Ekstraklasa: Wisła Kraków - Pogoń Szczecin. Szczęśliwy piątek trzynastego. Wisła zawróciła nurt

2019-12-14, 09:28

Piłkarze Wisły Kraków cieszą się z gola Lukasa Klemenza (L) podczas meczu Ekstraklasy z Pogonią Szczecin. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Myślę, że kluczowym hasłem po meczu jest słowo "wreszcie”. Pokazaliśmy, że kiedy zespół walczy, nie poddaje się, potrafi wygrać wiele. Pokazaliśmy futbol, którego brakowało w ostatnich meczach - stwierdził po meczu 19. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy trener Wisły Kraków, która pokonała u siebie Pogoń Szczecin 1:0 (1:0). "Biała Gwiazda" przełamała tym samym serię dziesięciu ligowych porażek z rzędu.

Gola na wagę trzech punktów, który przerwał serię dziesięciu porażek z rzędu "Białej Gwiazdy" strzelił Łukasz Klemenz (IAR)
+
  • Ostatni raz "Wiślacy" wygrali w Ekstraklasie pod koniec sierpnia wygrywając przed własną publicznością z Zagłębiem Lubin
  • Wisła Kraków wciąż zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy
  • W sobotę odbędą się trzy mecze - o 15.00 Raków Częstochowa zagra z Górnikiem Zabrze, o 17.30 Śląsk Wrocław z Lechem Poznań, a o 20.30 Legia Warszawa z Wisłą Płock

Do piątkowego spotkania "Portowcy", lider tabeli Ekstraklasy, przystępowali w roli zdecydowanych faworytów, na Pomorze wracają jednak bez zdobyczy punktowej. "Biała Gwiazda" w 38. minucie za sprawą trafienia Lukasa Klemenza objęła prowadzenie, którego nie oddała już do końca wyrównanej rywalizacji.

- Myślę, że kluczowym hasłem po meczu jest słowo "wreszcie”. Pokazaliśmy, że kiedy zespół walczy, nie poddaje się, potrafi wygrać wiele. Pokazaliśmy futbol, którego brakowało w ostatnich meczach. Wszyscy przygotowaliśmy drużynę do dzisiejszego meczu - każdy z pracowników i członków zespołu dał naszym graczom wsparcie i zbudował ich pozytywną mentalność. Chociaż doskonale wiem, że to zwycięstwo jest dopiero początkiem niezwykle długiej drogi, mam nadzieję, że ten sukces będzie dla nas przysłowiowym "pozytywnym kopem”, który popchnie nas w kierunku wyznaczonego celu - tak starcie z Pogonią Szczecin podsumował Artur Skowronek, szkoleniowiec "Białej Gwiazdy".

Nie tylko Śląsk płaci cenę. Legia ukarana przez Komisję Ligi

Kosta Runjaić, trener Pogoni Szczecin pogratulował rywalom i dodał, że z wyniku i z tego, jak grali jego podopieczni w pierwszej połowie nie jest zadowolony. - Widziałem, że Wisła w końcu musi przerwać niekorzystną serię i niestety to właśnie w meczu z nami nastąpiło przełamanie. Nie zamierzam nic zmieniać, ani tym bardziej dokonywać rewolucji - sami jesteśmy sobie winni, musimy spojrzeć w lustro i przeanalizować błędy, które zadecydowały o porażce. W tej chwili najłatwiej powiedzieć, że po prostu zagraliśmy zły mecz, jednak moi podopieczni nie zasłużyli na tak krytyczne słowa. Do końca roku rozegramy jeszcze jeden mecz. Przed własną publicznością zmierzymy się z Koroną, a zwycięstwo na własnym stadionie byłoby doskonałym prezentem na zbliżające się święta. Piłka pisze rożne scenariusze - z pewnością to nie pierwszy raz, kiedy lider przegrywa z ostatnią drużyną w tabeli. Mimo porażki, w dzisiejszym starciu, zebraliśmy niezwykle ważne doświadczenie, a po drugie - uszczęśliwiliśmy wiele osób w Krakowie, chociaż nie było to naszym celem - w ten sposób pojedynek ocenił trener Runjaić.

Po 19. kolejkach Wisła Kraków dalej zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy z dorobkiem 14 punktów. Pogoń Szczecin po przegranej w Małopolsce ma tyle samo punktów co Legia Warszawa - 35. Podopieczni Aleksandara Vukovicia w sobotę zagrają u siebie z Wisłą Płock i mają szansę zostać samodzielnym liderem rozgrywek.

19. kolejka Ekstraklasy

Wisła Kraków - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)

Bramki: L. Klemenz - 39

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź)

Wisła: Buchalik – Burliga, Janicki, Klemenz, Sadlok – Błaszczykowski (89. Bartosz), Basha (74. Boguski), Pawłowski, Chuca (86. Wasilewski), Michał Mak – Paweł Brożek

Pogoń: Stipica – Stec (76. Frączczak), Bartkowski, Łasicki, Matynia – Kowalczyk, Podstawski (46. Hostikka), D. Dąbrowski, Kozulj (68. Manias), Spiridonović – Buksa

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Arka Gdynia - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:1)
Pozostałe mecze kolejki
2019-12-14:
Raków Częstochowa - Górnik Zabrze (15.00)
Śląsk Wrocław - Lech Poznań (17.30)
Legia Warszawa - Wisła Płock (20.00)
2019-12-15:
Piast Gliwice - ŁKS Łódź (12.30)
Korona Kielce - Cracovia Kraków (15.00)
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Wisła Kraków 19 4 2 13 18-33 14 -15
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze