Ekstraklasa: fatalna passa Wisły Kraków trwa. Raków z trzema punktami

2019-11-04, 22:34

Zawodnicy Rakowa Częstochowa Piotr Malinowski (L) i Sebastian Musiolik (C) oraz Lukas Klemenz (P) z Wisły Kraków podczas meczu 14. kolejki Ekstraklasy . Foto: PAP/Waldemar Deska

Piłkarze Rakowa Częstochowa pokonali w Bełchatowie Wisłę Kraków 1:0 (0:0) w ostatnim meczu czternastej kolejki Ekstraklasy. Jedynego gola w 83. minucie zdobył kapitan częstochowian Tomas Petrasek. Dla pokonanych to już szósta porażka w lidze.

• Poziom spotkania nie zachwycił
  • Minimalnie lepsi okazali się częstochowianie
  • Sytuacja Wisły w tabeli jest coraz trudniejsza

Piłkarze Wisły przystąpili do meczu z Rakowem po upokarzającej klęsce w Warszawie z Legią (0:7). Nic dziwnego, że piłkarze beniaminka od początku ruszyli na rywali bez przesadnego respektu. Częstochowianom brakowało jednak konkretów. W szóstej minucie Piotr Malinowski usiłował przelobować Michała Buchalika, ale nie trafił w wiślacką bramkę.

Ekstraklasa: piłkarze Wisły chcą wynagrodzić kibicom upokorzenie. Ufundują fanom bilety na wyjazd

Gra szybko się wyrównała, a piłkarze głównie rozgrywali swoje akcje w środku boiska. Aktywny był Sebastian Musiolik. W siedemnastej minucie piłkarz gospodarzy uderzył głową na bramkę Wisły, ale zrobił to niecelnie. Na boisku wiele się jednak nie działo. W 21. minucie murawę musiał opuścić Michał Mak. Skrzydłowy „Białej Gwiazdy” ucierpiał w starciu z Kamilem Piątkowskim.

Mało się działo

Poziom meczu nie zachwycał. Zawodnicy obydwu drużyn bali się podjąć ryzyka. Właściwie do końca pierwszej części gry obraz spotkania się nie zmienił. Bezbramkowy remis do przerwy nie krzywdził żadnej ze stron, gdyż obie drużyny miały problem z konstruowaniem groźnych akcji.

Po przerwie bez zmian

Niestety, obraz gry po przerwie wcale się nie zmienił. Brakowało szybkich akcji, nieszablonowych zagrań czy celnych strzałów. Na początku drugiej połowy niezłą szansę miał Musiolik, ale jego strzał głową był niecelny. Zadanie napastnikowi Rakowa mocno utrudnił przeszkadzający mu Maciej Sadlok.

Raków swoją grę opierał zresztą na dośrodkowaniach. W 65. minucie piłka trafiła na głowę Jarosława Jacha, ale strzał stopera był niecelny. Przewaga częstochowian była wyraźna, ale wiślacy długo dobrze radzili sobie w obronie.

Kapitan bohaterem

Tak było do 83. minuty, kiedy podopiecznych Marka Papszuna na prowadzenie wyprowadził Tomas Petrasek, który najlepiej zachował się po wrzutce Petra Schwarza z rzutu wolnego. Sędzia Piotr Lasyk sprawdził jeszcze sytuację w systemie VAR, ale ostatecznie uznał bramkę, nie dopatrując się spalonego.

"Biała Gwiazda" gaśnie

Starania wiślaków o wyrównanie były dosyć niemrawe i, mimo pięciu minut doliczonych przez sędziego, nie przyniosły rezultatu. Podopieczni Macieja Stolarczyka przegrali już szóste spotkanie z rzędu i nadal znajdują się w strefie spadkowej Ekstraklasy.

Raków Częstochowa - Wisła Kraków 1:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Tomas Petrasek (83-głową).

Żółta kartka - Raków Częstochowa: Kamil Piątkowski, Igor Sapała, Petr Schwarz. Wisła Kraków: David Niepsuj, Kamil Wojtkowski, Maciej Sadlok.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 2 574.

Raków Częstochowa: Jakub Szumski - Emir Azemovic, Tomas Petrasek, Jarosław Jach - Kamil Piątkowski (66. Michał Skóraś), Igor Sapała, Petr Schwarz, Rusłan Babenko, Piotr Malinowski - Sebastian Musiolik (90. Dawid Szymonowicz), Felicio Brown Forbes (82. Aleksandyr Kolew).

Wisła Kraków: Michał Buchalik - David Niepsuj, Rafał Janicki, Lukas Klemenz, Maciej Sadlok - Rafał Boguski, Damian Pawłowski (85. Krzysztof Drzazga), Kamil Wojtkowski, Vukan Savicević, Michał Mak (22. Chuca) - Przemysław Zdybowicz (64. Aleksander Buksa).

Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-11-02:

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:1 (1:0)
Korona Kielce - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)
Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)
2019-11-03:
Jagiellonia Białystok - ŁKS Łódź 2:0 (0:0)
Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:1 (0:0)
Arka Gdynia - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
2019-11-04:
Śląsk Wrocław - Wisła Płock 3:1 (2:0)
Raków Częstochowa - Wisła Kraków 1:0 (0:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Arka Gdynia 14 2 4 8 11-23 10 -12
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze