Ekstraklasa: Wisła Kraków - Pogoń Szczecin. Sensacja pod Wawelem. "Biała Gwiazda" złapała oddech

2019-12-14, 07:30

Piłkarz Wisły Kraków Lukas Klemenz (P) i Adam Buksa (L) z Pogoni Szczecin podczas meczu Ekstraklasy. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W drugim meczu 19. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Wisła Kraków pokonała u siebie Pogoń Szczecin 1:0 (1:0). "Biała Gwiazda" przełamała tym samym serię dziesięciu ligowych porażek z rzędu. Ostatni raz "Wiślacy" wygrali w Ekstraklasie pod koniec sierpnia wygrywając przed własną publicznością z Zagłębiem Lubin.

Pogoń przegrała po raz pierwszy od 25 października. Mówi obrońca Portowców Jakub Bartkowski (IAR)
+
  • W spotkaniu otwierającym 19. serię gier Arka Gdynia pokonała u siebie KGHM Zagłębie Lubin 2:1
  • Tytułu broni Piast Gliwice
  • Wisła Kraków wciąż zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy
  • W sobotę odbędą się trzy mecze - o 15.00 Raków Częstochowa zagra z Górnikiem Zabrze, o 17.30 Śląsk Wrocław z Lechem Poznań, a o 20.30 Legia Warszawa z Wisłą Płock

Wisła od początku starała się dobrze grać w defensywie i skutecznie blokować ataki ze strony "Portowców". Zgodnie z przewidywaniami to właśnie podopieczni trenera Kosty Runjaica częściej przebywali przy piłce. Drużyna Artura Skowronka próbowała gry z kontrataku i w tym upatrywała szansę na strzelenie pierwszego gola.

Nie tylko Śląsk płaci cenę. Legia ukarana przez Komisję Ligi

Przez większą część pierwszej połowy to goście starali się operować futbolówką. Wisła próbowała wykorzystywać swoje okazje. Dobrą sytuację w 33. minucie miał Chuca, który uderzył mocno na bramkę Stipicy, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Chwilę później nie pomylił się już Lukaz Klemenz i przed przerwą wyprowadził "Białą Gwiazdę" na prowadzenie.

Przy golu 24-latka asystował kapitan krakowskiej drużyny Jakub Błaszczykowski. Jeszcze w końcówce gospodarze próbowali pójść za ciosem i podwyższyć wynik meczu. Szansę miał Burliga, ale kontra krakowian okazała się nieskuteczna. Niespodziewanie po pierwszych trzech kwadransach Wisła Kraków wygrywała z Pogonią Szczecin 1:0.

Zaraz po rozpoczęciu drugiej części meczu krakowianie mogli zdobyć drugą bramkę, ale zablokowany został Brożek. W odpowiedzi świetną akcję przeprowadzili piłkarze Pogoni, ale tym razem przestrzelił Spiridonović. Kilka minut później ponownie atakowali "Portowcy", a tym razem strzał Buksy okazał się minimalnie niecelny.

Goście wcale nie zamierzali zwalniać tempa i cały czas szukali wyrównującej bramki. Po uderzeniu Buksy, na bramkę Buchalika strzelał Dąbrowski, ale i jego próba okazała się nieskuteczna.

W 60. minucie Pogoń miała stały fragment gry, tuż przed bramką krakowskiej drużyny. Mocno, lecz niecelnie przyłożył Spiridonović. Kilka sekund później akcja przeniosła się pod pole karne "Portowców". Blisko szesnastki faulował Stec, ale sędzia główny Zbigniew Dobrynin musiał skorzystać z analizy VAR. Ostatecznie arbiter wskazał na rzut wolny dla Wisły, tuż przed linią pola karnego.

Do końca regulaminowego czasu gry kibice "Białej Gwiazdy" dopingowali swoją drużynę. Zespół Kosty Runjaica starał się odmienić losy meczu, ale gospodarze skutecznie grali w obronie. Ostatecznie Wisła przełamała serię dziesięciu ligowych porażek z rzędu i odniosła pierwsze zwycięstwo w Ekstraklasie od... 31 sierpnia, kiedy pokonali u siebie KGHM Zagłębie Lubin 4:2.

Po 19. kolejkach Wisła Kraków dalej zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy z dorobkiem 14 punktów. Pogoń Szczecin po przegranej w Małopolsce ma tyle samo punktów co Legia Warszawa - 35. Podopieczni Aleksandara Vukovicia w sobotę zagrają u siebie z Wisłą Płock i mają szansę zostać samodzielnym liderem rozgrywek.

19. kolejka Ekstraklasy

Wisła Kraków - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)

Bramki: L. Klemenz - 39

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź)

Wisła: Buchalik – Burliga, Janicki, Klemenz, Sadlok – Błaszczykowski (89. Bartosz), Basha (74. Boguski), Pawłowski, Chuca (86. Wasilewski), Michał Mak – Paweł Brożek

Pogoń: Stipica – Stec (76. Frączczak), Bartkowski, Łasicki, Matynia – Kowalczyk, Podstawski (46. Hostikka), D. Dąbrowski, Kozulj (68. Manias), Spiridonović – Buksa

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Arka Gdynia - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:1)
Pozostałe mecze kolejki
2019-12-14:
Raków Częstochowa - Górnik Zabrze (15.00)
Śląsk Wrocław - Lech Poznań (17.30)
Legia Warszawa - Wisła Płock (20.00)
2019-12-15:
Piast Gliwice - ŁKS Łódź (12.30)
Korona Kielce - Cracovia Kraków (15.00)
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Wisła Kraków 19 4 2 13 18-33 14 -15
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze