Iga Świątek nie dała szans Chorwatce. Polka w 1/8 finału Australian Open

2020-01-25, 08:00

Iga Świątek. Foto: PAP/EPA/LYNN BO BO

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne. W sobotę pokonała rozstawioną z numerem 19. Chorwatkę Donnę Vekić 7:5, 6:3.

Chwilę po wygranym spotkaniu 1/16 finału Cezary Gurjew rozmawiał z trenerem 18-letniej Polki - Piotrem Sierzputowskim (IAR)
+

18-letnia tenisistka z Warszawy po raz drugi w karierze wystąpi w 1/8 finału zawodów zaliczanych do Wielkiego Szlema. W ubiegłym roku dotarła do tego etapu we French Open.

Ojciec Igi Świątek: Iga buduje w sobie status zawodowego zawodnika

W Melbourne Iga Świątek dotychczas nie straciła seta. W poprzednich rundach odprawiła z kwitkiem Węgierkę Timeę Babos i Hiszpankę Carlę Suarez Navarro.

Stawiała zacięty opór

56. w rankingu WTA Polka nie była faworytką meczu z plasującą się o 36 pozycji wyżej Vekić, ćwierćfinalistką ubiegłorocznego US Open, ale od początku stawiła jej zacięty opór, zdobywając punkty przy własnym podaniu. W siódmym gemie obroniła trzy break-pointy, a w dwunastym, gdy sama miała szansę przełamać serwis Chorwatki, uczyniła to przy drugiej okazji i wygrała seta 7:5.

Starsza o pięć lat Donna Vekić lepiej rozpoczęła drugą partię, obejmując prowadzenie 3:1. Potem jednak popełniała coraz więcej błędów, a Iga Świątek grała coraz skuteczniej, zwłaszcza przy siatce i wygrała pięć kolejnych gemów, kończąc pojedynek przy pierwszym meczbolu.

W 1/8 rywalką Estonka

Kolejną rywalką Igi Świątek będzie Estonka Anett Kontaveit (nr 28), która łatwo wygrała z rozstawioną z numerem siódmym Szwajcarką Belindą Bencic 6:0, 6:1.

W sobotę Iga Świątek wystąpi jeszcze raz na tym samym korcie (1573 Arena) razem z Łukaszem Kubotem, a ich rywalami w pierwszej rundzie miksta będą reprezentanci gospodarzy Ellen Perez i Luke Saville.

Wyniki sobotnich meczów 3. rundy turnieju kobiet w wielkoszlemowym tenisowym Australian Open:

Iga Świątek (Polska) - Donna Vekic (Chorwacja, 19) 7:5, 6:3
Anett Kontaveit (Estonia, 28) - Belinda Bencic (Szwajcaria, 6) 6:0, 6:1
Simona Halep (Rumunia, 4) - Julia Putincewa (Kazachstan) 6:1, 6:4
Angelique Kerber (Niemcy, 17) - Camila Giorgi (Włochy) 6:2, 6:7 (4-7), 6:3
Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja, 30) - Karolína Pliskova (Czechy, 2) 7:6 (7-4), 7:6 (7-3)
Elise Mertens (Belgia, 16) - Catherine Bellis (USA) 6:1, 6:7 (5-7), 6:0
Kiki Bertens (Holandia, 9) - Zarina Dijas (Kazachstan) 6:2, 7:6 (7-3)
Garbine Muguruza (Hiszpania) - Jelina Switolina (Ukraina, 5) 6:1, 6:2