PŚ siatkarzy: Egipcjanie byli bez szans. Pewna wygrana biało-czerwonych bez straty seta

2019-10-10, 07:24

Selekcjoner Vital Heynen wraz z podopiecznymi . Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Reprezentacja Polski wygrała z Egiptem 3:0 (25:19, 25:18, 25:16) w swoim siódmym meczu Pucharu Świata siatkarzy. Dla biało-czerwonych to szóste zwycięstwo w rozgrywanym w Japonii turnieju.

Zdaniem Grzegorza Rysia, byłego trenera młodzieżowej reprezentacji Polski, nie będzie to wymagający przeciwnik dla biało-czerwonych (IAR)
+
  • Polscy siatkarze nie dali szans Egiptowi
  • W żadnym z trzech setów nie pozwolili rywalom na zdobycie nawet 20 punktów
  • Teraz przed biało-czerwonymi mecz z Australią

>>> Sprawdź sytuację polskich siatkarzy przed meczem z Australią [TABELA]
>>> TERMINARZ reprezentacji Polski podczas PŚ w Japonii

Biało-czerwoni rozpoczęli w składzie zmienionym w porównaniu ze środowym meczem z Rosją. Vital Heynen dał odpocząć Bartoszowi Kurkowi i Wilfredo Leonowi, za to po raz pierwszy od początku turnieju w wyjściowej szóstce wystąpił Michał Kubiak.

Egipcjanie bez strachu

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Egipcjanie nie przestraszyli się faworytów i do stanu 10:10 stawiali duży opór. Wówczas na zagrywce pojawił się Łukasz Kaczmarek, który posłał serię mocnych serwisów. Zanotował m.in. dwa asy, co pozwoliło na znaczne powiększenie przewagi (16:10). Mistrzowie świata nie mogli zmarnować takiej przewagi. Do końca partii grali spokojnie, a seta zakończył błąd Omara Hassana w polu serwisowym (25:19).

Kłótnie z sędziami

Egipcjanie mieli sporo pretensji do sędziów już w pierwszym secie, ale apogeum ich kłótni z arbitrami nastąpiło w drugiej partii. Chińsko-rosyjski duet sędziowski nie dodał im do wyniku jednego punktu, co spowodowało ożywione reakcje i oficjalny protest trenera Gido Vermeulena. Zamieszanie początkowo dobrze wpłynęło na afrykański zespół, bo po powrocie na parkiet Egipcjanie doprowadzili do remisu (10:10). Sytuacja szybko jednak wróciła do normy. Biało-czerwoni grali dobrze w obronie i w bloku, dzięki czemu znowu uzyskali kilka punktów przewagi. Atak Norberta Hubera ze środka zapewnił zwycięstwo w kolejnej partii (25:18).

Trzeci set bez walki

Trzeci set był najbardziej jednostronny. Polacy szybko wyszli na wyraźne prowadzenie po punktowym bloku i ataku rezerwowego Aleksandra Śliwki (6:2). Przewaga biało-czerwonych utrzymywała się do końca spotkania. Egipcjanie byli wyraźnie sfrustrowani i nie podjęli już walki. Dobrze na parkiet wprowadził się inny zmiennik Maciej Muzaj i to właśnie jego atak zakończył mecz i zapewnił biało-czerwonym wygraną za trzy punkty (25:16).

Najskuteczniejszy w polskich szeregach był zdobywca 15 punktów Artur Szalpuk.

Podopieczni Vitala Heynena kolejny mecz zagrają w piątek z Australią. Początek o 5:30 czasu polskiego. W czwartek o 11 zmierzą się natomiast drużyny USA i Brazylii, które bezpośrednio rywalizują z biało-czerwonymi o zwycięstwo w turnieju.

Polska - Egipt 3:0 (25:19, 25:18, 25:16).

Polska: Marcin Komenda, Artur Szalpuk, Norbert Huber, Łukasz Kaczmarek, Michał Kubiak, Karol Kłos, Damian Wojtaszek (libero) oraz Maciej Muzaj, Aleksander Śliwka.

Egipt: Abdallah Abdalsalam Bekhit, Omar Hassan, Mohamed Abdelmohsen Seliman, Rashad Atia, Ahmed Shafik, Hisham Ewais, Mohamed Hassan (libero) oraz Hossam Abdalla, Ahmed Mohamed (libero), Abdelrahman Seoudy, Ahmed Omar, Mahmoud Mohamed.

Zapis relacji na żywo:

3. set:

25:16 - Maciej Muzaj kończy mecz świetnym atakiem z prawego skrzydła!

Pewna wygrana z Egiptem jest już szóstym zwycięstwem Polaków w tegorocznym PŚ.  O 11 czasu polskiego rozpocznie się bardzo ważny mecz Stanów Zjednoczonych z Brazylią. Amerykanie przegrali dotąd tylko jeden mecz, a "Canarinhos" są niepokonani. Obie drużyny walczą z Polską o zwycięstwo w turnieju.

My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na jutrzejszą. Mecz z Australią rozpoczniemy o 5:30! Do jutra!

24:15 - Karol Kłos ze środka i mamy piłkę meczową!

21:13 - Rashad miał trudną piłkę i nie poradził sobie z Kłosem.

19:13 - Hisham Ewais po rękach polskich blokujących.

17:12 - Zbyt dużo odbić po stronie Egipcjan. Mamy kolejny punkt.

16:10 - Huber kończy przechodzącą piłkę i mamy drugą przerwę techniczną przy sześciopunktowej przewadze Polaków.

13:9 - Błąd Karola Kłosa, który skacząc do bloku, przekroczył linię środkową.

13:7 - Szalpuk obił egipski blok, a Vermeulen próbuje odwrócić sytuację, prosząc o czas.

11:7 - Marcin Komenda szybko rozegrał akcję z Kłosem, a środkowy pewnie zaatakował i mamy punkt.

10:6 - Efektownie ze środka zaatakował Huber.

9:5 - I znowu dobrze Muzaj! Tym razem skuteczny atak po prostej z lewego skrzydła.

8:4 - Sprytny atak Muzaja i siatkarze schodzą na przerwę techniczną.

6:2 - Śliwka tym razem popisał się dobrym atakiem.

5:2 - Seoudy zablokowany na środku przez Aleksandra Śliwkę!

3:1 - Świetny blok Karola Kłosa!

1:1 - Ładny atak z obejścia w wykonaniu Rashada.

2. set:

25:18 - Huber kończy drugiego seta atakiem ze środka. Wygrana o krok!

24:18 - Hossem psuje serwis i mamy piłkę setową.

22:17 - Egipcjanie pogubili się w rozgrywaniu swojej akcji...

21:16 - Ewais po rękach Aleksandra Śliwki zdobywa punkt dla Egiptu.

20:14 - Dwie z rzędu skończone kontry przez biało-czerwonych. Najpierw Muzaj, potem Szalpuk.

18:14 - Kolejny punktowy blok biało-czerwonych. Tym razem zapunktował Kłos.

16:14 - Challenge wskazał, że Shafik nie pomylił się w ataku.

16:13 - Zepsuta zagrywka po stronie rywali oznacza przerwę techniczną.

15:13 - Seria błędów biało-czerwonych w ataku... Tym razem przestrzelił Huber.

14:10 - Na parkiecie pojawił się Maciej Muzaj i przywitał się z niezbyt liczną publicznością udanym atakiem.

13:10 - I znowu gramy skutecznie w bloku! Huber wspomógł Szalpuka i mamy już trzy punkty przewagi. O przerwę prosi więc trener Egiptu.

12:10 - Nieco szczęśliwy blok Łukasza Kaczmarka.

10:10 - Huber zablokowany i mamy remis... Chyba przerwa i protesty podziałały na naszych przeciwników motywująco.

10:8 - Egipcjanie dość długo protestowali, gdyż... arbitrzy nie doliczyli im jednego punktu.

Ich pretensje skończyły się jednak skorygowaniem wyniku.

Mimo to, Vermaelen złożył oficjalny protest, gdyż nie cofnięto gry do momentu, w którym to Egipcjanie powinni serwować po zdobytym punkcie.

9:8 - Długa wymiana zakończona blokiem na Kaczmarku...

Mamy już tylko punkt przewagi.

9:6 - Dwa punkty z rzędu Afrykanów, ale ich passę zakończyła nieudana zagrywka Rashada.

8:4 - W odpowiedzi potrójny blok zatrzymuje Hassana i prowadzimy na przerwie technicznej.

W roli głównej wystąpił Artur Szalpuk, który zablokował przyjmującego.

7:4 - Szalpuk zablokowany... Rashad wyczuł intencje naszego przyjmującego.

7:2 - I jeszcze jeden blok! Tym razem w rolach głównych Artur Szalpuk i Karol Kłos.

6:2 - Komenda i Kłos efektownie w bloku!

4:2 - Hisham Ewais skutecznym atakiem z prawej strony przerywa niemoc Egipcjan.

4:1 - Szalpuk kończy kontrę i holenderski trener naszych rywali poprosił o przerwę!

3:1 - Kolejny błąd techniczny po stronie Egipcjan. Tym razem podwójne odbicie.

1:1 - Kaczmarek ponownie dobrze w ataku.

1. set:

25:19 - Zagrywka Omara Hassana w siatkę kończy pierwszego seta!

24:18 - Shafik zablokowany przez duet Kłos-Szalpuk! Mamy sześć piłek setowych.

22:17 - As serwisowy Michała Kubiaka!

20:17 - Tym razem w aut zaatakował Huber. Rywale mozolnie odrabiają dystans.

19:15 - Pomyłka Michała Kubiaka w ataku.

Vital Heynen sprawdził sytuację w powtórce, ale challenge wskazał na minimalny aut.

19:13 - Znowu Kaczmarek. Tym razem skuteczny atak po skosie z prawego skrzydła.

Vermeulen wykorzystuje drugą przerwę na żądanie.

18:12 - Świetny atak Kaczmarka. Znowu mamy sześć punktów więcej od rywali.

16:12 - Egipcjanie nie składają broni. Rashad zablokował Karola Kłosa.

16:10 - Ahmed przeszkadzał Marcinowi Komendzie w rozegraniu! Kolejna decyzja arbitrów, którą kwestionują siatkarze z Afryki.

Prowadzimy na drugiej przerwie technicznej dzięki zdobyciu siedmiu punktów z rzędu.

15:10 - Kaczmarek szaleje w polu serwisowym. Tym razem ustrzelił Redę Haikala!

13:10 - Sędzia wskazał na błąd ustawienia Egipcjan.

Na nic protesty kapitana rywali Abdallata Bakhita. Wszystko kończy się żółtą kartką dla rozgrywającego reprezentacji Egiptu.

12:10 - As serwisowy Łukasza Kaczmarka i Gido Vermeulen prosi o przerwę!

11:10 - Wracamy na prowadzenie po autowym ataku Ahmeda Shafika.

9:9 - Norbert Huber przedarł się przez ręce blokujących.

7:8 - Nieco niespodziewany zwrot akcji. Po punktowej zagrywce Rashada to Egipcjanie prowadzą na przerwie technicznej.

Sędziowie początkowo pokazali aut, ale interwencja challenge'u rozwiązała wątpliwości.

7:5 - Złe przyjęcie po stronie Egipcjan. Odskakujemy na dwa punkty.

5:5 - Rashad Atia sprytnie zaatakował ze środka.

4:4 - Egipski blok zatrzymuje Łukasza Kaczmarka. Biało-czerwoni nie skończyli w tej akcji trzech ataków...

4:2 - Dobrze zaczął dzisiejsze spotkanie Szalpuk. Tym razem przyjmujący mocno zaatakował z lewego skrzydła.

3:1 - Omar psuje zagrywkę.

1:0 - Zaczynamy od udanej kiwki Artura Szalpuka!

05.28 - Znamy składy, na jakie zdecydowali się obaj szkoleniowcy.

Vital Heynen postawił na inny skład niż we wczorajszym meczu z Rosją.

Polska: Komenda, Kaczmarek, Szalpuk, Kubiak, Kłos, Huber, Wojtaszek (libero).

W takim składzie zaczynają siatkarze z Egiptu:

Egipt: Abdallat, Hisham, Rashad, Omar, O. Hassan, Ahmed, M. Hassan (libero).

05.23 - Obie ekipy już na parkiecie. Za chwilę hymny narodowe - najpierw egipski, a potem Mazurek Dąbrowskiego.

Spotkanie poprowadzą natomiast Chińczyk Jiang Liu oraz Rosjanin Władimir Olejnik.

05.15 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z siódmego meczu reprezentacji Polski siatkarzy w Pucharze Świata!

Tym razem biało-czerwoni zmierzą się w Hiroszimie z reprezentacją Egiptu. Afrykański zespół prowadzony przez znanego z MKS-u Będzin Gido Vermeulena pokazał podczas turnieju, że trzeba na niego uważać. Egipcjanie rozpoczęli bowiem od niespodziewanych zwycięstw z wyżej notowanymi Australią i Iranem.

W kolejnych czterech meczach nasi dzisiejsi rywale zanotowali jednak komplet porażek. Liczymy, że biało-czerwoni przedłużą tę passę!