X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Katar 2022: Rosjanie będą mogli wystąpić pod neutralną flagą

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 16:22
Rosyjscy piłkarze, jeśli wywalczą awans na mistrzostwa świata w 2022 roku, będą mogli wystąpić w nich pod neutralną flagą - poinformował szef komitetu ds. weryfikacji zgodności Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Jonathan Taylor. Nie podał jednak szczegółów tego rozwiązania.
Audio
 • Szef Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski podkreśla, że kara jest bardzo surowa (IAR)
 • Rynkowski tłumaczy powody decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (IAR)
 • WADA potwierdziła, że Rosja na cztery lata została wykluczona z igrzysk olimpijskich i innych zawodów sportowych. Powodem takiej decyzji jest manipulacja informacjami, jakiej Rosjanie mieli dopuścić się wobec władz antydopingowych. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR)
 • Witold Bańka powiedział w TVP Info, że Rosjanie nie wywiązali się ze swoich zobowiązań (IAR)
 • Bańka podkreślił, że decyzja została podjęta jednogłośnie (IAR)
 • Co może to oznaczać dla Rosji, tłumaczy Rafał Bała z Redakcji Sportowej Programu Pierwszego Polskiego Radia (IAR)
 • Rosjanie mogą być odsunięci z rywalizacji w największych imprezach sportowych pod swoją flagą (IAR)
 • Zdaniem Henryka Urbasia, ukrywanie dopingu w rosyjskim sporcie występowało od lat, włączając w to imprezy najwyższej rangi. Rosjanie, którzy poświadczą o swojej uczciwości, będą mogli występować na międzynarodowych arenach, lecz jako zawodnicy neutralni (IAR)
 • Rekomendacja WADA nie jest jeszcze wiążąca. Wydaje się jednak, że jej ostateczna prawomocna decyzja jest formalnością - dodał Henryk Urbaś (IAR)
Piłkarska reprezentacja Rosji
Piłkarska reprezentacja RosjiFoto: Printscreen z Twitter
 • Rosyjskim sportowcom pozostawiono możliwość startu zawodnikom pod neutralną flagą
 • Od decyzji WADA można się odwołać w ciągu 21 dni do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS)
 • Kryzys dopingowy w rosyjskim sporcie trwa już prawie pięć lat

Komitet Wykonawczy WADA w poniedziałek zdecydował o wykluczeniu Rosji z letnich igrzysk w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą dopingową w tym kraju. Sankcje mają obowiązywać do 2023 roku i obejmują również inne wielkie imprezy międzynarodowe, w tym mistrzostwa świata. W ciągu czterech najbliższych lat Rosja nie będzie mogła również organizować najważniejszych imprez.

Rosyjscy sportowcy nie będą mogli startować w tym okresie w swoich barwach, ale możliwy jest ich występ pod neutralną flagą, bez hymnu, co miało już miejsce w przeszłości. Dotyczyło to jednak wówczas tylko sportów indywidualnych. W zakres imprez, w których nie będzie teraz mogła startować ekipa "Sbornej" wchodzi m.in. piłkarski mundial w Katarze, który odbędzie się w 2022 roku.

- Jeśli awansują do turnieju finałowego, to reprezentacja Rosji nie będzie mogła w nim uczestniczyć. Ale jeśli wprowadzony zostanie odpowiedni mechanizm, to będą mogli brać w niej udział na neutralnych zasadach - zaznaczył Taylor.

Nie jest na razie jasne, jak miało by to wyglądać w praktyce. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zaznaczyła, że jest w kontakcie z WADA w celu wyjaśnienia tej sprawy.

rosja wada 1200.jpg
Jest decyzja WADA. Rosja wykluczona z rywalizacji na cztery lata

Od decyzji WADA można się odwołać w ciągu 21 dni do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Mogą to uczynić Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA), Rosyjski Komitet Olimpijski albo dowolna zainteresowana międzynarodowa federacja sportowa. Złożenie apelacji skutkowałoby zawieszeniem sankcji aż do czasu potwierdzenia decyzji przez CAS.

<<< Witold Bańka o wykluczeniu Rosji. "Decyzja zapadła jednogłośnie"

Już wcześniej WADA potwierdziła, że sankcje nie będą miały wpływu na plany rozegrania w Rosji meczów przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy. Cztery spotkania, w tym jedno ćwierćfinałowe, mają się odbyć w Sankt Petersburgu. W tym mieście ma zostać rozegrany także finał piłkarskiej Ligi Mistrzów w 2021 roku.

Kryzys w rosyjskim sporcie trwa już prawie pięć lat, a jego ostatnia odsłona dotyczy podejrzenia o manipulacje danymi, jakie WADA otrzymała z moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Pracujący na zlecenie WADA eksperci informatyczni stwierdzili, że z tych danych usunięto setki podejrzanych wyników.

ps

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest decyzja WADA. Rosja wykluczona z rywalizacji na cztery lata

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 11:40
Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą dopingową w tym kraju - poinformował rzecznik prasowy WADA. Rosyjska reprezentacja nie wystąpi też podczas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze.
rozwiń zwiń