Ekstraklasa: Legia Warszawa liderem tabeli. Niezgoda i Kante w świetnej formie

2019-12-14, 22:16

Jose Kante i Jarosław Niezgoda . Foto: PAP/Piotr Nowak

W ostatnim sobotnim meczu 19. kolejki PKO BP Ekstraklasy Legia Warszawa wygrała na własnym boisku z Wisłą Płock 3:1 (2:1). Było to piąte z rzędu zwycięstwo legionistów przy Łazienkowskiej. Kluczową rolę odegrał duet napastników Jarosław Niezgoda - Jose Kante.

Trener Aleksandar Vuković był zadowolony z postawy swoich zawodników, którzy wygrali w lidze trzeci raz z rzędu (IAR)
+
  • "Nafciarze" zupełnie nie przypominali drużyny, która w poprzednim sezonie wygrała w Warszawie aż 4:1, a w pierwszej rundzie obecnych rozgrywek zwyciężyła wicemistrza Polski u siebie 1:0
  • W sobotni wieczór na Łazienkowskiej zdecydowanie dominowała Legia
  • W całym meczu oddała aż 25 strzałów, natomiast goście zaledwie trzy

Bohaterami okazali się ofensywni gracze gospodarzy - Jarosław Niezgoda i były piłkarz płockiej ekipy Jose Kante. Pierwszy strzelił dwa gole i łącznie z 13 bramkami prowadzi w klasyfikacji strzelców ekstraklasy (miał też w sobotę asystę), natomiast Kante zaliczył jedno trafienie i asystę.

Już po 27 minutach legioniści prowadzili 2:0 - najpierw z trafienia cieszył się Niezgoda, a wkrótce potem Kante.

W 35. minucie goście dość niespodziewanie, bowiem przebieg meczu na to nie wskazywał, strzelili kontaktowego gola. Po faulu na Giorgim Merebaszwilim sędzia - korzystając z pomocy VAR - podyktował rzut karny, pewnie wykorzystany przez byłego pomocnika Legii Dominika Furmana.

Na więcej płockiej ekipy nie było jednak stać. W drugiej części legioniści kontrolowali przebieg meczu. W 64. minucie podwyższyć mógł Kante, ale jego strzał głową świetnie obronił Thomas Daehne. Kilka minut później bliski szczęścia był Niezgoda, który trafił w słupek.

W 74. minucie napastnik Legii zrehabilitował się, gdy w dość nietypowy sposób uderzył piłkę głową, co zmyliło bramkarza Wisły i zapewniło Legii zwycięstwo 3:1.

Wśród akcji gości można odnotować jedynie niecelny strzał głową Piotra Tomasika po dokładnym dośrodkowaniu Furmana.

Legia wykorzystała zatem potknięcia innych drużyn z czołówki w tej kolejce. Ma 38 punktów i o trzy wyprzedza drugą Pogoń Szczecin, a o cztery - Śląsk Wrocław.

Legia Warszawa - Wisła Płock 3:1 (2:1).

Bramki: 1:0 Jarosław Niezgoda (22), 2:0 Jose Kante (27), 2:1 Dominik Furman (35-karny), 3:1 Jarosław Niezgoda (74-głową).

Żółta kartka - Legia Warszawa: Igor Lewczuk. Wisła Płock: Thomas Daehne, Dominik Furman.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 20 485.

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Marko Vesovic, Igor Lewczuk, Artur Jędrzejczyk, Michał Karbownik - Paweł Wszołek, Andre Martins, Jose Kante (73. Walerian Gwilia), Domagoj Antolic (90. Cafu), Luquinhas - Jarosław Niezgoda (85. Kacper Kostorz).

Wisła Płock: Thomas Daehne - Cezary Stefańczyk, Damian Michalski, Alan Uryga, Piotr Tomasik - Suad Sahiti (63. Maciej Ambrosiewicz), Dominik Furman, Damian Rasak, Mateusz Szwoch (86. Karol Angielski), Giorgi Merebaszwili - Ricardinho (76. Olaf Nowak).

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-12-13:
Wisła Kraków - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
Arka Gdynia - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:1)

2019-12-14:
Śląsk Wrocław - Lech Poznań 1:1 (1:0)
Raków Częstochowa - Górnik Zabrze 2:1 (1:1)
Legia Warszawa - Wisła Płock 3:1 (2:1)

Pozostałe mecze kolejki
2019-12-15:
Piast Gliwice - ŁKS Łódź (12.30)
Korona Kielce - Cracovia Kraków (15.00)
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Wisła Kraków 19 4 2 13 18-33 14 -15
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze