X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

100 lat PZTW: Ryszard Stadniuk "sternikiem" polskich wioseł jest już trzecią dekadę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 07:00
- O wioślarstwie wiem bardzo dużo, ale jeszcze nie wszystko - mówi Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, który szefem związku został w 1996 roku. 
Audio
  • Z prezesem Ryszardem Stadniukiem rozmawiał Cezary Gurjew (PR1/Kronika Sportowa)
Ryszard Stadniuk Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich dowodzi od 1996 roku
Ryszard Stadniuk Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich dowodzi od 1996 roku Foto: PZTW
  • W poniedziałek w warszawskich Łazienkach odbyła się uroczysta gala, która uświetniła obchody 100-lecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich

- Dziękuję Ministerstwu Sportu i naszym sponsorom - firmie Enea i Lotto. Bez waszego wsparcia, nie byłoby tak wspaniałych wyników. Dziękuję także przedstawicielom mediów - powiedział podczas Gali Ryszard Stadniuk, prezes PZTW.

Głos zabrał także Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - Polski ruch olimpijski bardzo wiele zawdzięcza wioślarstwu. 18 medali olimpijskich, wiele emocji i znakomitych przeżyć. Promujecie sport, promujecie ruch olimpijski, promujecie Polskę w świecie - powiedział.

Galę swoją obecnością zaszczycił także prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), Jean-Christophe Rolland. - 100 lat to kamień milowy w historii organizacji. W imieniu FISA mam wielki zaszczyt i ogromną przyjemność być tutaj i świętować z wioślarską rodziną 100. rocznicę powstania PZTW - mówił.

PKOL artykolowka zobacz więcej.jpg
100-lecie PKOl

Podczas Gali przyznane zostały liczne odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złote Krzyże Zasługi, Srebrne Krzyże Zasługi, Brązowe Krzyże Zasługi, Odznaki "Za Zasługi dla Sportu", Medale 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Medale za "Zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego" oraz Medale 100-lecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. 

Podczas Gali wybrana została także osada stulecia PZTW. Tytuł trafił do Roberta Sycza i Tomasza Kucharskiego, dwukrotnych mistrzów olimpijskich w dwójce podwójnej wagi lekkiej. 

Szczerze powiem, że nie spodziewałem się. Nie sądziłem, że będzie dokonywany taki wybór. Wiemy, że czwórka podwójna też zdobywała wiele medali i jest bardzo zasłużoną osadą, ale myślę, że zdecydowały dwa złota igrzysk olimpijskich. Jest mi bardzo miło, że w ten sposób podziękowano za to, co osiągnęliśmy powiedział Robert Sycz.

O tym, że panowie stanowią duet zdecydował przypadek.

- W 1997 roku pływaliśmy w czwórce podwójnej wagi lekkiej – ja byłem szlakowym, a Tomek siedział drugi. Byli z nami Robert Laskowski z Torunia i Tomasz Fiłka ze Szczecina. Kiedy jednak doszło do Pucharów Świata i trzeba było startować w dwójce, stworzyłem duet z Fiłką. Zajęliśmy szóste miejsce w Paryżu, mając niewielką stratę do podium. I w takim zestawieniu mieliśmy występować przez resztę sezonu. Jednak Tomek Fiłka musiał jechać na wesele, na którym był świadkiem, a trenować było trzeba. I w ten sposób wsiedliśmy do łodzi z Tomkiem Kucharskim. Pamiętam, że Jerzy Broniec nie widział tego zestawienia ze względu na wagę, ponieważ dla nas obu waga startowa była nienaturalna. Trener unikał tego jak tylko mógł. Tymczasem, jak tylko wsiedliśmy do łódki, od pierwszych chwytów było czuć, że to jest to. Technicznie byliśmy dopasowani idealnie. Na 1000 metrów osiągaliśmy czas lepszy o dziesięć sekund niż z Fiłką, mimo że z nim również wiosłowało mi się bardzo fajnie. Pewnie byśmy zostali razem w osadzie, gdyby nie ten jego wyjazd na weekend… - wyjaśnił Robert Sycz.

- Tomek pojechał na to wesele, a ja zostałem na przejazdy, jako zawodnik rezerwowy. Pływaliśmy dość szybko, a po powrocie Tomka, były przejazdy kontrolne – Robert pływał raz ze mną, a raz z Fiłką. Pojechaliśmy z Robertem na ostatni Puchar Świata w sezonie do Lucerny i zdobyliśmy tam brązowy medal. Właściwie wtedy zaczęło się to na poważnie - wyjaśnił. 

Podczas gali Wyróżnieni nominacjami zostali także Natalia Madaj-Smolińska i Magdalena Fularczyk-Kozłowska (dwójka podwójna) oraz Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski (czwórka podwójna).

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Ryszardem Stadniukiem, prezesem PZTW.

ah


Zobacz więcej na temat: wioślarstwo SPORT

Czytaj także

PŚ w wioślarstwie: zwycięstwo polskiej czwórki podwójnej w Poznaniu. Cztery miejsca na podium biało-czerwonych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 15:34
Polska czwórka podwójna wygrała w Poznaniu zawody Pucharu Świata w wioślarstwie. Biało-czerwoni startowali w składzie: Dominik Czaja, Szymon Pośnik, Wiktor Chabel i Fabian Barański. W niedzielę na podium stanęły jeszcze dwie inne polskie osady - czwórka podwójna kobiet i męska czwórka bez sternika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MŚ w wioślarstwie: grad medali Polaków. Złoto i dwa srebra biało-czerwonych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 20:18
Trzy medale wywalczyli w sobotę polscy wioślarze podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Linzu. Złoto zdobyła czwórka bez sternika w składzie Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski. Na drugim stopniu stanęły też czwórki podwójne: żeńska w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann oraz męska w składzie Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

MŚ w wioślarstwie: czwarty medal biało-czerwonych. Brąz dwójki bez sternika

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:34
Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup zdobyli w Linzu brązowy medal wioślarskich mistrzostw świata w rywalizacji dwójek podwójnych. Złoty medal wywalczyli Chińczycy, a srebrny - osada z Irlandii. To drugi wspólny sukces Ziętarskiego i Biskupa - w 2017 roku zdobyli srebro mistrzostw świata w Sarasocie. 
rozwiń zwiń