X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gala 100-lecia PKOl. Anita Włodarczyk odebrała złoty medal

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 20:40
Rzucająca młotem Anita Włodarczyk odebrała "zaległy" złoty medal igrzysk w Londynie podczas Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Uroczystość - punkt kulminacyjny obchodów jubileuszu - odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski: sprawozdawczość sportowa jest bijącym sercem Polskiego Radia (IAR)
  • Mówi prezes Andrzej Kraśnicki (IAR)
  • Mówi Adam Krzesiński - sekretarz generalny PKOl (IAR)
  • O swojej definicji olimpizmu opowiada złoty medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie w skoku o tyczce Władysław Kozakiewicz (IAR)
  • Zmarłą w 2018 roku siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich Irenę Szewińską wspomina jej mąż - Janusz Szewiński (IAR)
  • Andrzej Rogoyski: w Polskim Radiu pracowali - i pracują - najznakomitsi sprawozdawcy sportowi (IAR)
Złota medalistka igrzysk olimpijskich Anita Włodarczyk (na zdj.) otrzymała z rąk przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha kolejny złoty medal, podczas jubileuszowej Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie
Złota medalistka igrzysk olimpijskich Anita Włodarczyk (na zdj.) otrzymała z rąk przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha kolejny złoty medal, podczas jubileuszowej Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Teatrze Wielkim w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak
  • Siedem lat temu, tuż po zakończeniu olimpijskich zmagań w Londynie, Włodarczyk odebrała srebro
  • Cztery lata później, po powtórnym przebadaniu próbek u Tatiany Łysenko wykryto doping i Rosjanka straciła m.in. wywalczony w 2012 roku złoty krążek olimpijski


Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Z tej okazji portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny, gdzie znajdują się między innymi materiały o najważniejszych sukcesach polskich olimpijczyków, archiwalne wypowiedzi i relacje z zawodów, a także historia PKOl. Zapraszamy.

Serwis Specjalny
pko_artykolowka2.jpg
100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Na gali obecni byli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Janez Kocijancic oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka. Najważniejsi goście otrzymali pamiątkowe medale 100-lecia PKOl.

Życzenia prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że "PKOl powstał (...) w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce". - To, że został przyjęty w poczet członków MKOl, to sukces polityczny, ale i znak, że międzynarodowe grono uznało polskie państwo - ocenił.

Zaznaczył, że olimpijskie krążki dla absolutnej większości sportowców są jednym z największych sukcesów, jaki można osiągnąć. Przypomniał cały dorobek biało-czerwonych w imprezach tej rangi, na który składa się 305 medali. Wspomniał o pierwszym występie w igrzyskach - w 1924 roku oraz o Halinie Konopackiej, która jako pierwsza z rodaków stanęła na najwyższym stopniu olimpijskiego podium. Chwilę poświęcił też multimedalistce Irenie Szewińskiej i zdobywcy największej wśród biało-czerwonych liczby złotych medali Robertowi Korzeniowskiemu.

- Życzę państwu i sobie, aby w następne stulecie istnienia PKOl nasi sportowcy przekroczyli liczbę 1000 medali - dodał Andrzej Duda. Jednocześnie zaznaczył, że igrzyska i ruch olimpijski to jednak nie tylko medale. - To przede wszystkim duch sportu, uczciwej rywalizacji i przyjaźni. To jest najważniejszy element ducha olimpijskiego - podsumował.

Ciepłe słowa przewodniczącego MKOl

Po prezydencie głos zabrał przewodniczący MKOl Thomas Bach. - PKOl to wspaniała historia, promocja sportu i olimpijskich wartości. To też organizacja o licznych osiągnięciach i jestem pewien, że o wspaniałej przyszłości - zapewnił.

duda gala pkol pap 1200.jpg
Prezydent: życzę tysiąca medali olimpijskich w następnych stu latach

Jego zdaniem, Polska dała się poznać za sprawą swojej gościnności, o której przekonać się można było m.in. podczas wielu imprez międzynarodowych organizowanych w tym kraju. Według niego zaś, dowodem na znaczenie Polski w świecie sportu jest m.in. fakt, iż niedługo funkcję szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) obejmie Witold Bańka. Docenił pracę Kraśnickiego oraz Szewińskiej i Piotra Nurowskiego, którzy aktywnie działali na arenie międzynarodowej.

W gali, która była punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu PKOl, wziął także udział przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Janez Kocijancic. Zyskał aplauz, gdy część przemówienia odczytał w językiem polskim. Wykazał się także znajomością nie tylko utytułowanych sportowców z tego kraju, ale też przedstawicieli świata kultury.

"Tętniące serce Polskiego Radia"

Obecny na Gali prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem, że to medium zawsze było zaangażowane we współpracę z PKOl. - Od samego niemal początku, a właściwie od kiedy Polskie Radio już mogło działać, bo technologia umożliwiająca sprawozdawczość pojawiła się trochę później, połączyliśmy siły razem z ruchem olimpijskim, po to, żeby przekazywać Polakom wiele dobrych informacji - mówił Andrzej Rogoyski.

PAP Tomaszewski 1200.jpg
Bohdan Tomaszewski. "Doskonały dziennikarz, człowiek wielkiej kultury"

Szef publicznego nadawcy ocenił, że z Polskim Radiem związane były wielkie, wyróżniające się osobowości dziennikarstwa sportowego. Wskazał m.in. Bohdana Tomaszewskiego. - Z tego jesteśmy dumni, że mieliśmy - i mamy - wspaniałych sprawozdawców sportowych, którzy jeździli na te wielkie wydarzenia takie, jak Igrzyska - mówił Andrzej Rogoyski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wojciech Trojanowski - niebanalny sprawozdawca sportowy

Zaznaczył, że sprawozdawcy Polskiego Radia będą obecni także na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. - Będziemy tam godnie bronić i reprezentować polskie godło i towarzyszyć polskim sportowcom - mówił szef Polskiego Radia. - Sport, tak jak jest istotną częścią życia Polaków, tak samo jest istotną częścią radiowej sprawozdawczości. To jest tętniące serce Polskiego Radia - spuentował Andrzej Rogoyski.

Nagrodzono młodych sportowców

Podczas uroczystości wyłoniony został także laureat dziewiątej edycji Nagrody EOC im. Piotra Nurowskiego dla najlepszego młodego sportowca Europy. Nagrodę otrzymała specjalizująca się w skoku wzwyż Ukrainka Jarosława Mahuczich. Nominowani byli również: chorwacki pływak Franko Grgic, estoński kolarz Madis Mihkels, węgierska szablistka Liza Pusztai oraz włoska gimnastyczka sportowa Giorgia Villa.

>>> Plebiscyt European Athletics: Ewa Swoboda i Paweł Fajdek w finale prestiżowego plebiscytu

W warszawskim Teatrze Wielkim wręczono również honorowy Złoty Wawrzyn od rodziny olimpijskiej dyrektorowi Opery Narodowej Waldemarowi Dąbrowskiemu.


Uroczystość 100-lecia powstania PKOl

W 100. rocznicę powstania PKOl, 12 października, jubileusz świętowano w krakowskim Hotelu Francuskim, gdzie m.in. odnowiono wówczas akt założycielski. To właśnie tam w 1919 roku powołano do życia organizację, której pierwszym celem było wysłanie reprezentacji na igrzyska w Antwerpii w 1920 roku.


Do 1924 roku działał pod nazwą Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Na jego czele stanął książę Stefan Lubomirski, natomiast patronatem objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Od 2010 roku organizacją kieruje Andrzej Kraśnicki.

>>> Doha 2019: sześć medali, kilka rozczarowań. Biało-czerwoni potwierdzili siłę przed igrzyskami

W olimpijskich zmaganiach w latach 1924-2018 polscy sportowy łącznie wywalczyli 305 medali: 75 złotych, 90 srebrnych i 140 brązowych. Na ten dorobek składają się 283 medale w letnich igrzyskach (68-83-132) oraz 22 w zimowych (7-7-8).

kp/mb/mbl

Czytaj także

Wielka strata polskiej lekkoatletyki. Nie żyje trener Pawła Wojciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 12:14
W wieku 59 lat, po walce z chorobą, zmarł Wiesław Czapiewski. Wieloletni trener lekkoatletyczny związany był z Zawiszą Bydgoszcz. W ostatnich latach miał pod opieką m.in. medalistę mistrzostw świata i Europy tyczkarza Pawła Wojciechowskiego i wieloboistkę Adriannę Sułek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: organizatorzy mają problem. Maratończyków czeka powtórka z Dohy?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 16:43
Komitet organizacyjny igrzysk olimpijskich w Tokio nie wyklucza rozpoczęcia rywalizacji maratończyków o 3 w nocy czasu lokalnego. Ma to związek z prognozowanymi wysokimi temperaturami w stolicy Japonii podczas trwania igrzysk (24 lipca - 9 sierpnia). Podobna sytuacja miała miejsce podczas tegorocznych mistrzostw świata w Dosze, kiedy to maratończycy oraz chodziarze musieli rozgrywać swoje konkurencje w nocy. 
rozwiń zwiń