Ekstraklasa: spotkanie na szczycie dla Pogoni Szczecin. Wielki mecz Adama Buksy

2019-11-23, 19:47

Adam Buksa po strzelonej bramce . Foto: PAP/Marcin Bielecki

W hicie 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy drużyna Pogoni Szczecin wygrała z Legią Warszawa 3:1 (1:0). Bohaterem meczu został Adam Buksa, który zdobył dwa gole i zaliczył asystę. Napastnik ma już na koncie siedem bramek w rozgrywkach.

• Pogoń została liderem ligi
  • Legia Warszawa przegrała po czterech kolejnych ligowych wygranych

Festiwal błędów

Wicemistrzowie Polski starali się stwarzać zagrożenie pod bramką rywali, po zagraniu przewrotką Wieteski w sytuacyjnej piłce szczęścia szukał Niezgoda. Jednak legioniści potrafili też przez swoje błędy wypracowywać okazje rywalom, jak w sytuacji z 15. minuty, gdy po zagraniu Pawła Wszołka w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Adam Buksa. Napastnik Pogoni wypuścił sobie jednak piłkę zbyt mocno, przez co złapał ją Majecki.

Ekstraklasa: przełamanie Lecha Poznań. Gytkjaer zapewnił zwycięstwo

Oba zespoły przystąpiły do meczu z dużym respektem dla rywali, wobec czego nie przeprowadzały zbyt wielu ryzykownych akcji w ofensywie. Przełamanie nastąpiło w 37. minucie, gdy w pole karne dośrodkował Zech, Mateusz Wieteska poślizgnął się, co wykorzystał Buksa, który silnym strzałem pokonał Majeckiego.

Nikłe nadzieje

Legia dążyła do odrabiania strat, swoje okazje mieli Wszołek czy Novikovas, Gwilia pokazał dobry strzał z rzutu wolnego, jednak to Portowcy zadali kolejny celny cios. Adam Buksa zagrał prostopadłą piłkę do Spiridonovicia, a ten przelobował wychodzącego z bramki Majeckiego.

Kilka minut później padła kolejna bramka. Jak uznali sędziowie po analizie VAR, Sebastian Kowalczyk został sfaulowany w polu karnym, a "jedenastkę" na gola zamienił Buksa.

Goście odzyskali nadzieję w 82. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wolejem uderzył Novikovas, a piłka spadła pod nogi Jarosława Niezgody, który zdobył bramkę kontaktową. Podopieczni Kosty Runjaicia nie stracili jednak kontroli nad przebiegiem meczu. Do końca potrafili skutecznie utrzymywać się przy piłce, niwecząc nadzieje legionistów.

Szczecinianie po tym zwycięstwie mają już na koncie 31. punktów, co czyni ich liderami polskiej Ekstraklasy.

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Adam Buksa (38), 2:0 Srdjan Spiridonovic (68), 3:0 Adam Buksa (73-karny), 3:1 Jarosław Niezgoda (82).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Hubert Matynia, Kostas Triantafyllopoulos. Legia Warszawa: Andre Martins.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 3 739.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - David Stec, Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia - Adam Frączczak (61. Santeri Hostikka), Zvonimir Kozulj, Tomas Podstawski, Sebastian Kowalczyk, Srdjan Spiridonovic (86. Damian Dąbrowski) - Adam Buksa.

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Marko Vesovic, Igor Lewczuk, Mateusz Wieteska (46. Michał Karbownik), Artur Jędrzejczyk - Paweł Wszołek (66. Jose Kante), Walerian Gwilia, Andre Martins, Luquinhas (75. Salvador Agra), Arvydas Novikovas - Jarosław Niezgoda.