Formuła 1: dublet Ferrari w GP Singapuru. Sebastian Vettel wygrał po ponad roku przerwy

2019-09-23, 08:14

Sebastian Vettel . Foto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Niemiec Sebastian Vettel z Ferrari wygrał w niedzielę wyścig o Grand Prix Formuły 1, wyprzedzając startującego z pole position kolegę z zespołu Monakijczyka Charlesa Leclerca. Dla Niemca to 53. zwycięstwo w karierze, a pierwsze od sierpnia 2018 roku. Robert Kubica (Williams) finiszował na szesnastym miejscu.

• Ostatni raz kierowcy Ferrari zajęli dwa pierwsze miejsca na mecie podczas GP Węgier w 2017 roku
  • Vettel triumfował po raz pierwszy od 26 sierpnia ubiegłego roku, kiedy zwyciężył w GP Belgii
  • Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Lewis Hamilton

W 2019 roku kierowcy rywalizują w mistrzostwach świata Formuły 1. Po ośmiu latach przerwy wraca jedyny polski kierowca w historii F1 Robert Kubica. Portal PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotował specjalny serwis, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami na torach.

F1 - ROBERT KUBICA W WILLIAMSIE - Serwis specjalny

Kubica dobrze zaczął

Start wyścigu był bardzo udany dla Kubicy. Polak, który startował z dziewiętnastego pola na skutek kary dla Daniela Ricciardo, wykorzystał walkę między wyprzedzającymi go kierowcami i awansował na szesnaste miejsce.

Problemy miał zespołowy kolega Polaka George Russell, a Carlos Sainz Jr. i Nico Huelkenberg w wyniku kontaktu między swoimi bolidami musieli zjechać do alei serwisowej. Najwięcej czasu spędził w niej Sainz, który wrócił na tor jako ostatni.

Kubica z czasem tracił jednak pozycję. Najpierw wyprzedził go nadrabiający dystans Ricciardo, a potem Huelkenberg. Polak zgłaszał swojemu inżynierowi wyścigowemu utratę mocy silnika na prostych.

Chociaż Kubica przez radio słyszał, że wszystko jest w porządku, strata Russella, która początkowo wynosiła nawet 40 sekund, malała z każdym okrążeniem. Ostatecznie młody Brytyjczyk wyprzedził Kubicę na 23. okrążeniu.

Zjazd na miarę zwycięstwa

W tym samym czasie doszło do wydarzeń, które zaważyły na wynikach wyścigu. Do boksu na wymianę opon zjechali Max Verstappen oraz Vettel, który zajmował trzecie miejsce. Liderujący Leclerc pojawił się w alei serwisowej dwa okrążenia po zespołowym koledze i... wyjechał z boksu za Vettelem. Liderem był Lewis Hamilton, który wciąż nie zmieniał jednak opon.

Russell "wezwał" safety car

Na 24. okrążeniu szefowie Williamsa wreszcie ściągnęli do boksu Kubicę. Polakowi założono twarde opony, ale jego strata do Russella wzrosła do 34 sekund. Brytyjczyk musiał walczyć o pozycję z Romainem Grosjeanem, dzięki czemu krakowianin mógł zmniejszać straty.

Ostatecznie Russell nie ukończył rywalizacji. Na 36. okrążeniu Grosjean uderzył w bolid kierowcy Williamsa i Brytyjczyk musiał wycofać się z wyścigu, a na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa.

Po kilku minutach safety car zjechał z toru, ale niedługo potem pojawił się ponownie ze względu na awarię auta Sergio Pereza. Na prowadzeniu znajdował się już duet kierowców Ferrari. Kubica tymczasem był szesnasty, wyprzedzając Sainza i Lance'a Strolla, w którego samochodzie pękła opona.

Kubica walczył do końca

Samochód bezpieczeństwa opuścił tor na 48. okrążeniu, na trzynaście "kółek" przed metą. Kubica niebawem spadł na 18. miejsce. Ostatecznie Polak finiszował jednak dwie pozycje wyżej. Na 56. okrążeniu dogonił mającego problemy z oponami Kevina Magnussena i wyprzedził kierowcę Haasa.

Wcześniej doszło natomiast do starcia Kimiego Raikkonena z Daniiłem Kwiatem, po którym Fin musiał wycofać się z rywalizacji. Przez ten incydent samochód bezpieczeństwa powrócił ponownie na tor na 50. okrążeniu. Szybko jednak zjechał do boksu.

Ferrari nie dało się wyprzedzić

Dublet kierowców Ferrari był tymczasem niezagrożony. Po 61 okrążeniach na metę pierwszy wpadł Vettel, który wyprzedził Leclerca o ponad 2,5 sekundy. Skład podium uzupełnił Max Verstappen. Tym razem na czwartej pozycji finiszował lider klasyfikacji mistrzostw świata i obrońca tytułu Lewis Hamilton. Za Brytyjczykiem przyjechał jego kolega z Mercedesa Valtteri Bottas.

Do końca sezonu pozostało jeszcze sześć wyścigów. Najbliższy - o Grand Prix Rosji - odbędzie się 29 września.