El. Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Kto bohaterem biało-czerwonych? [OCENY]

2019-10-14, 06:10

Polscy piłkarze cieszą się po golu strzelonym Macedonii Północnej. Foto: PAP/Leszek Szymański

Po zwycięstwie 2:0 z Macedonią Północną, które dało Polakom awans na Euro 2020, Jerzy Brzęczek może być zadowolony z postawy swoich piłkarzy. Na jakie oceny zasłużyli?

Ze Stadionu Narodowego w Warszawie mecz z Macedonią podsumowują Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski (PR!)
+

• Reprezentacja Polski wygrała z Macedonią Północną 2:0 po golach Przemysława Frankowskiego i Arkadiusza Milika
  • Polscy piłkarze zapewnili sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy

Eliminacje Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

>>> TERMINARZ I TABELA GRUPY G EL. EURO 2020

Wojciech Szczęsny - 4. Dobra interwencja z 36. minuty była właściwie pierwszą, przy której musiał mocniej się postarać. Po godzinie gry uratował biało-czerwonych w sytuacji sam na sam, popisując się świetnym wyjściem i refleksem. Biorąc pod uwagę fakt, że było wówczas 0:0, być może pomógł kolegom uniknąć bardzo trudnego zadania.

Bartosz Bereszyński - 4. Często angażował się w akcje ofensywne, widać było wyraźnie, że to jego nominalna pozycja i czuje się tu znacznie lepiej niż na drugiej flance. Można mówić o tym, że zabrakło konkretów, jednak wydaje się, że to on powinien być pierwszym wyborem Jerzego Brzęczka na tej pozycji.

Jan Bednarek i Kamil Glik - 4. Do żadnego ze stoperów nie można mieć większych zastrzeżeń. Glik miał jedną niepewną interwencję w polu karnym, jednak zakończyło się bez konsekwencji. Kolejne czyste konto w eliminacjach to także dzieło naszych środkowych obrońców, którzy nie pozwolili na wiele rywalom.

Arkadiusz Reca - 4. Wyglądał lepiej niż Maciej Rybus w swoim ostatnim meczu. Choć wielu kwestionowało jego pozycję, przeciwko Macedonii nie pokazał tremy, widać było pewność siebie. Nie popełnił większych błędów, a jedynym problemem była słaba współpraca z Kamilem Grosickim w ofensywie. Nie można jednak zrzucać tego na grającego w SPAL zawodnika, który często pokazywał się na skrzydle i grał na obieg.

Sebastian Szymański - 4. Największy wygrany tego zgrupowania. Był jednym z najlepszych piłkarzy spotkania z Łotwą, tym razem także pokazał się z dobrej strony. W 50. minucie przymierzył w długi róg bramki Macedończyków, ale piłka trafiła w słupek.

20-latek bez wątpienia jest przyszłością tej kadry i nie można mieć wątpliwości, że takiego piłkarza nie będzie wstyd pokazać Europie. Jest dobry technicznie, odnajduje się w grze kombinacyjnej, widać też, że bardzo chce się pokazać i dogaduje się z kolegami. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, jak będzie wyglądał na tle rywali z wyższej półki.

Jacek Góralski - 5. Wszyscy mają świadomość, że nie jest wirtuozem, jednak jako zadaniowiec i człowiek od czarnej roboty sprawdził się idealnie. Macedończycy grali ostro, a Góralski był tym, który w tej grze odnajdywał się idealnie. Doskakiwał do pressingu, błyskawicznie atakował rywali, przerywał ich akcje i na pewno zasłużył na słowa uznania po tym meczu.

Można mówić, że technicznie nie imponuje, że na boisku nie wymyśli prochu, jednak w tym, co robi, jest naprawdę skuteczny. Daje kolegom komfort w rozegraniu, potrafi asekurować newralgiczne sektory boiska.

W pierwszej połowie chyba najlepszy w naszej drużynie, w całym spotkaniu z pewnością udowodnił, że jego atuty mogą być dla tej reprezentacji bardzo przydatne.

Grzegorz Krychowiak - 5. Polak grał wyżej niż w ostatnich meczach, w defensywie dobrze odciążał go Góralski. Oddał groźny strzał w 10. minucie, próbował brać się za rozegranie, z różnym skutkiem - niemniej kilka jego podań było światowej klasy. Do tego rzadko tracił piłkę, starał się brać na siebie grę. Widać było wyraźnie, że ostatnio jest w bardzo dobrej formie.

Piotr Zieliński - 5. Zmarnował dobrą okazję w 18. minucie, trafiając w poprzeczkę po strzale z pola karnego. Biorąc pod uwagę to, w jakiej pozycji był bramkarz i to, że miał świetnie ułożoną piłkę, powinien trafić. Niemniej jednak może mówić o udanym występie. Piłkarz, który wywołuje chyba najwięcej emocji w tej kadrze, tym razem zamknął usta krytykom i udowodnił, że stać go na wiele. Rozegranie, gra pod presją, szukanie trudniejszych rozwiązań - to jego wielkie zalety.

Po wrześniowych meczach kadry Jerzy Brzęczek mówił o Zielińskim, że "jeżeli wstanie pewnego dnia i coś mu przeskoczy w głowie, to będziemy mieli zawodnika, którego będą nam zazdrościć wszyscy na świecie". Może niedziela była właśnie tym dniem.

Kamil Grosicki - 3. Dość frustrujący występ naszego skrzydłowego, momentami robił sporo szumu na prawej stronie, ale wynikało z tego niewiele. W kilku sytuacjach niepotrzebnie zwolnił akcje. Fatalnie zachował się przy kontrze w drugiej połowie, kiedy źle dogrywał do niepilnowanego w polu karnym Milika.

Skrzydłowy Hull nie zapamięta tego spotkania przesadnie dobrze.

Robert Lewandowski - 4+. Niemiłosiernie faulowany przez rywali, kilka razy popełniał proste błędy czy ślizgał się na murawie, ale brał udział w akcji, która dała nam prowadzenie. Miał swój udział także przy drugim golu.

Po meczu z Łotwą można było spodziewać się kolejnych bramek w kadrze. Tego zabrakło, ale na pewno nie da się mówić o tym, że snajper Bayernu i kapitan kadry był tutaj bezproduktywny.

Arkadiusz Milik - 5. Wszedł na murawę w 68. minucie. Zdobył drugiego gola dla biało-czerwonych przepięknym strzałem lewą nogą. Potwierdził, że cały czas może być ważnym graczem tej kadry, a nieskuteczność w ostatnich miesiącach można było momentalnie zapomnieć.

Przemysław Frankowski - 5. Był na boisku kilkadziesiąt sekund, ale tyle wystarczyło mu do tego, by otworzyć wynik spotkania. Obaj zmiennicy zrobili dokładnie to, czego od nich wymagano.

Krzysztof Piątek grał zbyt krótko, by go ocenić.