X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Witold Bańka o wykluczeniu Rosji. "Decyzja zapadła jednogłośnie"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 14:09
- Decyzja w sprawie wykluczenia Rosji z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku zapadła jednogłośnie - oświadczył w Lozannie Witold Bańka, który 1 stycznia obejmie stanowisko przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
Audio
 • Witold Bańka powiedział w TVP Info, że Rosjanie nie wywiązali się ze swoich zobowiązań (IAR)
 • Bańka podkreślił, że decyzja została podjęta jednogłośnie (IAR)
 • Szef Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski podkreśla, że kara jest bardzo surowa (IAR)
 • Rynkowski tłumaczy powody decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (IAR)
 • Zdaniem Henryka Urbasia, ukrywanie dopingu w rosyjskim sporcie występowało od lat, włączając w to imprezy najwyższej rangi. Rosjanie, którzy poświadczą o swojej uczciwości, będą mogli występować na międzynarodowych arenach, lecz jako zawodnicy neutralni (IAR)
 • Rekomendacja WADA nie jest jeszcze wiążąca. Wydaje się jednak, że jej ostateczna prawomocna decyzja jest formalnością - dodał Henryk Urbaś (IAR)
 • WADA potwierdziła, że Rosja na cztery lata została wykluczona z igrzysk olimpijskich i innych zawodów sportowych. Powodem takiej decyzji jest manipulacja informacjami, jakiej Rosjanie mieli dopuścić się wobec władz antydopingowych. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR)
 • Co może to oznaczać dla Rosji, tłumaczy Rafał Bała z Redakcji Sportowej Programu Pierwszego Polskiego Radia (IAR)
 • Rosjanie mogą być odsunięci z rywalizacji w największych imprezach sportowych pod swoją flagą (IAR)
Witold Bańka i Craid Reedie z WADA
Witold Bańka i Craid Reedie z WADAFoto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
 • Rosyjskim sportowcom pozostawiono możliwość startu zawodnikom pod neutralną flagą
 • Od decyzji WADA można się odwołać w ciągu 21 dni do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS)
 • Kryzys w rosyjskim sporcie trwa już prawie pięć lat

- To bardzo dobry sygnał, jeśli chodzi o zwalczanie dopingu w przyszłości - podkreślił Bańka.

Sankcje wobec Rosji, podjęte w związku z podejrzeniami o manipulacje danymi, jakie WADA otrzymała z moskiewskiego laboratorium antydopingowego, poparło jednogłośnie dwunastu członków Komitetu Wykonawczego WADA.

Oznacza to, że rosyjscy sportowcy nie będą mogli startować w Tokio i w Pekinie w swoich barwach, ale możliwy jest ich występ pod neutralną flagą, podobnie jak w ubiegłym roku na zimowej olimpiadzie w Pjongczangu, i podobnie jak w 2016 roku w Rio de Janeiro, gdzie to zastrzeżenie dotyczyło części zawodników.

- Nakładamy realne sankcje na tych, którzy są odpowiedzialni za manipulacje, a jednocześnie zostawiamy otwarte drzwi przed tymi, którzy nie mieli nic wspólnego ze skandalem dopingowym w Rosji. Jednym z najważniejszych celów WADA jest to, aby chronić czystych sportowców. Nasza praca jeszcze się nie skończyła. Teraz musimy się skupić na wdrożeniu rekomendacji Komitetu Wykonawczego i podjąć później następne kroki - dodał Bańka na zakończenie krótkiego oświadczenia.

rosja piłka 1200 f.jpg
Rosjanie wystąpią na mundialu pod neutralną flagą?

Sankcje mają obowiązywać do 2023 roku i obejmują również inne wielkie imprezy międzynarodowe, w tym mistrzostwa świata. W ciągu czterech najbliższych lat Rosja nie będzie mogła również organizować najważniejszych imprez.

>>> Czytaj więcej: Jest decyzja WADA. Rosja wykluczona z rywalizacji na cztery lata

- Rosyjscy sportowcy, jeśli chcą wziąć udział w igrzyskach olimpijskich lub paraolimpijskich lub w innych ważnych wydarzeniach sportowych wymienionych w rekomendacjach, będą musieli wykazać, że nie byli zamieszani w programy dopingowe opisane w raportach McLarena (prokuratora WADA Richarda McLarena, zajmującego się dopingiem w Rosji - przyp. red.) lub że ich próbki nie zostały sfałszowane -  rzecznik WADA James Fitzgerald.

Od decyzji WADA można się odwołać w ciągu 21 dni do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Mogą to uczynić Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA), Rosyjski Komitet Olimpijski albo dowolna zainteresowana międzynarodowa federacja sportowa. Złożenie apelacji skutkowałoby zawieszeniem sankcji aż do czasu potwierdzenia decyzji przez CAS.

Nie ma żadnych szans na zwycięstwo przed trybunałem - ocenił szef Rosyjskiej Agencji Antydopingowej Jurij Ganus.

ps

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Bańka: prezydenturę w WADA rozpocznę od odbudowy wizerunku tej agencji

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 17:35
- Kadencję na stanowisku prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej WADA rozpocznę w styczniu 2020 r. Zacznę od walki o to, żeby agencja była organizacją dużo bardziej przyjazną sportowcom, ale i efektywniejszą. Chodzi o odbudowanie jej wizerunku jako skutecznego nadzorcy polityki antydopingowej - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Witold Bańka, minister sportu i turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Bańka zdradził swoje priorytety w WADA. "Zaproponowałem powołanie funduszu"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 07:35
Witold Bańka powoli kończy pracę na stanowisku ministra sportu i turystyki. Od początku nowego roku zostanie szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). - Przede mną wiele wyzwań - przyznał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. 
rozwiń zwiń