ME siatkarzy 2019. Polacy rozbili Niemców i awansowali do półfinału turnieju

2019-09-24, 11:38

Иллюстрационное фото. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Polscy siatkarze w Apeldoorn pewnie pokonali Niemców 3:0 (25:19, 25:21, 25:18) i awansowali do półfinału mistrzostw Europy. O wielki finał biało-czerwoni zagrają ze Słowenią.

Cezary Gurjew relacjonuje ćwierćfinał ME siatkarzy Polska - Niemcy (Jedynka) - cz. 1
+
  • Niemcy, którzy w poprzedniej edycji czempionatu Starego Kontynentu wywalczyli srebro, awans do czołowej "ósemki" bieżącej edycji zapewnili sobie, pokonując w sobotę w Apeldoorn Holendrów 3:1
  • Polscy siatkarze wygrali z kolei 3:0 z Hiszpanią, wcześniej gładko pokonując Estonię, Holandię, Czechy, Czarnogórę i Ukrainę, tracąc zaledwie jednego seta
  • Vital Heynen, obecny trener biało-czerwonych, przez pięć lat prowadził reprezentację Niemiec
  • Wydarzenia z siatkarskiego Euro można śledzić na antenach radiowej Jedynki i Trójki. Za reprezentacją Polski podążają Cezary Gurjew i Tomasz Gorazdowski

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa Europy siatkarzy rozgrywane są w czterech krajach – Francji, Belgii, Holandii i Słowenii. Mistrzowie świata - reprezentacja Polski - mierzą w kolejny tytuł. Z tej okazji portal PolskieRadio24.pl przygotował specjalny serwis.

MISTRZOSTWA EUROPY SIATKARZY 2019 - SERWIS SPECJALNY

>>> TERMINARZ

Biało-czerwoni rozpoczęli pierwszego seta dość nerwowo, a początek zwiastował, że będzie to wyrównany ćwierćfinał czempionatu Starego Kontynentu. Po skutecznym bloku Niemcy wyszli nawet na prowadzenie, ale wkrótce wszystko się zmieniło za sprawą kapitana reprezentacji Polski, Michała Kubiaka. Dzięki świetnym serwisom, podopieczni Vitala Heynena odrobili straty. Bardzo dobrze spisywał się również Wilfredo Leon, a przy okazji polski blok, co pomogło odnieść zwycięstwo w pierwszej partii ćwierćfinału.

W drugim secie mistrzowie świata utrzymali swój poziom. Swoje statystyki jeszcze bardziej poprawił Leon, który atakował z ponad 80-procentową skutecznością. Dodatkową pomocą były błędy popełniane przez zespół trenera Andrei Gianiego, co ostatecznie zakończyło się wygraną biało-czerwonych.

Trzecie partia to już dominacja Polski. Drużyna Vitala Heynan kontynuowała swoją dobrą passę, a bardzo dobrze spisywał się Leon, z którego atakami niemiecki blok nie był w stanie sobie poradzić. Do końca biało-czerwoni utrzymali koncentrację i pewnie pokonali rywali 25:18, ostatecznie wygrywając 3:0.

Teraz przed reprezentacją Polski starcie półfinałowe. 26 września podopieczni Vitala Heynena zmierzą się ze Słowenią, która 3:1 pokonała obrońców tytułu Rosję.

Polska - Niemcy 3:0 (25:19, 25:21, 25:18)

Apeldoorn | Ćwierćfinał mistrzostw Europy

Polska: Nowakowski, Muzaj, Konarski, Komenda, Szalpuk, Leon, Wojtaszek, Drzyzga, Kubiak, Śliwka, Kochanowski, Zatorski, Bieniek, Kłos

Niemcy: Fromm, Krick, Schott, Reichert, Kaliberda, Boehme, Grozer, Kampa, Brehme, Hirsch, Karlitzek, Baxpoehler, Zimmermann, Zenger

***

Tak relacjonowaliśmy ćwierćfinał:

3. SET

25:18 - Koniec! Polacy w półfinale !!!!!!!!

24:18 - Pierwsza piłka meczowa!

23:18 - Dwie piłki od półfinału....

22:18 - Grozer znów się myli...

21:18 - Muzaj zatrzymany...

21:17 - Popsuta zagrywka Niemców...

20:16 - Cztery punkty przewagi i pięć piłek od półfinału! Trener Niemców prosi o przerwę.

19:16 - Kiwka Leona i dziewiętnasty punkt dla Polski.

18:16 - Leon ponownie na lewej stronie. Coraz bliżej końcówki seta.

17:15 - Leon po lewym ataku i znów biało-czerwoni na prowadzeniu.

16:14 - Zimmermann w siatkę...

15:14 - Niemcy odrabiają straty. Już tylko punkt różnicy...

15:12 - As serwisowy Drzyzgi. Trener Andrea Giani prosi o przerwę.

14:12 - Blok Niemców w aut.

13:11 - Grozer kolejny raz psuje zagrywkę. Biało-czerwoni wciąż z dwoma punktami przewagi.

11:8 - Trzy punkty przewagi polskiej drużyny.

10:7 - Leon i dziesiąty punkt dla zespołu Vitala Heynena.

9:6 - Kolejny błąd podopieczny Andrei Gianiego.

8:5 - Niemcy psują zagrywkę...

7:5 - Kontra Niemców i piąty punkt dla rywali.

7:3 - Polacy zwiększają swoją przewagę.

6:3 - Błąd Grozera i trzy punkty przewagi dla biało-czerwonych.

4:2 - Boehme i punkt dla Niemców.

1:0 - Leon po bloku i zaczynamy od prowadzenia.

W drugim ćwierćfinale Słowenia wygrała z Rosją pierwszego seta 25:23. W półfinale biało-czerwoni zagrają ze zwycięzcą tego pojedynku.

2. SET

25:21 - Drugi set również dla mistrzów świata! W całym meczu Polska prowadzi 2:0.

24:20 - Piłka setowa dla Polski!

23:19 - Kampa w siatkę...

22:19 - Tym razem Leon psuje zagrywkę...

22:18 - Leon i coraz bliżej końca drugiego seta.

21:17 - Muzaj zatrzymany...

21:16 - Trener Niemców prosi o drugą przerwę.

20:16 - Leon z lewej strony i mamy dwudziesty punkt.

18:15 - Kolejny punkt dla brązowych medalistów mistrzostw świata z 2014 roku.

Przypominamy, że wydarzenia z siatkarskiego Euro można śledzić na antenach radiowej Jedynki i Trójki. Na miejscu w Holandii są Cezary Gurjew i Tomasz Gorazdowski.

17:14 - Niemcy kontrują biało-czerwonych. Punkt Reicherta..

17:12 - Kubiak punktuje i zbliżamy się do końca drugiego seta.

15:11 - Kolejny udany atak Grozera i Niemcy starają się odrabiać straty.

14:10 - Grozer skutecznie w ataku i dziesiąty punkt dla podopiecznych trenera Gianiego.

13:9 - Polacy zwiększają przewagę. Błąd rywali...

12:9 - Kolejna armata w wykonaniu Leona. Trzy punkty przewagi mistrzów świata. Andrea Giani prosi o przerwę.

10:9 - Reichert zdobywa punkt dla Niemców.

10:8 - Dwa punkty przewagi Polski.

9:7 - Ładna akcja i świetna obrona Kubiaka. Leon technicznym zagraniem daje punkt biało-czerwonym.

8:7 - Dobre zachowanie Muzaja pod siatką i ósmy punkt dla ekipy Heynena.

6:6 - Kubiak dobrze w ataku i punkt dla Polski.

5:5 - Niemcy psują zagrywkę i mamy remis w drugim secie.

4:3 - Leon bardzo dobrze pod siatką i wychodzimy na prowadzenie.

3:2 - Piotr Nowakowski spokojnie i mamy punkt.

2:1 - Grozer nie trafia i biało-czerwoni na prowadzeniu.

1:0 - Muzaj w obronie i mamy pierwszy punkt.

1. SET

25:19 - Pierwszy set dla mistrzów świata!

24:19 -
Pierwsza piłka setowa dla podopiecznych Vitala Heynena.

23:18 - Kubiak po prostej i zbliżamy się do końca seta.

22:17 - Biało-czerwony blok zatrzymuje Niemców.

21:16 - Zimmermann psuje zagrywkę..

20:15 - Kolejny skuteczny atak Leona!

19:14 - Leon i mamy dziewiętnasty punkt!

18:14 - Mistrzowie świata utrzymują przewagę. Zbliżamy się do końca pierwszego seta.

16:14 - Grozer potężne uderzenie w ataku.

16:13 - Mateusz Bieniek as serwisowy i o czas prosi trener Giani.

15:13 - Dobra kontra Macieja Muzaja i kolejny punkt Polaków.

13:12 - Biało-czerwoni wychodzą na prowadzenie!

12:12 - BOMBA Michała Kubiaka i mamy remis!

10:12 -
Kubiak w aut... Rywale mają dwa punkty przewagi.

10:11 - Niemcy wychodzą na prowadzenie. Grozer skutecznie w ataku.

10:10 - Błąd biało-czerwonych i ponownie remis. Vital Heynen prosi o przerwę.

10:8 - Dziesiąty punkt dla podopiecznych Vitala Heynena.

9:7 - Punkt dla Polski.

9:7 - Challenge... Niemcy sprawdzają czy Fromm nie trafił po bloku.

8:7 - Precyzyjne zagranie Kubiaka i mamy punkt.

7:6 - Skuteczny atak Leona i punkt dla mistrzów świata.

5:5 - Grozer i mamy remis.

5:3 - Challenge... jednak po bloku i punkt dla Niemców.

5:2 - Andrea Giani prosi o czas.

4:2 -
Świetny blok polskiej drużyny. Niemcy zatrzymani.

3:2 - Michał Kubiak psuje zagrywkę...

1:0 - Mocny serwis Niemców, ale później błąd w ataku i punkt dla mistrzów świata.

20.00

GRAMY !

19.54

No to Mazurek Dąbrowskiego!

19.53

Czas na państwowe hymny! Na początek Niemcy.

19.50

Zapowiada się kolejny "polski mecz". Tłumy fanów biało-czerwonych szturmują halę w Apeldoorn. Dziesięć minut i zaczynamy starcie Polska - Niemcy!

19.45

Piętnaście minut do rozpoczęcia meczu. Biało-czerwoni powalczą z Niemcami o półfinał tegorocznego czempionatu Starego Kontynentu.

19.40

Tak prezentują się pary dzisiejszych ćwierćfinałów mistrzostw Europy siatkarzy 2019 -

19.35

Kadra trenera Vitala Heynena zaczyna "operację Lublana".

19.30

Dobry wieczór! Reprezentacja Polski siatkarzy podejmuje zespół Niemiec, w ramach rywalizacji o półfinał siatkarskiego Euro. Zwycięzca dzisiejszego meczu zagra z wygranym pary Rosja - Słowenia (początek o godz. 20.30). W pozostałych spotkaniach ćwierćfinałowych Francja zmierzy się z Włochami (24.09 w Nantes, z kolei Serbia zagra z Ukrainą (24.09 w Antwerpii).