X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiele hałasu na nic. Mount Everest niezdobyty w rekordowym czasie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 12:47
Czteroosobowa grupa Szerpów z wyprawy Breathless Winter Everest Speed Climbing 2020, której celem było zdobycie najwyższej góry Ziemi Mount Everestu (8848 m n.p.m.) w rekordowym czasie, zakończyła działalność - poinformowała agencja organizująca wyprawę.   
Ekipa  Breathless Winter Everest Speed Climbing 2020,
Ekipa Breathless Winter Everest Speed Climbing 2020,Foto: materiały/TTSevenSummitTreks
  • Mount Everest po raz pierwszy został zdobyty zimą 1980 roku przez polską wyprawę dowodzoną przez Andrzeja Zawadę 
  • Po 45 dniach akcji górskiej, w której brało udział dwudziestu polskich himalaistów, 17 lutego 1980 roku na szczycie stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy
  • W tym roku wyprawa pod nazwą Breathless Winter Everest Speed Climbing 2020 chciała dokonać najszybszego wejścia na szczyt Everestu bez użycia tlenu
Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
EVEREST 1980 - SERWIS SPECJALNY

Wspinacze poinformowali, że prawie osiągnęli obóz trzeci, ale ze względu na padający śnieg oraz silny wiatr musieli zawrócić. W oświadczeniu dodano, że zima w Nepalu kończy się 29 lutego, a że poprawa pogody w najbliższych dniach nie jest spodziewana, wyprawa zostaje zakończona.   

Czteroosobowa grupa Szerpów w składzie Tashi Lakpa Sherpa (kierownik), Pasang Nurbu Sherpa, Mingtemba Sherpa i Halung Dorchi Sherpa, do bazy pod Everestem z Katmandu ruszyła 24 lutego. Plan ekipy był następujący:

25 lutego: z bazy do obozu drugiego (6400 m)
26 lutego: z obozu drugiego do trzeciego (7150 m)
27 lutego: z obozu trzeciego do czwartego (7900 m)
28 lutego: dzień odpoczynku lub rezerwa 
29 lutego: atak na szczyt, a potem zejście do obozu drugiego
1 marca: powrót helikopterem do Katmandu

Zespół to doświadczeni wspinacze, każdy z nich na Evereście już był, ale nigdy zimą. Kierownik ekipy zdobył najwyższą górę Ziemi ośmiokrotnie. 

W wielu komentarzach pojawiała się jednak informacja, że ambitny plan ekipy był tylko zagrywką medialną.

Na Evereście działał także dobry znajomy Szerpów, Alex Txikon. Ostatnie informacje mówią jednak, że Bask także zawrócił.  

(ah)


 


Czytaj także

Krzysztof Wielicki: teraz takie czasy - nie mamy lodowych wojowników, a mamy pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:30
- Ludzie się pięknie wspinają, ale nie mają potrzeby i silnej determinacji, żeby pisać jakąś światową historię. Bardziej chcą pisać swoją. Wtedy bardziej uważają. Są kunktatorscy. Ważą, ile można stracić, a ile można zyskać. Może dobrze, nie wiem, ale my byliśmy napaleni, żeby budować potęgę polskiego alpinizmu. Teraz w bazie jak spotkają się dwa pokolenia to młodzież siedzi na tych portalach, godzinami przyciskają coś na swoich telefonach, a my, starszyzna, śpiewamy rosyjskie piosenki - mówi Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Everest 1980: polscy himalaiści zdobyli zimą najwyższy szczyt Ziemi. "Gdyby to nie był Everest, to byśmy nie weszli"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 15:09
Rozpoczynają się obchody 40. rocznicy zimowego wejścia na Everest (8848 m). Na sukces pracowało dwudziestu uczestników wyprawy, jako pierwsi na świecie 17 lutego 1980 roku na Evereście stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat temu, zimą, Polacy zdobyli Mount Everest. Krzysztof Wielicki: Everest nie był przyjemnością. To była misja, jak wojna

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 23:30
- Byłem odmrożony, ale pomyślałem sobie, że dla Everestu mogę jakieś palce stracić. Wziąłem na wagę górę i moje straty i Everest wygrał. Nie wiem jak Leszek, ale ja czułem, że to jest moja misja, nie zadanie dla przyjemności, tylko jak na wojnie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Krzysztof Wielicki, który po akcji górskiej, w której brało udział dwudziestu wspinaczy, wraz z Leszkiem Cichym, zimą 1980 roku stanął na szczycie Mount Everestu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat temu Polacy zimą zdobyli Everest. Leszek Cichy: zrobili to dwaj inżynierowie z kluczem francuskim w dłoni

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 23:40
- Do ataku szczytowego ruszyliśmy o 7.15, jak już było widno. Wejście na szczyt łatwe nie było, ale było bardzo racjonalne. Ciągle powtarzam, że na szczyt wybrało się dwóch inżynierów, bo cały czas liczyliśmy: ile metrów na godzinę robimy w pionie, jak szybko zużywa się tlen i o której możemy być na szczycie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Leszek Cichy, który w 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim, zimą stanął na szczycie Mount Everestu.  
rozwiń zwiń