tego, jak szybko uda się zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. 

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zmarł były reprezentant Polski i gracz Górnika Zabrze <<< 

Podczas wtorkowej wideokonferencji UEFA poinformowała o przełożeniu piłkarskiego Euro na 2021 roku, jak również zaproponowano nowe daty finałów Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Do tego wszystkiego dochodzą rozgrywki ligowe, które trzeba będzie ewentualnie dograć do końca, choć nikt nie wie, czy to się w ogóle uda. 

Co w przypadku gdy nie uda się dokończyć ligi? Według informacji hiszpańskiego dziennika "AS" mistrzem danego kraju zostanie aktualny lider rozgrywek. W przypadku PKO Ekstraklasy tytuł powędruje do warszawskiej Legii. 


Podobnie ma być w przypadku spadków i awansów, a decyzja mają spoczywać na federacjach. Pomysł ten został pozytywnie oceniony przez Aleksandra Ceferina, prezydenta UEFA. 

Ekstraklasa reaguje

W odniesieniu do sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym Polski Związek Piłki Nożnej już wcześniej wydał komunikat w sprawie rozgrywek PKO Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi oraz rozgrywek na niższym szczeblu. Jeżeli doszłoby do sytuacji, w której nie udałoby się dokończyć rozgrywek, ostatecznie o wszystkim zadecyduje aktualny układ tabeli, po ostatniej w pełni rozegranej kolejce. 

Po decyzjach z przesunięciem Euro, sprawy monitoruje również PKO Ekstraklasa, która wspólnie z PZPN, będzie starała się przygotować jak najlepszy scenariusz dokończenia rozgrywek w Polsce. 

- Zwracaliśmy uwagę, że do rozegrania sezonu do końca, konieczne było nie tylko przesunięcie Euro, ale także rund kwalifikacyjnych w pucharach europejskich, w których nasze drużyny miały pierwotnie wystartować już w pierwszym tygodniu lipca. Teraz decyzje UEFA dają taką możliwość – mówi prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki, cytowany na oficjalnej stronie rozgrywek. 

>>> CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus wymusił zmiany. Euro przełożone. "Są ważniejsze sprawy niż futbol", MKOl wydał komunikat ws. igrzysk [NA ŻYWO] <<< 

- Musimy jednak cały czas pamiętać, że wznowienie meczów i dokończenie sezonu będzie ostatecznie uzależnione od sytuacji w kraju oraz decyzji klubów i PZPN. Niezależnie, pracujemy z klubami nad rozwiązaniami mającymi na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii dla ligi - dodał Animucki.


"W analogiczny sposób do UEFA ma działać sztab kryzysowy, który Ekstraklasa organizuje od początku tygodnia. Zajmie się on wypracowaniem rozwiązań łagodzących negatywne skutki wyjątkowej sytuacji zawieszenia rozgrywek. Wszystkie kluby wytypowały już swoich ekspertów. Będą oni działać w tematycznych grupach roboczych obejmujących aspekty: formalno-prawne, finansowe, marketingowe i sportowe. Wspólnie z ligową spółką mają zająć się wypracowaniem propozycji wprowadzenia nadzwyczajnych regulacji dotyczących rozgrywek, realizacji umów z zawodnikami czy harmonogramu i zakresu przepisów licencyjnych" - czytamy na stronie PKO Ekstraklasy. 

Komunikat Polskiego Związku Piłki Nożnej: 

Powiązany Artykuł

ceferin 1200.jpg
Prezydent UEFA: wykazaliśmy solidarność i jedność

W czwartek, 12 marca 2020 roku, w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu PZPN, mające na celu podjęcie uchwały w sprawie zasad postępowania na wypadek braku możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium RP w sezonie 2019/2020 w związku z decyzją organów państwowych.

W związku z aktualną sytuacją związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 i zagrożeniem epidemicznym na terytorium Polski, na podstawie art. 36 § 1 pkt 10) Statutu PZPN postanawia się, co następuje:

Art. 1

1. Mecze Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym, PKO Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi i drugiej ligi będą rozgrywane zgodnie z terminarzem rozgrywek.

2. Rozgrywki III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i Futsalu, kobiet i mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych zostają zawieszone do dnia 29 marca 2020 r. włącznie.

Art. 2

1. W sytuacji, gdy decyzja właściwych władz administracyjnych skutkować będzie brakiem możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium Polski lub części jej terytorium, rozgrywki mogą zostać zakończone pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, na podstawie decyzji zarządu PZPN, Komisji ds. Nagłych PZPN lub Zarządów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.

2. W sytuacji, o której mowa w ust. 1:

1) Jako kolejność drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek.

2) Za ostatnią rozegraną kolejkę rozgrywek przyjmuję się tę, w ramach której zostały rozegrane wszystkie zaplanowane mecze lub w sytuacji nierozegrania pojedynczych meczów zostały one zweryfikowane, zgodnie z postanowieniami regulaminów rozgrywek lub Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

3) W przypadku, gdy regulamin danych rozgrywek przewiduje rozegranie meczów barażowych o awans do rozgrywek wyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 2020/2021, awans do tej klasy uzyskają:

a) w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami tej samej klasy, klub/y zajmujący najwyższe miejsce w końcowej tabeli rozgrywek spośród klubów uprawnionych do udziału w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021;

b) w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami różnych klas, klub/y wyższej klasy rozgrywkowej, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021.

4) W sytuacji, gdy kluby o których mowa w pkt 3 nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021, zastosowanie będą miały odpowiednie postanowienia Uchwały nr XII/183 z dnia 6 grudnia 2019 roku zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych.

3. Upoważnia się Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do zastosowania innych zasad niż wymienione w ust. 2 pkt 3 w prowadzonych przez siebie rozgrywkach.

Powiązany Artykuł

UEFA Euro 1200.jpg
UEFA przed wyzwaniem. "Specgrupa" pracuje nad kalendarzem

Art. 3

1) W sytuacji, gdy decyzja właściwych władz administracyjnych skutkująca wcześniej brakiem możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium Polski lub części jej terytorium zostanie uchylona, cofnięta lub w jakikolwiek inny sposób utraci swoją moc, obowiązującą:

a) organy prowadzące rozgrywki, w miarę możliwości, ustalą obligatoryjne nowe terminy rozegrania zaległych kolejek rozgrywek, przy czym nie mogą one przypadać później niż termin ostatniej kolejki, wynikający z przyjętego na sezon 2019/2020 ramowego terminarza rozgrywek;

b) organy prowadzące rozgrywki mogą swobodnie ustalać nowe terminy rozegrania zaległych kolejek, tj. również poza terminami sobota/niedziela;

c) w sytuacji, gdy liczba zaległych kolejek uniemożliwiałaby rozegranie ich wszystkich przed terminem ostatniej kolejki wynikającym z przyjętego na sezon 2019/2020 ramowego terminarza rozgrywek, rozegrana zostanie tylko określona liczba zaległych kolejek bez konieczności rozgrywania meczów barażowych;

d) w pierwszej kolejności zostaną ustalone terminy zaległych kolejek, które w ramowym terminarzu rozgrywek zostały zaplanowane jako wcześniejsze, natomiast pozostałe zaległe kolejki nie zostaną rozegrane.

2) Dopuszcza się możliwość przedłużenia rozgrywek PKO Ekstraklasy, przez organ prowadzący, do dnia 24 maja 2020 roku.

3) W przypadku braku możliwości rozegrania wszystkich zaległych kolejek, zastosowanie będą miały postanowienia Art. 2 ust. 2.

4) Upoważnia się Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do zastosowania innych zasad niż wymienione w ust. 1 w prowadzonych przez siebie rozgrywkach z zastrzeżeniem, iż muszą być one zakończone do dnia 30 czerwca 2020 roku.

Powiązany Artykuł

Projekt bez tytułu.jpg
#zostanwdomu i poczytaj książkę. 10 sportowych pozycji, które nie pozwolą ci się nudzić

Art. 4

Upoważnia się Komisję ds. Nagłych PZPN do podejmowania bieżących decyzji w pilnych sprawach z zakresu oficjalnych rozgrywek piłkarskich na terytorium RP, w tym w szczególności rozgrywek Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym, wynikających z aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 i zagrożeniem epidemicznym na terytorium Polski.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do pierwszego zakażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zbigniew Boniek po przełożeniu Euro 2020. "Decyzje zakładają warianty optymistyczne" <<<

rbmk/Twitter/PZPN/Ekstraklasa.org/PR24.pl 

Polecane

Wróć do strony głównej