X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Elisabeth Revol: traumę po śmierci Tomasza Mackiewicza pokonuję miłością do gór

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 09:04
- Aby mieć całkowitą równowagę w życiu potrzebuję zarówno męża i moich gór - mówi w poruszającym wywiadzie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl Elisabeth Revol, która w styczniu w 2018 roku pod Nangą Parbat stoczyła walkę o życie swojego partnera wspinaczkowego i przyjaciela Tomasza Mackiewicza oraz o własne. W rozmowie himalaistka opowiada między innymi o tej dramatycznej wyprawie.
Himalaistka Elisabeth Revol
Himalaistka Elisabeth RevolFoto: PR

Tomek Mackiewicz dzieci 2 1200 f.jpg
Tomek Mackiewicz nie ścigał się w górach, obserwował "wyścig szczurów". Wspominamy tych, którzy zostali w górach wysokich

25 stycznia 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol dokonali zimowego wejścia na Nangę Parbat (8 126 m n.p.m.). Elisabeth na szczycie stanęła jako pierwsza, było około godziny 18.00. Po niej dotarł Tomasz Mackiewicz, który, jak się po chwili okazało, stracił wzrok. Zapadł na chorobę wysokogórską i ślepotę śnieżną.

Rozpoczęła się walka o przetrwanie.

Elisabeth sprowadziła Tomasza na wysokość 7280 m n.p.m. Nie był w stanie już iść dalej. Himalaistka pomogła partnerowi zsunąć się do szczeliny, która choć trochę osłoniła go przed wiatrem i mrozem.

Po kilku godzinach spędzonych z Mackiewiczem i próbach rozgrzania go, Revol - w obawie o utratę własnych sił - decyduje się zostawić partnera i podejmuje niebezpieczną próbę zejścia niżej. Ma nadzieję, że ułatwi w ten sposób ekipie ratunkowej dotarcie do niej.

Zobacz wywiad z Elisabeth Revol:

"Miałam nadzieję na uratowanie Tomka"

- Zostawiłam Tomka, by ratować jego i siebie. On nie był w stanie się poruszać i nawet gdybym była dwa razy większa, to nie było takiej możliwości, że jedna osoba schodzi z góry i znosi, czy ściąga tę drugą - tłumaczy Elisabeth Revol.

- Schodziłam z nadzieją na uratowanie go. Na wysłanie do niego kilku ratowników. W ogóle nie przeszło mi przez myśl, że mogliby po niego nie pójść - dodaje.

Tomek Mackiewicz 1200 F.jpg
Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat postawił pomnik ludzkiej niezłomności. "Teraz z Czapkinsa nie wypada się już śmiać"

Elizabeth udało się zejść do nieco ponad 6 tys. metrów. 28 stycznia do francuski udało się dotrzeć polskiej ekipie ratunkowej. Himalaiści przybyli z pomocą z bazy, która znajdowała się pod K2. Tam realizowany był wówczas polski projekt zimowego wejścia na drugą najwyższą górę świata. Nasi rodacy pod Nangę Parbat przybyli śmigłowcem, skąd, gdy tylko umożliwiła im to pogoda, zaczęli wspinaczkę.

W akcji wzięli udział Adam Bielecki i Denis Urubko, którzy w rekordowym tempie dotarli do miejsca, gdzie znajdowała się Revol. Wspierali ich Piotr Tomala i Jarosław Botor.

Tomasza Mackiewicza nie udało się uratować.

W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi portalu PolskieRadio24.pl himalaistka opowiada o tamtych traumatycznych wydarzeniach, ale również o przyjaźni z "Czapkinsem", jak mówiono o Tomku, i o swojej miłości do męża i gór.

Rozmawiał Paweł Kurek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nanga Parbat: opublikowano raport w sprawie tragedii. "Tomasz Mackiewicz zażył cztery tabletki"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:29
W prestiżowym periodyku "American Alpine Journal" opublikowano raport na temat styczniowej wspinaczki Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaista Piotr Tomala odebrał Legię Honorową za akcję pod Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:38
Himalaista Piotr Tomala odebrał w Ambasadzie Francji w Warszawie Legię Honorową, za udział w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat w styczniu 2018 roku. Pozostali uczestnicy akcji, podczas której uratowano francuską alpinistkę Elisabeth Revol, odbiorą wyróżnienia w późniejszym terminie. 
rozwiń zwiń