PŚ w skokach: kapitalny konkurs biało-czerwonych. Kamil Stoch najlepszy w Zakopanem, Dawid Kubacki na podium

2020-01-26, 18:24

Kamil Stoch. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Kamil Stoch wygrał w Zakopanem indywidualny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Znakomicie spisał się też trzeci Dawid Kubacki, dla którego to dziewiąty z rzędu konkurs na podium. Stoch po raz piąty zwyciężył na Wielkiej Krokwi.

Andrzej Grabowski i Jakub Niziński relacjonują konkurs PŚ w Zakopanem (Jedynka)
+
  • Dawid Kubacki chciał podtrzymać kapitalną serię miejsc na podium
  • Polak udowodnił świetną dyspozycję, ale jeszcze lepszy był jego bardziej doświadczony kolega z kadry
  • Dla Stocha to drugie zwycięstwo w sezonie, a piąte w karierze podczas zakopiańskich konkursów
  • Wysokie siódme miejsce zajął Piotr Żyła

W sezonie 2019/2020 skoczkowie rywalizują w 41. edycji Pucharu Świata. Portal PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotował specjalny serwis, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami na skoczniach.

PŚ W SKOKACH NARCIARSKICH 2019/2020 - SERWIS SPECJALNY

W sobotnich zawodach drużynowych zwyciężyli Niemcy, a biało-czerwoni, skaczący w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, zajęli piąte miejsce. Kubacki, który stawał na podium ośmiu poprzednich konkursów z cyklu Pucharu Świata, udowodnił jednak wielką formę. Skoczył 135 i 139,5 m, co w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej dało mu drugie miejsce, za Niemcem Stephanem Leyhe.

Półmetek dla Kubackiego

Już pierwsza seria przyniosła polskim kibicom bardzo wiele powodów do radości. Na półmetku zawodów prowadził Kubacki. Skoczek z Szaflar osiągnął 140 metrów i prowadził z przewagą 4,2 pkt nad Leyhe (139 m). Stoch był trzeci po skoku na odległość 137,5 m. Bardzo dobrze spisał się także Piotr Żyła, któremu 137 metrów dawało siódme miejsce.

Niestety, do drugiej serii awansowało tylko trzech reprezentantów Polski. Aleksander Zniszczoł (121,5 m) był 35., a Maciej Kot (116 m) ukończył zawody dopiero na 44. miejscu.

Popis Stocha

W drugiej serii kapitalny atak na pierwsze miejsce przeprowadził Stoch. Polak dofrunął aż do 140 metra i ze spokojem mógł czekać na rozwój wypadków. Ani Leyhe (134 m), ani Kubacki (133 m) nie byli w stanie zagrozić trzykrotnemu mistrzowi olimpijskiemu. Ostatecznie lider z pierwszej serii musiał zadowolić się trzecim miejscem, gdyż z czwartej pozycji na drugą awansował Stefan Kraft, który w drugiej serii osiągnął 138 m.

Leyhe finiszował tuż za podium, a o jedną pozycję w stosunku do pierwszej serii spadł Żyła. Wiślanin trafił na bardzo trudne warunki wietrzne, jednak zdołał skoczyć 131 metrów, co pozwoliło ostatecznie na zajęcie ósmego miejsca.

Wrócił na zwycięski szlak

Dla Stocha to 35. zwycięstwo w karierze w konkursie Pucharu Świata. 32-latek po raz piąty wygrał w Zakopanem. Co ciekawe, w dwóch poprzednich sezonach... nie był w stanie awansować do drugiej serii zakopiańskich zawodów. W obecnym sezonie najbardziej utytułowany z polskiej kadry zwyciężył też w Engelbergu oraz był trzeci w Wiśle.

Nie schodzi z podium

Także Kubacki ma powody do zadowolenia. Dla zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni to już dziewiąte z rzędu podium pucharowych zawodów. Żaden z polskich skoczków nie może pochwalić się podobnym osiągnięciem.